Άξιος της… μοίρας του ο Ολυμπιακός στη Μαδρίτη!

Το ονειρικό πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε σε… εφιάλτη για τον Ολυμπιακό στη Μαδρίτη, με αποτέλεσμα να ηττηθεί 75-67 από τη Ρεάλ και να υποχωρήσει στο 12-9.

Αν και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +14 και άντεξε στην αντεπίθεση της Ρεάλ στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός τα έκανε… μαντάρα στα τελευταία λεπτά και ηττήθηκε 75-67, στη Μαδρίτη.

Το ματς ήταν στην ισοπαλία (65-65) στα 3:19’’ πριν από τη λήξη, ωστόσο από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη οι «ερυθρόλευκοι» έχαναν τη μία επίθεση πίσω από την άλλη, με τους Ρούντι και Γιουλ αντίθετα να πετυχαίνουν καθοριστικά τρίποντα και να «σφραγίζουν» το ροζ φύλλο για τη «βασίλισσα», που την κράτησε μόνη στην κορυφή με 19-3.

Από την άλλη, οι Πειραιώτες γνώρισαν την τέταρτη σερί τους ήττα και υποχώρησαν στο 12-9, ενώ καλούνται να βρουν την ενέργεια που σπατάλησαν, καθώς ακολουθεί το κρίσιμο ματς με την Μπασκόνια (4/2).

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Πολύ καλό βαθμό αμυντικά έπαιρναν οι «ερυθρόλευκοι» στα πρώτα τέσσερα λεπτά, κρατώντας χαμηλά τη Ρεάλ και έχοντας εκείνοι το προβάδισμα (3-6). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τον Ταβάρες για να περάσουν μπροστά (7-6), με τους Πειραιώτες να απαντούν με δικό τους σερί μέσα από απανωτές άμυνες (7-10). Ο Ερτέλ έφερε το ματς στην ισοπαλία (10-10), αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχισαν την καλή τους άμυνα, εξασφάλισαν τα ριμπάουντ και με Σλούκα και Ζαν-Σαρλ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (10-15).

Με την ίδια… συνταγή στα μετόπισθεν και τον Σλούκα με εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +9 (15-24), στο 13’. Η «βασίλισσα» προσπάθησε να μείνει στο παιχνίδι με τα επιθετικά ριμπάουντ του Πουαριέ (20-27), αλλά από τα μισά και μετά οι «ερυθρόλευκοι», αφού «κλείδωσαν» τα ριμπάουντ, έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο και με μπροστάρηδες τους Βεζένκοφ και Ζαν-Σαρλ ξέφυγαν στο +16 (20-36), στο 17’. Στα εναπομείναντα λεπτά, κυριάρχησε περισσότερο η δύναμη και η αστοχία, με τους Πειραιώτες να βολεύονταν από αυτό και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +14 (24-38).

Η Ρεάλ ανέβασε τον ρυθμό του ματς με τον «ζεστό» Ερτέλ, με τον Ολυμπιακό να συντηρεί τη διψήφια απόσταση (33-43), μέχρι το 22’. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν τόσο «καθαρό μυαλό» επιθετικά, κάνοντας πλέον και λάθη, ενώ εξακολουθούσαν να χάνουν και τα αμυντικά ριμπάουντ. Αυτό, είχε ως αποτέλεσμα εκτός από τον Γάλλο γκαρντ να μπει και ο Γιουλ στην… εξίσωση για τη «βασίλισσα» και εκείνη να πλησιάζει στο -3 (44-47), στο 27’. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με τον Ντόρσεϊ, ο οποίος τους κρατούσε επιθετικά, με τον Γουίλιαμς-Γκος να φέρνει τους γηπεδούχους στον πόντο (50-51), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και λάθος ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη Ρεάλ να κάνει 5-0 για το προβάδισμα (55-51). Η απάντηση ήταν με ένα σερί του Βεζένκοφ για το 55-57, στο 32’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» μπλόκαραν, με τη «βασίλισσα» να πηγαίνει με τον Αμπάλδε στο +5 (62-57), ωστόσο με άμυνες και τον Ντόρσεϊ πέρασαν μπροστά (62-63), στο 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς ήταν ντέρμπι με τα επιθετικά ριμπάουντ του Ταβάρες να δίνουν ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους (67-65), στο 38’. Ακολούθησαν άστοχα τρίποντα από Γουόκαπ και Ντόρσεϊ, όχι όμως από Ρούντι και Γιουλ για το +8 (73-65), με την ήττα να έρχεται με το τελικό 75-67.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 24-38, 50-51, 75-67