Έκλεισε το σπίτι του Ολυμπιακού ο ΠΑΟΚ!

Μεγάλο διπλό για τον Δικέφαλο του Βορρά μέσα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης»

Θριαμβευτής από το «Γ. Καραϊσκάκης» έφυγε ο ΠΑΟΚ! Χτυπώντας στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού, τον υποχρέωσε από νωρίς στην πρώτη εντός έδρας ήττα του και τον αφήνει στο -10 από την κορυφή και τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Την ίδια ώρα, ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία, αφού ανέβηκε 4ος και στο -9 από τον Παναθηναϊκό, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έπεσαν πέμπτοι. Γκολάρα από τον Χάμες Ροντρίγκες, το πρώτο του με τα ερυθρόλευκα αλλά δεν έφτανε, ενώ ο Νάρεϊ πέτυχε ένα απίθανο τέρμα το οποίο ήταν και το νικητήριο.

Στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό παίζουν την επόμενη αγωνιστική οι Πειραιώτες, υποδέχονται τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα οι «ασπρόμαυροι».

Φουλ επιθετικά μπήκε ο ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, έχοντας ξεκάθαρο πλάνο να στοχεύσει τα μπακ των γηπεδούχων. Με καλή και γρήγορη κυκλοφορία, η ομάδα του Λουτσέσκου είχε ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο που απείλησε και βρήκε προβάδισμα χάρη στο αυτογκόλ του Παπασταθόπουλου από το κόρνερ του Τσαούση (8’). Μετά το πέρας του τετάρτου ο Ολυμπιακός πήρε μέτρα στο γήπεδο, ανάγκασε τους φιλοξενούμενους να κλειστούν στο μισό γήπεδο και να παίξουν με διπλή ζώνη άμυνας, κλείνοντας τους χώρους.

Η πρώτη καλή φάση για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε στο 23’ όταν ο Γκάρι έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ που κόντραρε και πέρασε κόρνερ, με τον Χάμες να μπαίνει στην εξίσωση, τους συμπαίκτες του να του ακουμπούν την μπάλα και αυτός να «φτιάχνει». Ο Κολομβιανός βρισκόταν σε καλή ημέρα και φάνηκε στο 37ο λεπτό όταν μετά από εξαιρετική σέντρα του Ρέαμπτσουκ, πάτησε δυνατά και έκανε τρομερό άλμα, περνώντας από… πάνω τον Τσαούση για να ισοφαρίσει με καρφωτή κεφαλιά (1-1). Λίγο αργότερα και πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, οι Πειραιώτες είχαν άλλες δύο καλές φάσεις για να φτάσουν στην ανατροπή αλλά ο Μπακαμπού δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καμία από τις δύο.

Το δεύτερο ημίχρονο στο ξεκίνημά του ήταν… καρμπόν με το πρώτο! Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά, με το ίδιο πλάνο και πάλι αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν «έμαθε» από τα όσα έπαθε στην αρχή του αγώνα. Κάπως έτσι, ο «δικέφαλος του βορρά» κατάφερε να βρει εκ νέου το προβάδισμα χάρη σε μια απίθανη έμπνευση του Νάρεϊ, ο οποίος από δύσκολη γωνία μέσα και δεξιά από την περιοχή, σημάδεψε το απέναντι, πλαϊνό, δίχτυ και με τρομερή σουτάρα έγραψε το 2-1 στο 56’! Στα… καπάκια, βέβαια, οι «ερυθρόλευκοι» άγγιξαν την ισοφάριση από την υπέροχη δημιουργία του Χάμες, αλλά ο Γκάρι δεν κατάφερε προ κενής εστίας να σκοράρει.

Το ματς είχε τρομερό ρυθμό, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, με τον Τρεϊμάνις να δείχνει στο 61’ την άσπρη βούλα. Ο Μπα έσπρωξε χωρίς να βλέπει τον Ολιβέιρα, με τον Τζολάκη στην προσπάθειά του να διώξει να βρίσκει τον Πορτογάλο φορ. Τελικά, μετά την εξέταση του VAR ο Λετονός διαιτητής πήρε πίσω την απόφασή του, σηκώνοντας θύελλα αντιδράσεων από την πλευρά του ΠΑΟΚ.

Ο Μίτσελ έβγαλε τον Χάμες λόγω κούρασης, όπως είπε και ο ίδιος μετά το ματς, ενώ έριχνε διαρκώς στο ματς επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές όπως οι Βαλμπουενά, Αραμπί, Μασούρα, Ουί-Τζο, με τον Λουτσέσκου να είναι προσεκτικός από την πλευρά τους στις κινήσεις του. Στο 78’ οι Πειραιώτες είχαν μια μεγάλη ευκαιρία για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, αλλά ο Μπακαμπού από πλεονεκτική θέση δεν έπιασε σωστά την κεφαλιά, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Βαλμπουενά βρήκε υπέροχα τον Βρουσάι, ολομόναχο, μέσα στην περιοχή όμως ο 24χρονος αντί να γυρίσει σωστά την μπάλα, πλάσαρε στην αγκαλιά του Κοτάρσκι!

Τα λεπτά περνούσαν, ο χρόνος πίεζε τον Ολυμπιακό και στο 88’ χάθηκε η τελευταία και μεγαλύτερη, όλων, ευκαιρία. Μετά από συνεχιζόμενη πίεση στην περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Μπακαμπού γύρισε την μπάλα στον Αραμπί, ο οποίος προ κενής εστίας κατάφερε να… πετύχει τον Ίνγκασον με το 2-1 υπέρ του «δικέφαλου του βορρά» να παραμένει ως το φινάλε του αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Παπασταθόπουλος, Ουσεϊνού Μπα (84' Ουί Τζο), Βρουσάι, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά (65' Μασούρας), Ίνμπομ Χουάνγκ, Χάμες (71' Βαλμπουενά), Μπακαμπού και Γκάρι Ροντρίγκες (71' Αραμπί).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης (70' λ. τρ. Σάστρε), Κούρτιτς, Ντάντας (90' λ.τρ. Σβαμπ), Ντάγκλας Αουγκούστο (84' λ.τρ. Φελίπε Σοάρες), Ελ Καντουρί, Νάρεϊ και Ολιβεϊρα.