Παλικαρίσια πρόκριση η Αταλάντα

Έστειλε στο Europa τον Άγιαξ

Την πρόκρισή της στη φάση των «16» του Champions League για δεύτερη διαδοχική χρονιά σφράγισε με πανηγυρικό τρόπο η Αταλάντα. Η ιταλική ομάδα «άλωσε» το Άμστερνταμ, επικρατώντας 1-0 του Άγιαξ και τερμάτισε στη 2 θέση του 4ου ομίλου με 11β., πίσω από τη Λίβερπουλ (13β.), η οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 με τη Μίντιλαντ (2β.) στη Δανία. Ο «Αίαντας» με τους 7β., έμεινε στην 3η θέση και θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του πορεία στο Europa League.

Άγιαξ-Αταλάντα 0-1

Ο Άγιαξ μπήκε με επιθετικές διαθέσεις και προσπάθησε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Η Αταλάντα ζοριζόταν να κρατήσει τη μπάλα, αλλά επί της ουσίας δεν δέχθηκε τρομερή πίεση μπροστά στην εστία της. Η πρώτη φορά που συνέβη κάτι τέτοιο ήταν στο 15’ με τον Μαζραουί, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόπηκε την τελευταία στιγμή. Πέντε λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να προηγηθούν με το σουτ του Ντε Ρον, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το ματς είχε πολλή τακτική και καμία από τις δύο ομάδες δεν έπαιρνε ρίσκο. Ο Άγιαξ έψαχνε απλή νίκη, άρα ένα γκολ, το οποίο μπορούσε να έρθει ακόμη και στο τέλος, ενώ η Αταλάντα βολευόταν ακόμη και με αυτό το 0-0. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο «Αίαντας» είχε μια κεφαλιά του Μπρόμπεϊ, την οποία μπλόκαρε εύκολα ο Γκολίνι.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου. Η Αταλάντα κρατούσε εύκολα το 0-0, μην επιτρέποντας στον Άγιαξ να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μέσα στην περιοχή της. Μάλιστα, η ίδια ήταν πιο επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, σαν να χρειαζόταν εκείνη το γκολ. Στο 75’ οι γηπεδούχοι έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο παιχνίδι, όταν μετά από τακουνάκι του Χούντελααρ, ο Κλάασεν βρέθηκε απέναντι από τον Γκολίνι, αλλά νικήθηκε από τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων.

Στο 79’ τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τον Άγιαξ, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γράβενμπερχ. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 85’ ο Μουριέλ σε μια υποδειγματική αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, πλάσαρε σωστά τον Ονάνα και έγραψε το 1-0. Τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και οι «μπεργκαμάσκι» πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη και πρόκριση.

Μίντιλαντ-Λίβερπουλ 1-1

Η Λίβερπουλ παρατάχθηκε με τη νεότερη ενδεκάδα της στη διοργάνωση, έχοντας μέσο όρο τα 24 χρόνια και τις 26 μέρες. Μάλιστα, παρά το νεαρό της ηλικίας φρόντισε με το… καλημέρα να δείξει στη Μίντιλαντ ποιος είναι το αφεντικό, καθώς, πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό, προηγήθηκε με τον Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος σκόραρε στα 55’’, πετυχαίνοντας το πιο γρήγορο γκολ των «κόκκινων» στο Champions League και παράλληλα έφτασε τα 22 δικά του γκολ, όντας πλέον ο κορυφαίος σκόρερ της ομάδας στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, μπροστά από τον Στήβεν Τζέραρντ (21).

Οι φιλοξενούμενοι χωρίς να φορτσάρουν, θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ στο 19’ με τον Ζότα, όπως και στο 32’ με τον Οριγκί. Ενδιάμεσα και συγκεκριμένα στο 30’, είχε τη δική του καλή στιγμή ο Κώστας Τσιμίκας, ο οποίος ξεκίνησε στη βασική ενδεκάδα. Στο 33’ η Μίντιλαντ είχε την δική της στιγμή στο ματς με τον Καμπά, όμως, στάθηκε άτυχος, αφού ο Φαμπίνιο έδιωξε πάνω στη γραμμή. Καμπά και Μαμπίλ είχαν άλλες δύο ευκαιρίες, αλλά νικήθηκαν από τον Κέλεχερ.

Οι Δανοί πήραν αυτό που δικαιούνταν στο 62’ από το σημείο του πέναλτι, το οποίο καταλογίστηκε μετά από χρήση του VAR. Ο Σολτζ που ανέλαβε την εκτέλεση, σημάδεψε σωστά και ισοφάρισε σε 1-1. Ένα λεπτό νωρίτερα, αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού ο Τσιμίκας, που αντικαταστάθηκε από τον Ρόμπερτσον. Δεκαπέντε λεπτά αργότερα, ο Σολτζ σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, επίσης μετά από χρήση του VAR.

Κάτι ανάλογο συνέβη και στο 90’, αλλά για τους Άγγλους. Ο Μιναμίνο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, γιατί χρησιμοποίησε το χέρι του. Στα εννιά λεπτά καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι και το 1-1 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.