Βόλτα στη Ριζούπολη με αγριεμένο Λιβάι για την ΑΕΚ!

Επιβλήθηκε 2-0 της Κηφισιάς και σφράγισε σε μεγάλο βαθμό την πρόκριση στα προημιτελικά

ΑΕΚ... εκεί που είχε σταματήσει και πριν τη διακοπή! Με τον Λιβάι Γκαρσία σε μεγάλη βραδιά, η Ένωση επιβλήθηκε 2-0 της Κηφισιάς στη Ριζούπολη και έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ένα τρομερό γκολ από τον εξτρέμ από το Τρίνινταντ/Τομπάγκο άνοιξε τον δρόμο, με τον Φαν Βέερτ να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ με τα «κιτρινόμαυρα».

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στην ΑΕΚ, με τον Μουκουντί να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα άουτ μετά από φάουλ του Χατζισαφί στο 10’.

Στο 16’ το επικίνδυνο γύρισμα του Μάνταλου πέρασε ανεκμετάλλευτο, ενώ ένα δίλεπτο αργότερα οι Κηφισιώτες άγγιξαν το 1-0, όταν είδαν τον Κουιρουκίδη να βγαίνει τετ α τετ μετά από λάθος του Μουκουντί αλλά να ηττάται από τον Στάνκοβιτς.

Στη συνέχεια της φάσης, το σουτ του Ταλάλ σταμάτησε στα σώματα, με τον κίνδυνο για την Ένωση να περνά.
Στο 22ο λεπτό, ήταν ξανά σειρά της ΑΕΚ να απειλήσει, με το ωραίο σουτ του Γκαρσία έξω από την περιοχή να περνά λίγο άουτ.

Ο Αραούχο βρήκε δίχτυα σε τετ α τετ στο 29’ αλλά υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ, με την Ένωση να ανοίγει εντέλει το σκορ πέντε λεπτά αργότερα με καταπληκτικό βολέ του Γκαρσία από πλάγια θέση!

Ο εξτρέμ από το Τρίνινταντ/Τομπάγκο άγγιξε το 2-0 στο 38’ αλλά σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση, με τους «κιτρινόμαυρους» να φτάνουν εντέλει σε δεύτερο γκολ πριν το ημίχρονο με πέναλτι του Φαν Βέερτ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Ο Αραούχο κέρδισε την εσχάτη των ποινών και ο Ολλανδός δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, πετυχαίνοντας το πρώτο του τέρμα με την Ένωση.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με καλή στιγμή για την ομάδα του Αλμέιδα, με τον Γκαρσία να γυρίζει στον Αραούχο στο 50’ αλλά τον Αργεντινό να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση.

Δέκα λεπτά αργότερα ήταν σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν, με τον Τετέι να γυρίζει από τα δεξιά στον Νάα και τον Καμερουνέζο να σουτάρει συρτά άουτ.

Δύο γυρίσματα του Καλλέργη στα επόμενα λεπτά βρήκαν σε ετοιμότητα τον Στάνκοβιτς, με μία τρομερή συνεργασία Μάνταλου, Φαν Βέερτ, Γκαρσία στο 73’ να μην καταλήγει σε γκολ, καθώς ο Έλληνας μεσοεπιθετικός αστόχησε από κοντά.

Ένα φάουλ του Μπαρμπόσα στον Λιβάι στο 79’ έφερε την αποβολή του Βραζιλιάνου με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με τις επεμβάσεις των Στάνκοβιτς και Αναγνωστόπουλου σε προσπάθειες των Τετέι και Χριστόπουλου αντίστοιχα να κρατούν το 2-0.
Στις καθυστερήσεις καταγράφηκε επίσης μία άστοχη προβολή του Φαν Βέερτ και ένα «όχι» του τερματοφύλακα της Κηφισιάς σε σουτ του Πινέδα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Κηφισιά (Γ. Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μπαρμπόσα, Μαζουλουξής, Παναγιώτου (90+2’ Σμπώκος), Παπασάββας, Πέιος (81’ Ιατρούδης), Ποζατζίδης (58’ Νάα), Ταλάλ (81’ Γκίνη), Τετέι, Κουιρουκίδης (58’ Καλλέργης)

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (66’ Ρότα), Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Φράνσον (66’ Σιμάνσκι), Γκαρσία (88’ Σκόνδρας), Αραούχο (88’ Χριστόπουλος), Μάνταλος, Φαν Βέερτ