«Γονάτισε» από τον… καυτό Μίτσιτς ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός είχε την ατυχία να βρεθεί στη νύχτα... καριέρας του Σέρβου

Ο Παναθηναϊκός είχε την ατυχία να βρεθεί στη νύχτα... καριέρας του Μίτσιτς και να ηττηθεί 80-77 από την Αναντολού Εφές, στο ΟΑΚΑ.

Με τους Παπαγιάννη, Γουάιτ, Παπαπέτρου, Φόστερ και Σαντ-Ρος ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός. Με αρκετή ενέργεια μπήκαν στο ματς οι «πράσινοι» έχοντας από νωρίς το προβάδισμα (7-4), χάρη στους Παπαγιάννη και Παπαπέτρου. Η Εφές προσπάθησε να μείνει κοντά κυρίως με τον Πλάις μέσα από τη ρακέτα, αλλά από την άλλη άρχισε να δίνει λύσεις και ο Σαντ-Ρος, για το +5 (14-9), στο 6’. Στη συνέχεια, οι Σίμον και Μίτσιτς ανέβασαν στροφές για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο ο αρχηγός του «τριφυλλιού» ήταν ιδιαίτερα ορεξάτος και έτσι το διατηρούσε μπροστά (18-16). Στο τελευταίο δίλεπτο, το παιχνίδι πήγε περισσότερο στη δύναμη, με συνέπεια να είχε πολλά φάουλ και αρκετές ελεύθερες βολές και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τον Παναθηναϊκό μπροστά (22-21).

Πιο συγκεντρωμένος στην άμυνα μπήκε ο Παναθηναϊκός στη δεύτερη περίοδο και με τρίποντο του Μακ, πήγε στο +6 (27-21), στο 12’. Η Εφές άρχισε να κάνει λάθη από την πίεση και να σκοράρει με δυσκολία, με τους παίκτες του Βόβορα από την άλλη να κάνουν «θραύση» στα επιθετικά ριμπάουντ και να ξεφεύγουν στο +7 (33-26), στο 15’. Ωστόσο, στη συνέχεια οι «πράσινοι» έχασαν τον ρυθμό τους στην επίθεση με αρκετά άστοχα σουτ, με τους Τουντσέρ και Μπαλμπάι να φέρνουν το ματς στο καλάθι (33-31), στο 17’. Με την επιστροφή των Παπαγιάννη και Μακ στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις στην επίθεση και αυτό μεταφράστηκε σε ένα +7 (40-33), με τον Μίτσιτς να διαμορφώνει με τρίποντο στο τέλος το 40-36 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, ο Γουάιτ κρατούσε τον Παναθηναϊκό επιθετικά, αλλά ο Μίτσιτς είχε «ζεσταθεί» για τα καλά, με αποτέλεσμα η Εφές να πλησιάσει στον πόντο (44-43). Οι «πράσινοι» διατηρούσαν την ελάχιστη διαφορά τους μέχρι τα μισά, καθώς με τρίποντο του Σέρβου, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά (48-50), στο 26’. Η απάντηση του «τριφυλλιού» ήταν ο Μακ, ο οποίος δημιουργούσε πολλά προβλήματα στην άμυνα των Τούρκων και έτσι ήταν κοντά (52-52). Ωστόσο, στη συνέχεια μπλόκαρε η επίθεση της ομάδας του Βόβορα, με τον Μίτσιτς να συνεχίζει το… βιολί του για το +5 (52-57) της Εφές, το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (54-59), με τον Σέρβο να πετυχαίνει 17 πόντους στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε βρει το… αντίδοτο για τον Μίτσιτς ούτε στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με την Εφές να ξεφεύγει αρχικά στο +9 (54-63) και με τον Σίμον στο +10 (55-65), στο 32’. Η αντίδραση των «πράσινων» ήρθε με κάποιες καλές άμυνες, με αποτέλεσμα να κόψει τον ρυθμό των Τούρκων και να μειώσει στο -6 (61-67) με τον Παπαπέτρου, στο 34’. Με ένα καλάθι και φάουλ του Σίμον, οι φιλοξενούμενοι ξεκόλλησαν, αλλά οι Γουάιτ και Μακ έριξαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά (66-70), στο 35’. Η ομάδα του Αταμάν βρήκε αντίδραση από τον Άντερσον για το +7 (66-73), με τον Παναθηναϊκό από την άλλη να απαντά με συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις και τις βολές του Μοερμάν να την στέλνουν στο +9 (66-75), στο 38’. Παρ’ όλα αυτά, οι «πράσινοι» είχαν… βενζίνη και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μακ (και τον Γουάιτ που πήρε το πέμπτο φάουλ του Μίτσιτς), μείωσαν στο -6 (71-77). Ο Άντερσον ξανά έδωσε… ανάσα στην Εφές, αλλά ένα τρίποντο του Παπαγιάννη και δύο βολές του Παπαπέτρου, μείωσαν στους τρεις (76-79), στα 23’’ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια, ο Σίμον έκανε 0/2 από τη γραμμή, με τον Παπαγιάννη να κάνει 1/2, αλλά να χάνεται το επιθετικό ριμπάουντ από τους «πράσινους» και με τον Μοερμάν να διαμορφώνει το τελικό 77-80.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 40-36, 54-59, 77-80