Άμυνα… τραγωδία και ήττα από τη Βαλένθια για τον Ολυμπιακό

Hττήθηκε εύκολα μέσα στο ΣΕΦ...

Με την άμυνα που έπαιξε κόντρα στη Βαλένθια ο Ολυμπιακός δεν είχε καμία… τύχη και έτσι ηττήθηκε 96-85, μέσα στο ΣΕΦ, πέφτοντας στο 7-6. Η αποστολή των «ερυθρόλευκων» ήταν εξ αρχής δύσκολη, καθώς εκτός ήταν ο Παπανικολάου, ενώ τα πράγματα ζόρισαν ακόμη περισσότερο, αφού αποχώρησε τραυματίας ο Πρίντεζης στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Σλούκας κουβάλησε σχεδόν όλο το βάρος, έχοντας 18 πόντους και 7 ασίστ, με τον ΜακΚίσικ να είχε 16π. Από 14π. είχαν οι Βεζένκοβ και Ζαν-Σαρλ για τους Πειραιώτες, οι οποίοι την Παρασκευή (18/12) υποδέχονται τη Ρεάλ Μαδρίτης. Από την άλλη, οι «νυχτερίδες» ανέβηκαν στο 9-5. Ολοκλήρωσαν το ματς με 10/21 τρίποντα, με τον Ντούμπλιεβιτς να ήταν κορυφαίος με 20π. και 9 ριμπάουντ, ενώ 16π. είχε ο Γουίλιαμς.

Με τους Έλις, Ζαν-Σαρλ, Χαραλαμπόπουλο, Τζένκινς και Σλούκα ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός. Σημείο αναφοράς ήταν ο Γάλλος φόργουορντ για τους «ερυθρόλευκους» στην αρχή (5-2), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Τα λάθη στην επίθεση και η… πληγή των Σαν Εμετέριο και Ντούμπλιεβιτς έδωσαν την ευκαιρία στη Βαλένθια να περάσει μπροστά (5-8) και να φτάσει στο +5 (7-12), στο 5’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα εκτός από έλλειψη ρυθμού στην επίθεση, όπου είχαν κάκιστες επιλογές, ήταν κακοί και στην περιφερειακή άμυνα, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν στο +10 (9-19), στο 8’. Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός έχασε και με τραυματισμό τον Πρίντεζη. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν πόντους από Βεζένκοβ και Σπανούλη, αλλά οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο, εκμεταλλεύτηκαν το μπόνους των βολών και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (16-25).

Στο ίδιο μοτίβο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να ήταν νωθρός στην άμυνα και τη Βαλένθια να ξεφεύγει στο +11 (20-31). Οι «ερυθρόλευκοι» παρέμεναν «εγκλωβισμένοι» στην επίθεση και με τον Γουίλιαμς να έρχεται από τον πάγκο και να βγάζει ενέργεια, η διαφορά πήγε στο +13 (22-35), στο 14’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έδειξαν κάποια σκληράδα στην άμυνα και με το δίδυμο Σπανούλη-Βεζένκοβ κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στο -5 (32-37), στο 15’. Ωστόσο, μετά άρχισαν τα φθηνά λάθη, οι «νυχτερίδες» έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και οι Ντούμπλιεβιτς-Κάλινιτς έστειλαν τη διαφορά ξανά στο +11 (32-43), μέσα σε ένα λεπτό. Η ομάδα του Μπαρτζώκα συνέχισε τις κακές επιθέσεις και το μόνο που την κρατούσε ήταν που είχε από νωρίς το μπόνους των βολών, αλλά από την άλλη η Βαλένθια διατηρούσε τον ρυθμό της και με τον Πρέπελιτς ξέφυγε στο +14 (36-50), στο 19’. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ένα καλάθι και φάουλ του Χάρισον και δύο βολές του Πρέπελιτς, διαμόρφωσαν το 39-51.

Με περισσότερη ενέργεια ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, κάνοντας ένα 5-0 (44-51). Ωστόσο, η Βαλένθια απάντησε με τον Ντούμπλιεβιτς, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε την «ερυθρόλευκη» άμυνα και έτσι η διαφορά πήγε στο +16 (44-60), στο 24’. Εκεί, οι Πειραιώτες έβγαλαν αντίδραση στην επίθεση με Σλούκα και ΜακΚίσικ, μειώνοντας στο -11 (54-65). Αλλά και πάλι, η τραγική περιφερειακή άμυνα επανήλθε, οι «νυχτερίδες» βρήκαν ελεύθερα σουτ έξω από τα 6,75μ. και αφού τα… έβαζαν, με απανωτά τρίποντα έφτασαν στο +17 (54-71), στο 26’. Στη συνέχεια, οι Σλούκας και ΜακΚίσικ ξεκίνησαν μία νέα αντεπίθεση για την ομάδα του Πειραιά, με τη διαφορά να πέφτει σε μονοψήφια τιμή (65-74). Ωστόσο, στην τελευταία άμυνα δέχθηκαν το φόλοου από τον Τόμπι και έτσι οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +11 (65-76).

Παρά την προσπάθεια στην επίθεση με Σλούκα και ΜακΚίσικ στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ο Ολυμπιακός επέτρεψε επιθετικά ριμπάουντ στη Βαλένθια και εκείνη ήταν σε απόσταση ασφαλείας (73-82), μέχρι το 35’. Η επιλογή με τον Γάλλο στο «5» και τον Βεζένκοβ στο «4» έδινε μπροστά στους «ερυθρόλευκους», ωστόσο στην άμυνα είχαν προβλήματα μέσα στη ρακέτα και έτσι η εικόνα του ματς δεν άλλαζε, με τον Κάλινιτς να κάνει… πάρτι και έτσι η διαφορά να πηγαίνει στο +14 (76-90), στο 37’. Όπως είναι φυσικό, το… ποτάμι δεν είχε επιστροφή για τον Ολυμπιακό, γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 85-96.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 39-51, 65-76, 85-96.