Κυνική Μπάγερν «καθάρισε» την Παρί και πέρασε στα προημιτελικά!

Οι Βαυαροί υπέταξαν (2-0) του Παριζιάνους και πήραν το εισιτήριο για τους «8»

Με τον Τσούπο-Μότινγκ και τον Γκνάμπρι να σκοράρουν η Μπάγερν «καθάρισε» με επαγγελματικό τρόπο την Παρί (2-0) και ανανέωσε για ακόμη μια χρονιά το ραντεβού της με τους «8» του Champions League.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την Παρί να πιέζει αρκετά την Μπάγερν και να βρίσκει την πρώτη της καλή στιγμή μόλις στο 2’ με τον Εμπαπέ να υποδέχεται με άψογο τρόπο την μπαλιά του Ράμος, όμως το σουτ του Γάλλου κατέληξε στην αγκαλιά του Ζόμερ.

Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφόρησαν την μπάλα με άνεση αρκετές φορές κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους, ενώ οι Βαυαροί δυσκολεύτηκαν αρκετά σε αυτόν τον τομέα. Στο 16’ ο Γκορέτσκα έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση με τον Ντοναρούμα να μπλοκάρει χωρίς δυσκολία. Τρία λεπτά αργότερα η Παρί απείλησε ξανά με τους Βιτίνια και Εμπαπέ να παίζουν το «ένα δύο» όμως το σουτ του Γάλλου έφυγε άουτ.

Ωστόσο η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ έφτασε στο 25’ πολύ κοντά στο γκολ. Ο Μέντες μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή πάσαρε στον Μέσι όμως ο Αργεντινός δέχθηκε την τελευταία στιγμή ένα μεγαλοπρεπές τάκλιν από τον Ντε Λιχτ. Στην εξέλιξη η προσπάθεια του «πούλγκα» σταμάτησε στον Ζόμερ που μπλόκαρε.

Ο Μουσιάλα απάντησε στο 32’ όταν μετά την πάσα του Κίμιχ, έκανε την περιστροφή, σούταρε και ο Ντοναρούμα έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Η μεγαλύτερη ωστόσο ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 38’ και άνηκε στην Παρί. Πίεση ψηλά, με τον Ζόμερ να παίρνει την μπάλα και να δέχεται την πίεση από τον Βιτίνια, με τον Πορτογάλο να κλέβει την μπάλα και να σουτάρει προ κενής εστίας όμως ο Ντε Λιχτ, ως από μηχανής Θεός έκανε το τάκλιν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή κρατώντας ανέπαφη την εστία της Μπάγερν.

Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη στιγμή για το πρώτο ημίχρονο με τον Ντανιέλε Ορσάτο να στέλνει τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε με την Μπάγερν να αλλάζει φιλοσοφία και να αναζητά το γκολ πιέζοντας ψηλά. Στο 52’ ο Τσούπο-Μότινγκ σκόραρε όμως ο Μίλερ συμμετείχε στη φάση με αποτέλεσμα να ακυρωθεί το γκολ και το 0-0 να παραμείνει. Οι Βαυαροί κυκλοφόρησαν με μεγαλύτερη άνεση μεταφέροντας την πίεση μπροστά από την εστία του Ντοναρούμα.

Το πρέσινγκ απέφερε καρπούς στο 61’. Ο Γκορέτσκα έκλεψε την μπάλα στην άκρη της περιοχής από τον Βεράτι, γύρισε στον Τσούπο-Μότινγκ με τον Καμερουνέζο να πετυχαίνει το ευκολότερο γκολ της καριέρας του για το 1-0 και τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για φάουλ, στον διαιτητή Ντανιέλε Ορσάτο.

Η Παρί ανέδρασε στο 64’ με τον Σέρχιο Ράμος να πιάνει μια απίθανη κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, και τον Ζόμερ να αποκρούει εντυπωσιακά. Ο ρυθμός έπεσε αρκετά με την Μπάγερν να αναζητά το γκολ στην κόντρα καθώς η Παρί πίεζε για το γκολ.

Σε μια από αυτές τις αντεπιθέσεις οι δύο αλλαγές του Νάνγκελσμαν, Ζοάο Κανσέλο και Σερζ Γκνάμπρι συνεργάστηκαν στο 89' με τον Γερμανό εξτρέμ να πλασάρει ιδανικά τον Ντοναρούμα διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 που χάρισε με «κυνικό» τρόπο την πρόκριση στους Βαυαρούς.