Άλλαξε και δεν την… πάτησε ο Ολυμπιακός!

Μετά το τραγικό πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός άλλαξε σχήμα και τσιπάκι, επικρατώντας 75-71 της Άλμπα, για τη δεύτερη σερί του νίκη

Με τους Μάρτιν, Ζαν-Σαρλ, Παπανικολάου, Τζένκινς και Σλούκα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Κάκιστη έως και… τραγική η αρχή των «ερυθρόλευκων» στο παιχνίδι, καθώς χωρίς να πιέζονταν, έκαναν το ένα εύκολο λάθος πίσω το άλλο –με πρώτο τον Ζαν-Σαρλ- και έτσι η Άλμπα πήγε στο 0-7, στα πρώτα τέσσερα λεπτά.

Το τρίποντο του Παπανικολάου έσπασε το… ρόδι για τους Πειραιώτες, οι οποίοι ωστόσο εξακολουθούσαν να μην σκοράρουν ούτε με… αίτηση και έτσι οι Γερμανοί ξέφυγαν στο +8 (3-11), στο 7’. Ο ΜακΚίσικ με κάρφωμα, ύστερα από δικό του κλέψιμο, ήταν το επόμενο καλάθι των παικτών του Μπαρτζώκα, αλλά τα λάθη και οι κακές-στατικές επιθέσεις συνεχίστηκαν και έτσι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο +13 (7-20). Η νέα αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε ξανά με τον Αμερικανό, αλλά το buzzer beater του Τίμαν διαμόρφωσε το 10-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στη δεύτερη περίοδο. Οι επιθέσεις του Ολυμπιακού ήταν κακές και χωρίς κίνηση και στην αρχή της, με τον Έλις να μειώνει με τη μαχητικότητά του (12-22). Ωστόσο, στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν και τη μάχη της άμυνας, με την Άλμπα να ξεφεύγει αρχικά στο +14 (12-26), το οποίο όχι μόνο διατηρούσε αλλά το πήγε ακόμη και στο +15 (20-35), στο 18’. Όλο αυτό το διάστημα, οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν κυρίως με δεύτερες ευκαιρίες, είτε με τον Χαραλαμπόπουλο, είτε με τον Μάρτιν. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα βελτιώθηκαν κάπως αμυντικά, επιθετικά όχι τόσο, ωστόσο κατάφεραν με τους Πρίντεζη και Βεζένκοβ να μειώσουν και να διαμορφώσουν το 24-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Με λέι απ του Σλούκα μείωσε κι άλλο (26-35) ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαζαν και τις άμυνες στο πρώτο δίλεπτο, αλλά στην επίθεση δεν έβρισκαν ρυθμό, με τον Φοντέκιο να στέλνει ξανά τη διαφορά σε διψήφια απόσταση (26-37), στο 22’. Ωστόσο, στη συνέχεια οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν τις καλές άμυνες, κάνοντας απανωτά κλεψίματα και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο με τους ΜακΚίσικ και Ζαν-Σαρλ (να αγωνίζεται στο «5») έριξαν τη διαφορά στο καλάθι (35-37), στο 25’. Ο Σίκμα έκοψε το σερί των Πειραιωτών, με το τρίποντο του ΜακΚίσικ να φέρνει το ματς στον πόντο (38-39). Η ομάδα του Μπαρτζώκα κυνηγούσε στο σκορ μέχρι ο Ζαν-Σαρλ να της δώσει το πρώτο προβάδισμα (45-44) στο ματς, στο 28’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ματς και με τον Σπανούλη να έρχεται από τον πάγκο και να πετυχαίνει 2/2 τρίποντα, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +7 (51-44).

Νωθρά μπήκε στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός, με την Άλμπα να κάνει αρχικά ένα 4-0 (51-48) και αφού βρήκε ρυθμό στην επίθεση (ενώ οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν) πλησίασε στον πόντο (53-52), στο 32’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ήρθε η αντίδραση των Πειραιωτών. Αρχικά, οι τρομερές άμυνες του Παπανικολάου και τα συνεχόμενα καλάθια και φάουλ των Ζαν-Σαρλ και Σλούκα «αφύπνισαν» την ομάδα του Μπαρτζώκα, η οποία πήγε στο +11 (63-52), ενώ με το τρίποντο του Βεζένκοβ στο +12 (66-54), στο 35’. Στη συνέχεια, τα λάθη έκαναν ξανά την εμφάνισή τους για τους «ερυθρόλευκους», με τους Γερμανούς να τα τιμωρούν και να μειώνουν εκ νέου (66-58), στο 37’. Εκεί, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έπαιξαν με τον χρόνο και με ένα τρίποντο του Βεζένκοβ πήραν σημαντικό «μαξιλαράκι» για το +10 (70-60), στο 1:36’, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 24-35, 51-44, 75-71