«Πάτησε» την Μπεσίκτας και είναι εδώ η Σπόρτινγκ

Στο απόλυτο μηδέν οι Τούρκοι, στους τρεις βαθμούς οι πρωταθλητές Πορτογαλίας

Αγρίεψε η Σπόρτινγκ. Τα «λιοντάρια» επικράτησαν 4-1 της Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη και έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στο φετινό Champions League, έχοντας ξεκινήσει με δύο ήττες στη διοργάνωση.

Ουσιαστικά, η πρωταθλήτρια Πορτογαλίας έκανε τη μισή και παραπάνω δουλειά από το πρώτο μέρος, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προίκα το 3-1. Πλήγωσε τους Τούρκους με τις εξαιρετικές στατικές της φάσεις, με τους γηπεδούχους να μην βρίσκουν γιατρικό στην «πληγή» Κόατες.

Ο Ουρουγουανός σκόραρε στο 15’ με κεφαλιά από κόρνερ του Ινάσιο, ενώ στο 24’ ισοφάρισε ο Λαρίν από κόρνερ του Πιάνιτς, σε μια φάση καρμπόν. Με παρόμοιο τρόπο έγινε και το 1-2 στο 27’, όταν από κόρνερ του Ινάσιο, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν βόλεϊ στην αντίπαλη περιοχή με τη συμμετοχή του Παουλίνιο και τον αρχηγό των Ίβηρων να στέλνει ξανά την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Βίντα έκανε χέρι στο 41’ και ο Σαράμπια με πέναλτι έδωσε μαξιλαράκι δύο τερμάτων στη Σπόρτινγκ. Στις καθυστερήσεις ο Τεϊσέιρα βρήκε δίχτυα με εντυπωσιακό τρόπο, αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ.

Η Μπεσίκτας δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση στο δεύτερο μέρος, η Σπόρτινγκ προστάτεψε άνετα το προβάδισμα και ο Παουλίνιο με ωραίο πλασέ εκτός περιοχής βρήκε δίχτυα στο 89ο λεπτό και σήμανε… game over.