«Επαγγελματικό» διπλό του ΠΑΟΚ

Με πέναλτι του Σβαμπ ήρθε η νίκη

Μπορεί να μην ενθουσίασε με την εικόνα του και να ζορίστηκε αρκετά, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έφυγε με το διπλό από την έδρα του Απόλλωνα Σμύρνης (1-3).

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν μπροστά στο 15’ με τον Σφιντέρσκι, όμως δεν το εξαργύρωσαν όπως έπρεπε και ειδικά στο δεύτερο μέρος (μέχρι το 70’) προβλημάτισαν με την απόδοσή τους.

Στο 63’ ισοφάρισε ο Τσιλούλης, αλλά η ομάδα του Γκαρσία βρήκε... λύτρωση με δύο πέναλτι στο φινάλε (78’ Σβαμπ, 97’ Αουγκούστο).

Παράλληλα, ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το αήττητο σερί του στη Σούπερ Λίγκα (5-7-0) και παραμένει στο -1 από τον Ολυμπιακό έχοντας ένα ματς περισσότερο.

Πέμπτη διαδοχική ήττα για την «ελαφρά ταξιαρχία», που βρίσκεται στην προτελευταία θέση με μόλις 3 βαθμούς.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά προσεκτικά τον αγώνα και επιδόθηκαν σε παιχνίδι... κέντρου στα πρώτα λεπτά. Παρ’ όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη καλή στιγμή του: μετά από εξαιρετική αντεπίθεση στο 15’, ο Σβαμπ βρήκε με εξαιρετική μπαλιά τον Σφιντέρσκι, ο οποίος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και πλάσαρε ιδανικά τον Βέρχουλστ για το 0-1.

Από ‘κει και πέρα, οι παίκτες του Απόλλωνα επιχείρησαν να ισορροπήσουν και κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο. Στο 23’, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, ωστόσο μετά από χρήση του VAR η απόφαση άλλαξε, καθώς ο Ζίβκοβιτς ήταν σε θέση οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Στο 29’, η ομάδα του Παράσχου άγγιξε το 1-1, όμως η κεφαλιά του Ιωαννίδη από κοντινή απόσταση έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Ζίβκοβιτς. Παρά την εδαφική υπεροχή τους, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ είχε δύο πολύ καλές στιγμές, με τον αντίπαλο γκολκίπερ Βέρχουλστ να διώχνει εντυπωσιακά τα σουτ των Μουργκ (41’) και Ίνγκασον (45’+2) μέσα από την περιοχή. Κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στο τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Παπαπέτρου για το πρώτο ημίχρονο, με τους Θεσσαλονικείς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας το προβάδισμα (0-1).

Η ομάδα του Γκαρσία θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ωστόσο το τέρμα του Ζίβκοβιτς δεν μέτρησε καθώς ο Σέρβος ήταν σε θέση οφσάιντ (49’). Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Απόλλωνα να απειλήσει, όμως ο Φατιόν βιάστηκε και δεν εκτέλεσε όπως... έπρεπε μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στο 53’, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φτάσουν στο 1-2, ωστόσο το πλασέ του Τζόλη μέσα από την περιοχή κόντραρε. Από εκείνο το σημείο η «ελαφρά ταξιαρχία» ανέβασε στροφές και εκμεταλλεύτηκε από τους χώρους που έδωσαν οι Θεσσαλονικείς.

Η πίεση των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 63’, με τον Τσιλούλη να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσαμπούρη και με προβολή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς για το 1-1.

Η ισοφάριση του Απόλλωνα μάλλον αφύπνισε τους παίκτες του Γκαρσία, που αντέδρασαν άμεσα κι έψαξαν το 2ο γκολ. Στο 72’, ο Σφιντέρσκι απείλησε τον Βέρχουλστ, ο οποίος ήταν σε καίρια θέση όμως και μπλόκαρε.

Τρία λεπτά αργότερα (75’), ο διαιτητής υπέδειξε -με τη βοήθεια του VAR- πέναλτι, καθώς ο Λισγάρας πάτησε τον Σφιντέρσκι στο όριο της περιοχής. Την «εσχάτη των ποινών» ανέλαβε να εκτελέσει ο Σβαμπ, που πλάσαρε σωστά κι έγραψε το 1-2.

Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς έκαναν εξαιρετική διαχείριση και κράτησαν μακριά από την περιοχή τους την ομάδα του Παράσχου. Μάλιστα, στο φινάλε οι παίκτες του ΠΑΟΚ έγιναν απειλητικοί, με τους Τσόλακ (94’) και Αουγκούστο (96’) να τεστάρουν τον Βέρχουλστ.

Στο 96', ο ρέφερι Παπαπέτρου υπέδειξε πέναλτι για 2η φορά σε χέρι του Μπρούσιτς μέσα στην περιοχή. Αυτή τη φορά ο Αουγκούστο εκτέλεσε από την «άσπρη βούλα» βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα για τους φιλοξενούμενους (1-3).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Απόλλων Σμύρνης (Παράσχος): Βέρχουλστ - Μπρούσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες - Τσαμπούρης (79’ Μουνιέ), Φατιόν (82’ Κολ), Σλίβκα, Μπαξεβανίδης - Μπεντινέλι (82’ Ντάουντα), Τσιλούλης - Ιωαννίδης (91’ Φερνάντεθ)

ΠΑΟΚ (Γκαρσία): Ζίβκοβιτς - Ροντρίγκο, Κρέσπο, Ίνγκασον, Λύρατζης - Σβαμπ, Ντόουγκλας - Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (67’ Ελ Καντουρί), Μουργκ (86’ Μιχαηλίδης) - Σφιντέρσκι (83’ Τσόλακ)