Γκρέμισε το «κάστρο» του Αστέρα η... κανονική ΑΕΚ

Νικηφόρο πέρασμα από την Τρίπολη

Επιτέλους, αυτή ήταν ΑΕΚ! Ο Μάσιμο Καρέρα άφησε το 3-5-2 και κατέβασε την ομάδα του ορθολογικά και με τη διάταξη που της ταιριάζει (4-2-3-1) και η ΑΕΚ παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο πέρασε από την Τρίπολη, επικρατώντας του Αστέρα με 2-1.

Ο Ανσαριφάρντ για δεύτερο σερί ματς (μετά από αυτό με την ΑΕΛ) πετυχαίνει το γκολ (58') που... γέρνει το σκορ υπέρ της ομάδας του, με τον Λιβάγια που ήταν εξαιρετικός να ανοίγει το σκορ (13'). Ο Μπαράλες στην μοναδική τελική του Αστέρα, είχε πάρει... παραμάζωμα τον Τσιγκρίνσκι και είχε ισοφαρίσει για τους Αρκάδες στο 44ο λεπτό!

Γκρέμισε το «κάστρο» του... Μοριά η ΑΕΚ, αφού υποχρέωσε τον Αστέρα Τρίπολης στην πρώτη του εντός έδρας ήττα μετά από 13 παιχνίδια και τον Δεκέμβριο του 2019! Πέμπτο διαδοχικό ματς χωρίς ήττα και τέταρτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα για την Ένωση που ανέβηκε τρίτη και βρίσκεται στο -3 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Στους 12 βαθμούς και στην 6η θέση παραμένει ο Αστέρας Τρίπολης.

Στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ αγωνίζεται την άλλη αγωνιστική ο Αστέρας Τρίπολης, υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στο αθηναϊκό ντέρμπι η ΑΕΚ!

Έτσι ξεκίνησαν

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Αστέρα Τρίπολης ο Μίλαν Ράσταβατς. Ο Παπαδόπουλος ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Κώτσιρα, Άλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνιο στην τετράδα της άμυνας. Μπόρχα Φερνάντεθ και Βαλιέντε στον άξονα, με τους Σίτο, Γκόμεθ, Κρέσπι να αποτελούν την μεσοεπιθετική τριπλέτα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μπαράλες.

Ίδια διάταξη και από τον Μάσιμο Καρέρα για την ΑΕΚ. Ο Τσιντώτας επανήλθε στην υπεράσπιση της εστίας, με τους Βασιλαντωνόπουλο, Τσιγκρίνσκι, Νεντσελτσιάρου, Ινσούα στην άμυνα. Ο Σάκχοφ με τον Κρίστισιτς στα χαφ, με τους Λιβάγια, Μάνταλο, Τάνκοβιτς να πλαισιώνουν τον Ανσαριφάρντ.

Εξαιρετικό ξεκίνημα από την ΑΕΚ στον αγώνα. Οι παίκτες του Καρέρα μπήκαν με τα... μπούνια, απείλησαν στο 2ο λεπτό με τον Ανσαριφάρντ αλλά ο Σουάρεθ έδιωξε πάνω στη γραμμή και στο 7' φώναξαν για πέναλτι σε πέσιμο του Τάνκοβιτς στην περιοχή μετά από επαφή στην πλάτη του από τον Καστάνιο, σε μια φάση που δεν ήταν και τόσο... αθώνα, με διαιτητή και VAR να δείχνουν «παίζετε». Η ΑΕΚ ήταν πιεστική, είχε τον απόλυτο έλεγχο και δεν έδινε το δικαίωμα στον Αστέρα να βγει από το... καβούκι του και «χτύπησε» στο 13ο λεπτό. Ο Βασιλαντωνόπουλος άνοιξε για τον Σάκχοφ που έσκαψε για τον Τάνκοβιτς, ο οποίος βρήκε όσο έπρεπε την μπάλα για να στρωθεί στον Λιβάγια που με ωραίο σουτ στην κίνηση δεν επέτρεψε στον Παπαδόπουλο να αντιδράσει.

Η ΑΕΚ είχε βρει το γρήγορο γκολ, αλλά έδειχνε πως δεν της έφτανε. Έπαιζε ορισμένες φορές με τρομερή ταχύτητα, «έκρυβε» την μπάλα και οι συνδυασμοί της ήταν εντυπωσιακοί. Ο Καρέρα από τον πάγκο μάλλον καταλάβαινε πως το 4-2-3-1 είναι αυτό που ταιριάζει στην ομάδα του, βάσει και των ποδοσφαιριστών που διαθέτει, με τους Λιβάγια, Τάνκοβιτς, Μάνταλο να βρίσκονται με... κλειστά μάτια, τον Σάκχοφ να βοηθάει σημαντικά, όπως και οι Βασιλαντωνόπουλος, Ινσούα με διάφορες προωθήσεις τους. Ο Τάνκοβιτς απείλησε από τα 25 μέτρα αλλά δεν βρήκε για λίγο στόχο, με τους «κιτρινόμαυρους» να το παρακάνουν ορισμένες φορές με τον αλτρουισμό που έδειχναν στην επίθεση και να μην τελειώνουν τις φάσεις.

Στο 42' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από το δεύτερό τους τέρμα, με τον Τάνκοβιτς να πατάει υπάροχα, τους Ανσαριφάρντ και Μάνταλο να παίζουν το ένα-δύο, αλλά να μην καταφέρνουν να τελείωσουν τη φάση και τον Παπαδόπουλο να... βγάζει αριχκά με το πόδι το παραλίγον αυτογκόλ του Σουάρεθ και στη συνέχεια με το χέρι το σουτ του Ινσούα. Η ΑΕΚ είχε σπαταλήσει πολλές ευκαιρίες και το πλήρωσε δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Άλβαρες έκανε τρομερή σέντρα και ο Μπαράλες πήρε... παραμάζωμα στον αέρα τον Τσιγκρίνσκι, ισοφαρίζοντας με καρφωτή κεφαλιά σε 1-1.

Η ΑΕΚ ήταν εξαιρετική, είχε κάνει πιθανότατα το καλύτερό της ημίχρονο αλλά και πάλι δεν είχε καταφέρει να πάρει το προβάδισμα που δικαιούταν. Ωστόσο, δεν έπρεπε να τα παρατήσει, αλλά να συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο γκολ ήταν δεδομένο πως θα ερχόταν. Ο Λιβάγια στο 47' είδε τη σέντρα-σουτ που επιχείρησε να σταματάει στο δοκάρι, ενώ πέντε λεπτά μετά οι παίκτες της ΑΕΚ... κούρασαν την μπάλα γυρνώντας την γύρω-γύρω, με αποτέλεσμα να μην τελειώσει η φάση ούτε από τον Βασιλαντωνόπουλο, ούτε από τον Μάνταλο.

Στο 58ο λεπτό, όμως, οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν ένα πανέμορφο τέρμα, που... έψαχναν σε όλο το ματς αφού είχαν εντυπωσιακή κυκλοφορία και άψογο τελείωμα της φάσης! Ο ορεξάτος Λιβάγια έκανε τρομερή αλλαγή παιχνιδιού, βλέποντας την κίνηση του Βασιλαντωνόπουλου, αυτός με την μία γύρισε στον Σάκχοφ που έδωσε «γλυκά» με την μία στον Ανσαριφάρντ και αυτός με άψογο τελείωμα, άφησε... άγαλμα τον Παπαδόπουλο στέλνοντας την μπάλα στο δεξί του παραθυράκι! Οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει αυτό που δικαιούνταν βάσει εικόνας και καλούνταν είτε να μεγαλώσουν το προβάδισμά τους, είτε να το διατηρήσουν.

Ο Άλβαρες είχε μια τρομερή έμπνευση και λίγο έλειψε να πετύχει το γκολ της χρονιάς με σουτάρα από τα 35 μέτρα, πέντε λεπτά αργότερα, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό «Γ» της εστίας του Τσιντώτα, με την ΑΕΚ να εκμεταλλεύεται στη συνέχεια τους χώρους που τους άφησαν οι γηπεδούχοι που είχαν ανεβάσει τις γραμμές τους για να ψάξουν το γκολ της ισοφάρισης αλλά να μην τους αξιοποιούν. Στο 71' ο Τάνκοβιτς μπήκε στην περιοχή, αλλά δεν είχε καλή ισορροπία και τελείωσε τη φάση πάνω στον Παπαδόπουλο, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Σουηδός επέλεξε να τελειώσει μόνος του τη φάση από πολύ πλάγια και αριστερά μέσα από την περιοχή, αντί να γυρίσει στους αμαρκάριστους Ολιβέιρα και Μάνταλο!

Στο 78' ο Ολιβέιρα σκόραρε αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε σωστά για οφσάιντ, με τον Αστέρα να φτάνει μια ανάσα από την ισοφάριση στα... καπάκια, αλλά ο Κρέσπι έκανε τραγικό τελείωμα, απόρροια της κούρασής του, από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή! Ο Ράσταβατς έβαλε Τιλίκα και Ιγκλέσιας θέλοντας να φρεσκάρει τον Αστέρα, οι επιλογές των παικτών του όμως ήταν κακές και οι Αρκάδες δεν κατάφεραν να απειλήσουν μέχρι το φινάλε, γνωρίζοντας την πρώτη εντός έδρας ήττα μετά τον περσινό Δεκέμβριο από τον Ολυμπιακό!

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Άλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνιο, Κώτσιρας, Μπόρχα Φερνάντεθ, Βαλιέντε (84' Ιγκλέσιας), Σίτο (46' Αλί Μπαμπά), Γκόμες, Κρέσπι (84' Λέο Τιλίκα), Μπαράλες

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Ινσούα, Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι, Βασιλαντωνόπουλος, Σάκχοφ, Κρίστισιτς, Μάνταλος (90' Χνιντ), Τάνκοβιτς (79' Σιμόες), Λιβάγια, Ανσαριφάρντ (71' Ολιβέιρα)