Το πανόραμα της βραδιάς στο Europa League

Ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική στη φάση των ομίλων του φετινού Europa League, με συναρπαστικές αναμετρήσεις σε κάθε γωνιά της Ευρώπης!

Ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική στη φάση των ομίλων του φετινού Europa League, με συναρπαστικές αναμετρήσεις σε κάθε γωνιά της Ευρώπης!

Για τον 3ο όμιλο της διοργάνωσης ο Άρης Λεμεσού υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της Μπέτις, γνωρίζοντας την ήττα με 4-1 στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» και παραμένοντας στην τελευταία θέση, 4 βαθμούς πίσω από τη δεύτερη της βαθμολογίας Ρέιντζερς, η οποία πήρε προβάδισμα πρόκρισης μετά τη νίκη της με 2-1 κόντρα στην Σπάρτα Πράγας.

Η Αταλάντα επικράτησε ευκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 1-0 της Στουρμ Γκρατς στο Μπέργκαμο, παίρνοντας την τρίτη νίκη της στον 4ο όμιλο και παραμένοντας μόνη πρώτη στην βαθμολογία, ενώ η Σπόρτινγκ νίκησε με 2-1 την ουραγό Ράκοφ, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης στα νοκ-άουτ.

Τέλος, για τον 8ο όμιλο, η Μόλντε θριάμβευσε (3-1) στο σκανδιναβικό ντέρμπι με την Χάκεν, εξασφαλίζοντας το Conference League και πιάνοντας την Καραμπάγκ στη δεύτερη θέση.

3ος όμιλος

Βαριά ήττα με 4-1 γνώρισε στην Ανδαλουσία και την έδρα της Μπέτις ο Άρης Λεμεσού, ο οποίος παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, διατηρώντας όμως ακόμα ελπίδες πρόκρισης, όχι μόνο στο Conference, αλλά και στα νοκ-άουτ του Europa League, αφού βρίσκεται στο -1 από την 3η Σπάρτα Πράγας και στο -4 από τη 2η Ρέιντζερς.

Ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 20' με τον Μόντνορ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, με τον Ιγκλέσιας να βάζει μπροστά τους Ανδαλουσιανούς στο 34'. Οι Κύπριοι είχαν ένα ακόμα ακυρωθέν γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (46'), με τον Μπένγκτσον, πριν ο Ρουιμπάλ κάνει το 2-0 στο 64'. Ο Άλβες απέκρουσε πέναλτι του Φεκίρ στο 76', αλλά ο Ρόκα έκανε το 3-0 δύο λεπτά αργότερα, με τον Κοκόριν να μειώνει στο 84' και τον Ετζαλουλί να διαμορφώνει το τελικό 4-1 στο 90'+4'.

Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου, η Ρέιντζερς νίκησε με 2-1 την Σπάρτα Πράγας στο «Άιμπροξ», έχοντας πλέον τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Ιδανικό το ξεκίνημα για τους Σκωτσέζους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 2-0 στο εικοσάλεπτο με γκολ των Ντανίλο (12') και Κάντγουελ (20'), με τον Χάρασλιν να μειώνει για τους Τσέχους στο 77'. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Ρέιντζερς σκόραρε για το 3-1, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Ντανίλο, με το 2-1 να μένει μέχρι τέλους.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:
Ρέιντζερς-Σπάρτα Πράγας 2-1
(12’ Ντανίλο, 20’ Κάντγουελ – 77’ Χάρασλιν)
Μπέτις-Άρης Λεμεσού 4-1
(34’ Ιγκλέσιας, 64’ Ρουιμπάλ, 79’ Ρόκα, 90'+5' Ετζαλζουλί – 84’ Μπράουν)

Η επόμενη (5η) αγωνιστική:
Ρέιντζερς-Άρης Λεμεσού

Σπάρτα Πράγας-Μπέτις

Η βαθμολογία του 3ου ομίλου:
Μπέτις-Άρης Λεμεσού 3-1

4ος όμιλος

Ευκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 1-0, η Αταλάντα επιβλήθηκε της Στουρμ Γκρατς, «σφραγίζοντας» την πρόκρισή της στα νοκ-άουτ του Europa. Ο Τζιμσίτι σκόραρε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν ελάχιστα και να χάνουν δίκαια

Σημαντική νίκη πανηγύρισε και η Σπόρτινγκ, κόντρα στην Ράκοφ, για την οποία δεν αγωνίστηκαν Σβάρνας και Τσιφτσής. Με παίκτη λιγότερο από το 12' οι Πολωνοί, με τον Ρακόβιταν να κάνει πέναλτι και να αποβάλλεται, με τον Γκονσάλβες να εκτελεί εύστοχα για το 1-0. Οι Πορτογάλοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τον ίδιο τρόπο, στο 52', πριν οι φιλοξενούμενοι μειώσουν για το τελικό 2-1 στο 71' με τον Ρούντιτς.

Αταλάντα-Στουρμ Γκρατς 1-0
(50’ Τζιμσίτι)
Σπόρτινγκ-Ράκοφ 2-1
(14’ πεν, 52’ πεν. Γκονσάλβες, 71' Ρούντιτς)

Αταλάντα-Σπόρτινγκ
Στουρμ Γκρατς-Ράκοφ

Η βαθμολογία του 4ου ομίλου:

8ος όμιλος

Θριαμβεύτρια ξανά στο σκανδιναβικό ντέρμπι με την Χάκεν η Μόλντε, πήρε την εκτός έδρας νίκη με 3-1, αφήνοντας εκτός τους Σουηδούς και πιάνοντας την Καραμπάγκ στη δεύτερη θέση. Γκούλμπραντσεν (16') και Έρικσεν (24') έδωσαν από νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων στην Μόλντε, με τον Χρίστιτς να μειώνει στο 65' και τον Έρικσεν να σκοράρει ξανά, για το τελικό 3-1, στο 86'.

Καραμπάγκ-Λεβερκούζεν 0-1
(90’+4’ πεν. Μπονιφάς)
Χάκεν-Μόλντε 1-3
(65’ Χρίστιτς - 16’ Γκούλμπραντσεν, 24’, 86’ Έρικσεν)

Χάκεν-Λεβερκούζεν
Μόλντε-Κραμπάγκ

Η βαθμολογία του 8ου ομίλου:

Πλούσια δράση στις πρώτες αναμετρήσεις της βραδιάς για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League!

Η Λίβερπουλ πλήρωσε το εκτεταμένο ροτέισον του Κλοπ και γνώρισε την πρώτη ήττα της στη φετινή διοργάνωση, με 3-2 στην έδρα της Τουλούζ, ενώ επίσης για τον 5ο όμιλο, η ΛΑΣΚ πήρε τους πρώτους της βαθμούς, επικρατώντας 3-0 της Σεν Ζιλουά.

Για τον 7ο όμιλο η Σλάβια Πράγας επικράτησε 2-0 της Ρόμα των πολλών αλλαγών, πιάνοντας την στους 9 βαθμούς και την κορυφή της βαθμολογίας, ενώ η Σερβέτ επιβλήθηκε με μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο 2-1 της Σέριφ, παίρνοντας σαφέστατο προβάδισμα στη μάχη για την τρίτη θέση.

Τέλος, για τον 8ο όμιλο, η ασταμάτητη Λεβερκούζεν πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Καραμπάγκ με γκολ στο 90’+3’, κάνοντας το 4/4 και εξασφαλίζοντας την πρόκρισή της ως πρώτη!

5ος όμιλος

Πρώτη βαθμολογική απώλεια για τη Λίβερπουλ στο φετινό Europa League, με τον Κλοπ να επιλέγει να ξεκουράσει τους περισσότερους από τους βασικούς του και με την Τουλούζ να το εκμεταλλεύεται, πανηγυρίζοντας μεγάλη νίκη με 3-2, χάρη στην οποία ανέβηκε δεύτερη πλησιάζοντας στο -2 τους πρωτοπόρους «Reds».

Η Λίβερπουλ είχε δοκάρι στο 5’ με τον Γκόμεζ, αλλά οι Γάλλοι ήταν εκείνοι που πήραν το προβάδισμα στο 36’, σε μια φάση που ξεκίνησε από λάθος του βασικού Τσιμίκα και ολοκληρώθηκε με τον Ντονούμ να πλασάρει εύστοχα. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 58’ με τον Νταλινγκά, πριν η Λίβερπουλ μειώσει με αυτογκόλ του Κάσερες στο 74’. Ωστόσο, η Τουλούζ απάντησε άμεσα, με τον Μαγκρί να κάνει το 3-1 δύο λεπτά αργότερα (76’) με τον Μαγκρί, πριν ο Ζότα μειώσει για το τελικό 3-2 στο 89’. Στο 90'+6' ο Κουάνσα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για λογαριασμό της Λίβερπουλ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από επέμβαση των VAR για χέρι του Μακ Άλιστερ.

Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου, η ΛΑΣΚ κυριάρχησε κόντρα στην Σεν Ζιλουά, πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη της και μπαίνοντας γερά στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης. Ο Χόρβαθ άνοιξε το σκορ για τους Αυστριακούς στο 25', με τον Ταλοβιέροφ να κάνει το 2-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45'+4'), πριν ο Ζουλ διαμορφώσει το τελικό 3-0 στο 77'.

Τουλούζ-Λίβερπουλ 3-2
(36’ Ντουνούμ, 58’ Νταλινγκά, 76’ Μαγκρί – 74’ αυτ. Κάσερες, 89’ Ζότα)
ΛΑΣΚ-Σεν Ζιλουά 3-1

(25’ πεν. Χόρβαθ, 45’+4’ Ταλοβιέροφ, 77’ Ζουλ)

Η επόμενη αγωνιστική (30/11):
Λίβερπουλ-ΛΑΣΚ
Τουλούζ-Σεν Ζιλουά

Η βαθμολογία του 5ου ομίλου:
Τουλούζ-Λίβερπουλ 3-2

7ος όμιλος

Πήρε τη ρεβάνς κόντρα στη Ρόμα και την έπιασε στην κορυφή του 7ου ομίλου η Σλάβια Πράγας! Με τον Μουρίνιο να κάνει πολλές αλλαγές στη βασική του ενδεκάδα, οι Ρωμαίοι παρουσιάστηκαν αγνώριστοι και οι Τσέχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 2-0! Ο Τζούρεκα έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 50', με τον Μάσοπουστ να «κλειδώνει» το τρίποντο για την Σλάβια στο 74'.

Σημαντικότατο προβάδισμα για την τρίτη θέση του ομίλου και την πρόκριση στο Conference πήρε η Σερβέτ, η οποία παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 από το 12ο λεπτό της εντός έδρας αναμέτρησής της με τη Σέριφ, έκανε μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Ρουιγιέ να ισοφαρίζει στο 84' και τον Μπέντια να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ των Ελβετών για το τελικό 2-1 στο 90'+3'. Οι Μολδαβοί τελείωσαν το ματς με 9 παίκτες, λόγω αποβολών των Ζοχουρί (90'+1') και Κίκι (90'+8').

Σλάβια Πράγας-Ρόμα 2-0
(50’ Γιούρετσκα, 74’ Μάσοπουστ)
Σερβέτ-Σέριφ 2-1
(84’ Ρουιγιέ, 90’ πεν. Μπέντια - 12’ αυτ. Σέβεριν)

Σερβέτ-Ρόμα
Σέριφ-Σλάβια Πράγας

Η βαθμολογία του 7ου ομίλου:

8ος όμιλος

Ασταμάτητη η Λεβερκούζεν, κατάφερε να κάνει το 4/4, παρότι δεν βρέθηκε στην καλύτερή της βραδιά στο Αζερμπαϊτζάν και την έδρα της Καραμπάγκ. Παρ' όλα αυτά, η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο ήταν ανώτεροι και τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 1-0, με τον Μπονιφάς να ευστοχεί σε πέναλτι στο 90'+4'! Έτσι, οι Γερμανοί εξασφάλισαν την πρόκριση στα νοκ-άουτ ως πρώτοι, δύο παιχνίδια πριν ολοκληρώσουν τις υποχρεώσεις τους στον όμιλο.