Έκλεισε το σπίτι της Μπενφίκα και έκανε άλμα τετράδας!

Η Ίντερ με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε από τη Λισαβόνα

Αποφασισμένη να πάει μακριά τη... βαλίτσα είναι η Ίντερ. Οι «νερατζούρι» έκλεισαν το σπίτι της σπουδαίας σε όλο το τουρνουά Μπενφίκα και με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος από Μπαρέλα και Λουκάκου πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Champions League (0-2).

Μόλις δεύτερη νίκη των Μιλανέζων στην Πορτογαλία σε 11 ματς που έχουν βάλει πλώρη για να κάνουν το «κόλπο γκρόσο» και να μπουν... σφήνα στη διεκδίκηση της κούπας.

Στις 19 Απριλίου η ρεβάνς στο «Τζουσέπε Μεάτσα» και όπου ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος και η παρέα του θα χρειαστούν ένα θαύμα για να κλέψουν την πρόκριση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο καθώς οι δύο ομάδες δεν θέλησαν να ρισκάρουν. Η πρώτη που απείλησε την αντίπαλη εστία ήταν η Μπενφίκα στο 16' . Ανέβασμα του Γκριμάλντο από τα αριστερά, σέντρα στην περιοχή εκεί που ο Ντιμάρκο απομάκρυνε άτσαλα, η μπάλα έφτασε στον Ράφα Σίλβα που πλάσαρε στην κίνηση, όμως βρήκε τον Ονάνα σε ετοιμότητα. Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ βρέθηκε και πάλι στο προσκήνιο. Ξανά σέντρα από τον Γκριμάλντο με στόχο τον Γκονσάλο Ράμος, ο Βραζιλιάνος κατέβασε την μπάλα, την έστρωσε στον Ζοάο Μάριο, όμως το σουτ του αρχηγού από διαγώνια θέση έφυγε άουτ.

Η Ίντερ βρήκε την ευκαιρία να απαντήσει στις ευκαιρίες των γηπεδούχων στο 25’ με τον Ατσέρμπι να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να σουτάρει, όμως η προσπάθεια του έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βλαχοδήμου. Οι «νερατζούρι» προσπάθησαν και πάλι να δημιουργήσουν επικίνδυνες συνθήκες μπροστά από την εστία του Έλληνα τερματοφύλακα με τον Τζέκο να μην προλαβαίνει στο 39’ να βάλει το κεφάλι του και να στείλει την μπάλα προς την εστία με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη οι «νερατζούρι» παρότι απειλήθηκαν στα πρώτα τέσσερα λεπτά από τους γηπεδούχους κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να παγώσουν το «Ντα Λουζ». Κούρσα του Μπαστόνι που ανέβηκε από την άμυνα της Ίντερ, έκανε τη σέντρα στην περιοχή, εκεί που ο Μπαρέλα έπιασε τρομερή κεφαλιά με ανάποδη φορά του σώματος και έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Βλαχοδήμου για το 0-1.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα οι «νερατζούρι» με συνταγή Ιντζάγκι «πάγωσαν» τον ρυθμό και ήλεγξαν απόλυτα το ματς, τη στιγμή που η Μπενφίκα προσπαθούσε κυρίως με πρωτοβουλίες του Ζοάο Μάριο να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη στιγμή. Ο προπονητής της Ίντερ άλλαξε την επιθετική γραμμή ρίχνοντας στο ματς τον Λουκάκου και τον Κορέα αντί των Τζέκο και Λαουτάρο.

Στο 66' η Ίντερ σε μια αντεπίθεση για σεμινάριο έφτασε κοντά στο 0-2 όμως ο Μκιταριάν έπεσε πάνω στον τρομερό Βλαχοδήμο που κράτησε το 0-1. Δώδεκα λεπτά αργότερα και πάλι οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο transition σε μια φάση- καρμπόν με το πρώτο τους γκολ. Σέντρα του Μπαστόνι στην καρδιά της πορτογαλικής άμυνας, κεφαλιά του Ντάμφρις, αυτήν τη φορά όμως ο Βλαχοδήμος έφραξε τον δρόμο.
Ωστόσο στη συγκεκριμένη φάση οι «νερατζούρι» κέρδισαν ένα απρόσμενο πέναλτι καθώς στην αρχή της επίθεσης, ο Ζοάο Μάριο βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο Μάικλ Όλιβερ μετά και από έλεγχο VAR έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Λουκάκου ανέλαβε την εκτέλεση κάνοντας το 0-2 και τελειώνοντας ουσιαστικά από το πρώτο ματς την πρόκριση της Ίντερ η οποία θα πάει στο «Τζουσέπε Μεάτσα» στις 19 Απριλίου με ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης.

MVP: Μπορεί ολόκληρη η ανασταλτική λειτουργεία της Ίντερ να ήταν άψογη, όμως τα ανεβάσματα και η βοήθεια του Αλεσάντρο Μπαστόνι ήταν πέρα για πέρα καθοριστικά. Ο νεαρός στόπερ των «νερατζούρι» προσέδωσε για ακόμη φορά ηρεμία στην άμυνα, είχε πολλές στιγμές που έβαλε στοπ στις επελάσεις των γηπεδούχων, ενώ πιστώνεται την ασίστ στο γκολ του Μπαρέλα στο 51' αλλά και το αρχικό γέμισμα στη φάση που η Ίντερ κέρδισε το πέναλτι στο 80' και μετέτρεψε σε γκολ ο Λουκάκου.

Oι ενδεκάδες:

Μπενφίκα (Ρότζερ Σμιντ): Βλαχοδήμος, Γκριμάλντο, Μοράτο, Αντόνιο Σίλβα, Ζιλμπέρτο, Φλορεντίνο Λουίζ (64’ Νταβίντ Νέρες), Τσικίνιο, Ζοάο Μάριο, Αούρσνες, Ράφα Σίλβα, Γκονσάλο Ράμος.

Ιντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Ονάνα, Μπαστόνι (90’ Ντε Βράι), Ατσέρμπι, Νταρμιάν, Ντιμάρκο (63’ Γκόσενς), Ντούμφρις (87’ Ντ’ Αμπρόζιο), Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Μχιταριάν, Λαουτάρο (63’ Χοακίν Κορέα), Τζέκο (63’ Λουκάκου).