«Σβηστή» τριάρα για τη Λίβερπουλ που χτίζει σερί (vid)

Χωρίς να... ιδρώσει αλλά με πολύ καλή εμφάνιση, η Λίβερπουλ κέρδισε την Άστον Βίλα

Χτίζει σερί η Λίβερπουλ! Οι «κόκκινοι» δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα στο επικίνδυνο εντός έδρας παιχνίδι με την Άστον Βίλα, την οποία και νίκησαν 3-0.

Αυτό ήταν το τρίτο σερί «τρίποντο» στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ (μετά το 1-1 με την Τσέλσι στην πρεμιέρα), με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν με έξι βαθμούς. Σ' ένα ματς που ο τεχνικός των «κόκκινων» συμπλήρωσε 300 αγώνες στον πάγκο τους για την Premier League, γιορτάζοντάς το ιδανικά.

Ιδανικό «μπάσιμο» στην αναμέτρηση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ μόλις στα 2' και 43'', όταν ο Άρνλοντ εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Σόμποζλαι άνοιξε λογαριασμό με μονοκόμματη σουτάρα που έπιασε με το αριστερό από το όριο της μεγάλης περιοχής.

Ένα τέρμα που έδωσε ώθηση στους παίκτες της Λίβερπουλ, που δημιούργησαν κι άλλες φάσεις. Τελικά, το 2-0 το βρήκαν από πόδια αντιπάλου και συγκεκριμένα του Κας στο 22', με τον Νούνιες να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και τον αμυντικό των «χωριατών» να μην προλαβαίνει να αντιδράσει, διώχνοντας ασταθώς και... εντός της εστίας της ομάδας του.

Το 3-0 ήρθε στις αρχές του δεύτερου ημίχρονου και πάλι μετά από στατική φάση. Στο 55', λοιπόν, ο Ρόμπερτσον εκτέλεσε το κόρνερ, ο Νούνιες πήρε την πρώτη κεφαλιά προς τα πίσω, με τον Σαλάχ -που... δεν έφυγε ποτέ για την Αλ Ιτιχάντ- να σκοράρει με κοντινή προβολή.

Την ίδια ώρα, η Κρίσταλ Πάλας πήρε τη νίκη (3-2) υποδεχόμενη τη Γουλβς, με χτυπήματα στην τελική ευθεία!

Εάν και άνοιξε το σκορ με την προβολή του Εντουάρ στο 56', οι «λύκοι» απάντησαν άμεσα (65') με την κεφαλιά του Χουάνγκ. Ωστόσο, ο Έζε τής έδωσε εκ νέου προβάδισμα στο 78', με τον Έντουαρ να σκοράρει εκ νέου στο 84'. Η αναμέτρηση στο δεύτερο μέρος είχε εξελιχθεί σε... ματσάρα, ο Κούνια μείωσε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, χωρίς όμως να υπάρχει χρόνος για κάτι περισσότερο για την ομάδα του.