Η Ελλάδα του 1-0 επέστρεψε και αρέσει!

Δύο στα δύο χάρη σε γκολ του Μπακασέτα

Ελλάδα, η επιστροφή! Με τον Μπακασέτα να υπογράφει και πάλι τη νέα νίκη της Εθνικής με 1-0, αυτή τη φορά στο Κόσοβο, η ομάδα του Πογέτ έκανε το «2 στα 2» και είναι μόνη στην κορυφή του ομίλου.

Ημίχρονο-καρμπόν με αυτό του αγώνα κόντρα στη Βόρεια Ιρλανδία ήταν για την Εθνική το πρώτο ημίχρονο κόντρα στο Κόσοβο, καθώς οι παίκτες του Γκουστάβο Πογέτ μπήκαν στο παιχνίδι τουλάχιστον νωχελικά και σίγουρα αιφνιδιάστηκαν από το πιο ζωηρό και δραστήριο Κόσοβο Μάλιστα, αυτή την κατάσταση λίγο έλειψε να φέρει γκολ για τους γηπεδούχους, αλλά ο Βλαχοδήμος δήλωσε «παρών» στη φάση του 5’ με τον Ζένελι.

Όσο περνούσε η ώρα, όμως, η Ελλάδα άρχισε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, άρχισε να φέρνει το παιχνίδι στα μέτρα της και στον ρυθμό της και κυρίως άρχισε να κυκλοφορεί εκείνη την μπάλα, με στόχο να την πάει στα πλάγια και να δημιουργήσει προϋποθέσεις για το κεφάλι του Γιακουμάκη.

Το πλάνο δεν ήταν επιτυχημένο, αλλά το γκολ ήρθε όταν η Ελλάδα έβαλε την μπάλα κάτω. Συγκεκριμένα, στο 36’ ο Μάνταλος την πήρε από τον Τσιμίκα και αφού ο άσος της ΑΕΚ πρόλαβε να τη δώσει στον Μπακασέτα, ο αρχηγός με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου δημιουργήθηκε ακόμα μία φάση που θύμισε φάση… Β. Ιρλανδίας, καθώς ο Λημνιός έβγαλε τη σέντρα σπό τα δεξιά και ο Γιακουμάκης βρήκε αέρα, χάνοντας την ευκαιρία να «σκοτώσει» το παιχνίδι υπέρ της Εθνικής ομάδας.

Χωρίς επιθετικά να… βγάζει μάτια, αλλά κάνοντας πολλά βασικά πράγματα σωστά, η Ελλάδα συνέχιζε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να μην κινδυνεύει καθόλου, ενώ στο 53’ είχε και δοκάρι μέσω της κακής σέντρας του Μασούρα. Όσο περνούσε η ώρα, η Ελλάδα εκτός από ουσιαστική ήταν όλο και καλύτερη δημιουργικά, χάνοντας μεγάλες στιγμές όπως αυτή με τον Μπάλντοκ (63’) και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ της Εθνικής, όταν στο 72’ ο Αλίτι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πάλι για μαρκάρισμα στον Λημνιό, που ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου.

Ωστόσο, όσο η Ελλάδα δεν έβαζε δεύτερο γκολ, το Κόσοβο έμενε στο παιχνίδι, αλλά στα δύσκολα δήλωσε «παρών» ο Βλαχοδήμος λέγοντας «όχι» στο 83’ στην κεφαλιά του Ραχμάνι από στατική φάση και λανθασμένη αμυντική συμπεριφορά του Μαυροπάνου που αδικαιολόγητα κρατούσε τους πάντες εντός παιχνιδιού.