Ρεάλ Μαδρίτης - Ρόμα 3-0: «Βασιλική» παράσταση για έναν!

Οι Ισπανοί νίκησαν κατά κράτος τους Ιταλούς και έκαναν το πρώτο βήμα για το μεγάλο στόχο που δεν είναι άλλος απ' το τρόπαιο

Μια Ρεάλ Μαδρίτης για φίλημα κατάφερε να σκορπίσει τη Ρόμα με 3-0 στην πρεμιέρα του 7ου ομίλου για το Champions League. Ο Ίσκο έκανε την αρχή με εξαιρετικό φάουλ, ο Μπέιλ διπλασίασε τα τέρματα με εξαιρετικά σπριντ και σουτ και ο Μαριάνο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με άπιαστο σουτ απ’ το ύψος της περιοχής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ δυνατά μπήκε η Ρεάλ Μαδρίτης στο παιχνίδι. Στα πρώτα λεπτά έκλεισε την Ρόμα στα καρέ της. Μπέιλ, Ίσκο και Κρος έχασαν καλές ευκαιρίες με σουτ, τα οποία όμως έφυγαν εκτός στόχο μέσα στα πρώτα δέκα λεπτά. Στο 17’ ο Μαρσέλο έκανε το σουτ απ’ το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα όμως να φεύγει έξω. Στο 26’ ο Μπέιλ έφυγε από δεξιά, ντρίμπλαρε ωραία τον Κολάροφ, έκανε και το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε μερικά μέτρα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Η Ρόμα έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο 36’ όταν ο Φάτζιο κέρδισε την κεφαλιά από κοντά όμως η μπάλα έφυγε πάνω απ’ τα δοκάρια. Τρία λεπτά αργότερα ο Ράμος έπιασε μια δυνατή κεφαλιά μετά από κόρνερ, με τον Όλσεν να διώχνει εντυπωσιακά. Και αφού η Ρεάλ πίεζε στο 44’ ο Ίσκο με μαγική εκτέλεση φάουλ έγραψε το 1-0 για τους «Μερένχες».

Στο 49’ ο Ουντέρ μετά από ωραία ατομική προσπάθεια, έκανε το σουτ, με τον Νάβας όμως να του λέει όχι. Η απάντηση της Ρεάλ ήρθε με δοκάρι του Μπέιλ από πολύ καλή θέση στην περιοχή. Στο 54’ ο Μόντριτς βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής όμως το πλασέ του δεν ήταν το ιδανικό και ο Όλσεν απέκρουσε. Αφού προειδοποίησε εκ νέου η Ρεάλ ο Μπέιλ με ένα απίθανο σπριντ και σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και μέσα για το 2-0. Η Ρόμα βγήκε μπροστά και στο 63’ ο Κολάροφ εξαπέλυσε μια βολίδα από πολύ μακριά, με τον Νάβας να λέει όχι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ασένσιο από πολύ καλή θέση έκανε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο 79’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε τη πιο μαγική στιγμή στον αγώνα. Έκανε την ντρίμπλα ρουλετ και πέρασε ανάμεσα σε Πελεγκρίνι και Φάτζιο, για να βγει τετ α τετ με τον Όλσεν το οποίο πλάσαρε καθώς έβλεπε αλλού, με τον πορτιέρο της Ρόμα να λέει όχι. Οι Ιταλοί είχαν παρατήσει το παιχνίδι και η Ρεάλ έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο. Στο 91’ ο Μαριάνο με εξαιρετική ντρίμπλα και πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ απ’ το ύψος της περιοχής έγραψε το 3-0 για την Ρεάλ Μαδρίτης.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ρεάλ Μαδρίτης (Λοπετέγκι): Ζήτησε απ’ τους ποδοσφαιριστές να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό και αυτό έπραξαν. Είχαν πολλές ευκαιρίες, και δίκαια έφθασαν στη νίκη.

Ρόμα (Ντι Φραντζέσκο): Γνώριζε πως η πίεση της Ρεάλ θα ήταν μεγάλη και γι’ αυτό παρέταξε την ομάδα με πρώτο στόχο να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα. Δεν το έπραξαν αυτό οι ποδοσφαιριστές του, και σε καμιά περίπτωση δεν μπόρεσαν να εφαρμόσουν το πλάνο του προπονητή τους.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ρεάλ Μαδρίτης: Ασένσιο και Μαριάνο έκαναν πράγματα και θαύματα απ’ τη στιγμή που πέρασαν στο παιχνίδι, όμως ο ποδοσφαιριστής που έκανε τη διαφορά ήταν ο Μπείλ.

Ρόμα: Αν δεν υπήρχε ο Όλσεν τότε η Ρόμα θα γνώριζε ένα μεγάλο διασυρμό

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ράμος δεν ήταν σε καλή βραδιά. Χωρίς καθαρό μυαλό χάρισε κάποιες ευκαιρίες στη Ρόμα που δεν τις εκμεταλλεύτηκαν

Ρόμα: Πολλοί ποδοσφαιριστές μπορούν να μπουν σε αυτή τη κατηγορία. Δεν διασώθηκε κανείς πέραν απ’ τον Όλσεν. Ο Ουντέρ όμως ήταν ο ποδοσφαιριστής με τα περισσότερα λάθη. Σπατάλησε ευκαιρίες καθώς επέλεξε να τις τελειώσει μόνος και να μην δώσει τη μπάλα του σε συμπαίκτη του.