Γιουβέντους-Μπαρτσελόνα 0-0: Η μια πρόκριση, η άλλη σε αναμονή

Γιουβέντους και Μπαρτσελόνα συμβιβάστηκαν στην ισοπαλία χωρίς τέρματα στο Τορίνο

Μετά από ένα μέτριο παιχνίδι στο Τορίνο, Γιουβέντους και Μπαρτσελόνα εξήλθαν ισόπαλες με 0-0 για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Η Μπαρτσελόνα προκρίνεται ως πρώτη από τον όμιλο με 11 βαθμούς, ενώ η Γιουβέντους θέλει νίκη την τελευταία αγωνιστική κόντρα στον Ολυμπιακό εκτός έδρας για την πρόκριση.

Η εικόνα του αγώνα

Ο αγώνας στο Τορίνο άρχισε με ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Κουαδράδο πάσαρε στον Ντάγκλάς Κόστα, αυτός ελίχθηκε ωραία μέσα στην περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ, το οποίο απέκρουσε σταθερά ο Τερ Στέγκεν. Η Μπαρτσελόνα είχε ένα σουτ του Παουλίνιο άουτ από καλή θέση στο 11’. Στο 18’, η Γιουβέντους έκανε την αντεπίθεση, η μπάλα έφθασε στον Ντιμπαλά, ο οποίος έπιασε το αδύναμο σουτ που κατέληξε στα χέρια του Τερ Στέγκεν. Στο 22’, μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Ιβάν Ράκιτιτς εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε από όλους και χτύπησε στο κάθετο δοκάρι του Μπουφόν και απομακρύνθηκε. Στο 37’, ο Ντιμπαλά συνεργάστηκε με τον Κουαδράδο, ο οποίος έπιασε το σουτ που κατέληξε ψηλά άουτ. Στο 44’, ο Πάουλο Ντιμπαλά έκανε ωραία ενέργεια, μπήκε στη περιοχή, όμως το σουτ του έφυγε μόλις άουτ. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, με τους Καταλανούς να είναι καλύτεροι στο ματς.

Η επανάληψη άρχισε σε χαμηλό τέμπο. Στο 50’, ο Λουίς Σουάρες εκτέλεσε ένα φάουλ που κόντραρε και κατέληξε λίγο άουτ από την εστία του Μπουφόν. Στο 56’, ο Λιονέλ Μέσι μπήκε στον αγώνα στη θέση του Ζεράρ Ντεουλοφέου. Στο 61’, ο Πιάνιτς πάσαρε στον Ιγκουαϊν, ο οποίος γύρισε και έπιασε το σουτ, όμως η μπάλα πήγε ψηλά άουτ. Στο 64’, ο Μέσι εκτέλεσε ένα φάουλ που κατέληξε λίγο άουτ από την εστία του Μπουφόν. Στο 68’, ο Μέσι βρήκε τον Ντιν πλάγια στην περιοχή, αυτός προσπάθησε να βρει τον Σουάρες για το γκολ, όμως οι αμυντικοί των Ιταλών απομάκρυναν. Στο 82’, ο Ντάγκλας Κόστα βρήκε λίγο χώρο και έκανε το σουτ εκτός περιοχής που κατέληξε λίγο άουτ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σάντρο πάσαρε στον Ντιμπαλά, ο οποίος έπιασε το γυριστό σουτ, όμως ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ στην τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Μπενατιά, Ρουγκάνι, Μπαρτσάλι, Κουαδράδο (71'΄Μαρκίζιο), Κεντίρα, Πιάνιτς (66' Μπεντανκούρ), Ντιμπαλά, Άλεξ Σάντρο, Ντάγκλας Κόστα (85' Ματουιντί), Ιγκουαϊν

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Ντιν, Ουμτιτί, Πικέ, Παουλίνιο, Ράκιτιτς, Ινιέστα (82' Άλμπα), Μπουσκέτς, Σουάρες, Ντεουλοφέου (56' Μέσι)