Ποδοσφαιρική παράσταση από τη «Βασίλισσα» και χωρίς Μπενζεμά – Σόκαρε τη Λειψία η Σαχτάρ

Επιβλητικό πέρασμα για την πρωταθλήτρια Ευρώπης από την έδρα της Σέλτικ

Σύμφωνα με τις νέες εκτιμήσεις των ειδικών για το Champions League της νέας σεζόν, η Ρεάλ Μαδρίτης είναι στην 5η θέση των φαβορί, αλλά προς το παρόν η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έκανε… πλάκα στη Γλασκώβη κόντρα στη Σέλτικ, επικρατώντας 3-0.

Παρά το γεγονός ότι ο Καρίμ Μπενζεμά αντικαταστάθηκε μόλις στο 30’ με πρόβλημα στο γόνατο, οι Μαδριλένοι ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και άρχισαν εντυπωσιακά την πορεία τους για την υπεράσπιση των σκήπτρων τους.

Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο, που η Σέλτικ ήταν και ανώτερη στα σημεία, έχοντας πιο κλασικές ευκαιρίες και ένα δοκάρι, η Ρεάλ αφυπνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη στο 56’, όταν σε μια συνεργασία-επανάληψη από τον τελικό του προηγούμενου Champions League, ο Βαλβέρδε βρήκε τον Βινίσιους και ο Βραζιλιάνος συνδέθηκε με τα δίχτυα. Στο 60’ ήρθε η στιγμή μαγείας από τον Μόντριτς που με ένα χάιδεμα στην μπάλα και πλασέ με το εξωτερικό «κλείδωσε» τη νίκη για τους Μαδριλένους.

Το τελικό σκορ γράφτηκε από τον θετικό Αζάρ, που δέχθηκε την ασίστ από τον Καρβαχάλ και με εύκολο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Λειψία-Σαχτάρ Ντόνετσκ 1-4

Στο άλλο ματς του ομίλου σημειώθηκε και η μεγάλη έκπληξη της βραδιάς, καθώς η Σαχτάρ Ντόνετσκ παρά τα δεδομένα προβλήματά της, διέλυσε τη Λειψία μέσα στη Γερμανία με το εντυπωσιακό 4-1.

Όλα άρχισαν από το αστείο λάθος του Γκουλάσι στο 16’, που έδωσε την ευκαιρία στον Σβεντ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα σε ανυπεράσπιστη εστία. Όπως ήταν φυσικό κι αναμενόμενο, η Λειψία πήρε τα ηνία του αγώνα, άρχισε να πιέζει και βρήκε το γκολ στο 57’, όταν από έξοχη ομαδική προσπάθεια, ο Σομποζλάι βρήκε τον Σιμακάν και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στη συνέχεια ακολούθησε το πάρτι των Ουκρανών! Μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο Σβεντ (με μπόλικη δόση τύχης) έγραψε το 1-2 με σουτ μέσα από την περιοχή και στο 76’ ο Μούντρικ τέλειωσε το ματς διαμορφώνοντας το 1-3.

Το τελικό σκορ έγραψε ο Τραορέ στο 85’ σε ακόμα μία φάση που η άμυνα των Γερμανών είχε πάει… περίπατο.