Ελλάς... Ευρώπη... Παναθηναϊκός

Μεγάλη πρόκριση για τους «πράσινους» μέσα στη Γαλλία επί της Μαρσέιγ στα πέναλτι με 5-3

O Panathnaikos κέρδισε στα πέναλτι τη Μαρσέιγ με 5-3 στο «Βελοντρόμ», στη ρεβάνς των δύο ομάδων για τον 3ο προκριματικό γύρο του φετινού Champions League και ήταν εκείνος που πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση με τέτοιο ψυχοφθόρο αλλά και συνάμα... γλυκό τρόπο για πρώτη φορά στην ιστορία του!

Με τη… δύναμη της «καυτής» έδρας και τα δύο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στο καλύτερο δυνατό για εκείνους σημείο, στο 2’ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, οι Φωκαείς ήταν το απόλυτο «αφεντικό» του 45λεπτου, με τον Μπρινιόλι μάλιστα να έχει ουκ ολίγες καθοριστικές επεμβάσεις...

Ωστόσο, οι «πράσινοι» ισορρόπησαν σταδιακά την κατάσταση στο δεύτερο μέρος, με τον Παλάσιος κυρίως αλλά και τις υπόλοιπες αλλαγές του Γιοβάνοβιτς να αποδεικνύονται καθοριστικές, έφτιαξαν πολλές φάσεις για να σκοράρουν μετά το 75’ και τα κατάφεραν στο ένατο λεπτό του επιπλέον χρόνου, χάρη σε εύστοχο πέναλτι του Ιωαννίδη!

Στο… μυαλό των κόουτς:

Η Μαρσέιγ παρατάχθηκε έχοντας δύο αλλαγές σε σχέση με το πρώτο ματς των δύο ομάδων, την αναγκαστική του τιμωρημένου Κοντογκμπιά αλλά και του Μπαλέρντι. Σχηματισμό το 4-2-3-1, τον Λόπεθ στην εστία και τους Κλoς, Γκιγκό, Εμπεμπά και Λόντι στα μετόπισθεν. Ενώ Ρονζιέ και Βερετού ήταν οι εσωτερικοί μέσοι, Σαρ-Ουνάχι στα «φτερά» και ο Εντιαγέ πίσω από τον προωθημένο Ομπαμεγιάνγκ.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη «κατέβηκε» χωρίς καμία διαφοροποίηση, επίσης με σύστημα 4-2-3-1 και τον Μπρινιόλι κάτω από τα γκολπόστ. Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Μάγκνουσον και Χουάνκαρ αποτέλεσαν την τετράδα στην άμυνα και οι Ρούμπεν-Βιλένα το δίδυμο στον άξονα. Με τους Παλάσιος, Τζούριτσιτς και Μαντσίνι να συνθέτουν την τριπλέτα πίσω από τον Σπόραρ, που ήταν ο σέντερ φορ.

Το ματς: Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον Παναθηναϊκό και μάλιστα από… δικό του κερδισμένο κόρνερ, μόλις στο 2’. Καθώς η Μαρσέιγ έφυγε ταχύτατα στο transition, με τον Σαρ να πασάρει κάθετα ανάμεσα στα αντίπαλα στόπερ στον Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος απέφυγε τον Μπρινιόλι και πέτυχε το 1-0 με το… καλημέρα!

Οι Φωκαείς προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και τον ενθουσιασμό του «Βελοντρόμ», πίεσαν ψηλά τους «πράσινους» -οι οποίοι δυσκολεύθηκαν να κρατήσουν την μπάλα στην κατοχή τους- και ήταν εκείνοι που έφτασαν νωρίς νωρίς κοντά σε ένα δεύτερο γκολ.

Ωστόσο, ο Μπρινιόλι είπε όχι με εντυπωσιακή επέμβαση σε δυνατό σουτ, του Ομπαμεγιάνγκ, μετά από εύκολο λάθος του α Τζούριτσιτς να οδηγήσει με την ενέργειά του σε αμυντική ανισορροπία και κατά μέτωπο επίθεση του Εντιαγέ από τα αριστερά, με την προσπάθειά του από πλάγια στην περιοχή να περνάει ελάχιστα άουτ!

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει παθητικό ρόλο, αδυνατώντας όχι μόνο να δημιουργήσει και να απειλήσει την αντίπαλη εστία, αλλά ακόμα και να αμυνθεί αποτελεσματικά, έχοντας να αντιμετωπίσει τις… συνεχόμενες επιθέσεις των παικτών της Μαρσέιγ.Ευτύχησε, όμως, να έχει και τον Μπρινιόλι σε πολύ καλή βραδιά.

Με τον Ιταλό γκολκίπερ να αποκρούει με δυσκολία στη δεξιά του γωνία το σουτ του Εντιαγέ στο 21ο λεπτό. Και να πραγματοποιεί δύο ακόμα σπουδαίες επεμβάσεις, πρώτα στην κοντινή καρφωτή κεφαλιά του Γκιγκό στο ημίωρο και μετά στο απευθείας σουτ του Ομπαμεγιάνγκ, από νέα «γκάφα» του Γεντβάι εν προκειμένω, στο 33’…

Ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0, ο Ομπαμεγιάνγκ είχε άλλη άποψη και από την συρτή σέντρα του Κλος στη μικρή περιοχή, στο πρώτο λεπτό του επιπλέον χρόνου του 45λεπτου, πρόλαβε τον Γεντβάι, δίνοντας με ωραίο πλασέ προβάδισμα δύο τερμάτων και… πρόκρισης στην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γιοβάνοβιτς έβαλε τον Παλάσιος στη θέση του Βέρμπιτς, με τον Αργεντινό να πηγαίνει στα δεξιά και τον Μαντσίνι να παίζει στα αριστερά της επίθεσης.Όντως, το «τριφύλλι» έδειξε μια καλύτερη εικόνα στο ξεκίνημα, καταφέρνοντας να διαβάσει καλύτερα τις φάσεις και να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 51ο λεπτό έκανε και την πρώτη τελική του, καθώς ο Βιλένα σούταρε άμεσα εκτός περιοχής, αλλά έστειλε τη μπάλα ψηλά. Με τους γηπεδούχους βέβαια να αποδεικνύουν στη φάση του 53’, όπου ο Σαρ σκόραρε αλλά ήταν οφσάιντ, ότι μπορούν να κάνουν τη ζημιά… ανά πάσα ώρα και στιγμή.

Όσο περνούσε η ώρα και με τις νέες αλλαγές -προσώπων, όχι συστήματος, του Γιοβάνοβιτς, ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να βελτιώνει την εικόνα του, έχοντας πάρει μπάλα και ψάχνοντας ταυτόχρονα το γκολ που θα του έδινε την δυνατότητα της παράτασης.Μπαίνοντας στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, μάλιστα, έφτιαξε και τις φάσεις για να το πετύχει.

Όπως στο 76’, με τον Παλάσιος να συνεργάζεται ωραία με τον Μπερνάρ, αλλά το πλασέ του πρώτου μέσα από την περιοχή να περνάει μόλις άουτ! Ή, την κεφαλιά του Γεντβάι στο δεύτερο δοκάρι από κόρνερ του Μλαντένοβιτς, που ανάγκασε τον Λόπεθ να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ, στο αμέσως επόμενο λεπτό, διατηρώντας το 2-0.

Η Μαρσέιγ είχε την ευκαιρία της να τελειώσει το ματς, στο 81ο λεπτό, όταν από την σέντρα του Λόντι από αριστερά ο Βιτίνια πρόλαβε να πλασάρει αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι. Με τον Παναθηναϊκό να «απαντάει» στο 85’, καθώς ο Μαντσίνι έκανε το σόλο από αριστερά, μπήκε περιοχή, σούταρε, αλλά ο Λόπεθ κατάφερε έστω και δύσκολα να διώξει σε κόρνερ!

Τελικά, η… επιβράβευση των φιλοξενούμενων ήρθε έστω και με περιπετειώδη τρόπο, στο πέμπτο λεπτό του επιπλέον χρόνου στην επανάληψη. Όταν ο Γκεντουζί έκανε χέρι, ο διαιτητής Όλιβερ πήγε στο VAR, καταλόγισε την παράβαση και έδωσε στον Ιωαννίδη τη δυνατότητα να σκοράρει από την άσπρη βούλα στο… 99’, με φοβερή εκτέλεση, διαμορφώνοντας το 2-1 και στέλνοντας το ματς σε επιπλέον ημίωρο!

Εκεί, με τις δύο ομάδες εμφανώς κουρασμένες, πλέον, ο ρυθμός δεν ήταν το ίδιος υψηλός, στο πρώτο μισό. Καταγράφηκαν, δε, δύο επικίνδυνες φάσεις αμφότερες για λογαριασμό των Γάλλων. Μια στο 98’, με τη γρήγορη εναλλαγή της μπάλας από δεξιά και το δυνατό σουτ του Κλος, που πέρασε ωστόσο άουτ. Και μια ακόμα στο 104ο λεπτό, με την σωτήρια επέμβαση του Μάγκνουσον πάνω στη γραμμή, σε πλασέ του Βιτίνια μετά από γύρισμα του Βερετού.

Οι έντονες στιγμές συνεχίστηκαν και στο δεύτερο μέρος της παράτασης. Με τον Βιτίνια να σκοράρει σε κενή εστία από γύρισμα του Γκεντουζί από τα δεξιά στο 110ο λεπτό, αλλά τον Όλιβερ να πηγαίνει στο VAR και να ακυρώνει τελικά το γκολ της Μαρσέιγ για οφσάιντ του Σαρ!

Με τον Μαρθελίνο να κάνει αλλαγή τερματοφύλακα, βάζοντας τον Μπλάνκο αντί του Λόπεθ, η πρόκριση κρίθηκε στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι.

Μλαντένοβιτς 5-3

Η «σφυρίχτρα»: Ο Μάικλ Όλιβερ ήταν κοντά σε όλες τις φάσεις, ενώ είχε και την σωστή καθοδήγηση από το VAR. Υποδεικνύοντας σωστά τόσο το οφσάιντ στη φάση του Σαρ όσο και το πέναλτι στο χέρι του Γκεντουζί, ενώ καθαρή ήταν και η ακύρωση του 3-1 της Μαρσέιγ στην παράταση, όπως αποδείχτηκε και μέσω ριπλέι! Γενικώς, ο Άγγλος ρέφερι δεν είχε πρόβλημα να διαχειριστεί την αποψινή αναμέτρηση παρά την μεγάλη πίεση της κερκίδας, αν και στον πειθαρχικό έλεγχο υπήρξε πιο αυστηρός στους παίκτες του Παναθηναϊκού.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μαρσέιγ (Mαρθελίνο): Λόπεθ (120' Μπλάνκο), Κλoς, Γκιγκό, Εμπεμπά, Λόντι, Ρονζιέ, Βερετού, Ουνάχι (59' Αρίτ), Εντιαγέ (68' Γκεντουζί), Σαρ, Ομπαμεγιάνγκ (80' Βιτίνια).

Έμειναν στον πάγκο: Ενγκαμπαντουεντνμπού, Μπαλέρντι, Ναντίρ, Σογκλό, Τουρέ.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (70' Μλαντένοβιτς), Ρούμπεν, Βιλένα (70' Τσέριν), Μαντσίνι (106' Κλεϊνχέισλερ), Τζούριτσιτς (63' Μπερνάρ), Βέρμπιτς (46' Παλάσιος), Σπόραρ (63' Ιωαννίδης).

Έμειναν στον πάγκο: Λοντίγκιν, Ξενόπουλος, Πάλμερ-Μπράουν, Τσοκάι, Σιδεράς, Κώτσιρας.

Διαιτητής: Μάικλ Όλιβερ (Αγγλία).
Βοηθοί διαιτητή: Στιούαρτ Μπερτ, Ντάνιελ Κουκ (Αγγλία).
4ος διαιτητής: Άντριου Μάντλεϊ (Αγγλία).
Διαιτητής VAR: Στιούαρτ Άτλεϊ (Αγγλία).