Πάτησε το Κόσοβο και κλείδωσε κορυφή και άνοδο η Ελλάδα!

Tέσσερα στα τέσσερα για την ομάδα του Πογέτ

Σκορπάει χαμόγελα ξανά η Εθνική! Η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ μπορεί να μην έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, ωστόσο ήταν καλύτερη στο γήπεδο και επικράτησε δικαίως 2-0 του Κοσόβου, για να κάνει το 4/4 και να κλειδώσει και μαθηματικά την πρωτιά στον 2ο όμιλο της League C του Nations League.

Κάπως έτσι, η Ελλάδα που δείχνει ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο, εξασφάλισε την άνοδό της στην League B του Nations League, ενώ σε περίπτωση που αποτύχει μέσω των προκριματικών να προκριθεί στο Εuro του 2024, η πρωτιά που εξασφάλισε σήμερα θα της δώσει μια δεύτερη ευκαιρία για να πάρει το εισιτήριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-3-3 κατέβασε την Εθνική ο Γκουστάβο Πογέτ. Ο Βλαχοδήμος στην εστία, με την αμυντική τετράδα να αποτελείται από τους Μπάλντοκ, Μαυροπάνο, Χατζηδιάκο και Τσιμίκα. Στον άξονα ο Σιώπης, με τους Μπουχαλάκης, Μπακασέτα, ενώ οι Χατζηγιοβάνης, Μασούρας βρίσκονταν στα εξτρέμ και ο Παυλίδης στην κορυφή της επίθεσης.

Με 4-2-3-1 παρέταξε το Κόσοβο ο Αλέν Ζιρές. Στο τέρμα ο Μούριτς, με τους Ντομγκιόνι, Ραχμάνι, Κριεζίου, Αλίτι στην άμυνα. Οι Μπιτίγκι, Μουσλία στα χαφ, με τους Μπερίσα, Ρουντάνι, Ράσιτσα στη μεσοεπιθετικά τριάδα και ο Μουρίκι στην κορυφή της επίθεσης.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και να υπάρχει καλός ρυθμός. Στην συνέχεια η Ελλάδα πήρε τα πάνω της και ανέβασε τέμπο. Στο 17’ ο Μπακασέτας είχε μια καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Μούριτς τελευταία στιγμή έδιωξε.

Στο 21’ ο Σιώπης έκανε ένα ωραίο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Μούριτς. Η πιο σημαντική ευκαιρία της Ελλάδας, μέχρι εκείνη τη στιγμή, ήταν με τον Μπακασέτα στο 28’ όταν το σουτ που έκανε έγλυψε το δεξί δοκάρι της εστίας του Κοσόβου.

Το Κόσοβο έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις και δεν απειλούσε ιδιαίτερα την εστία του Βλαχοδήμου που ήταν... θεατής στο πρώτο μέρος, με την Ελλάδα να αγγίζει το γκολ στο 41’ όταν ο Μπακασέτας βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία μετά το πλασέ που επιχείρησε.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με το δεύτερο ημίχρονο να αρχίζει ακριβώς όπως ξεκίνησε το ματς (0-0). Από μία αλλαγή έκαναν οι δύο προπονητές πριν την έναρξή του, με τον Πογέτ να βάζει τον Μάνταλο στη θέση του Χατζηγιοβάνη και ο Ζιρές τον Λοσάι αντί του Ρουντάνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Κόσοβο ανέβηκε και πήρε μέτρα στο γήπεδο, χωρίς ωστόσο να φανεί ιδιαίτερα απειλητικό. Η Ελλάδα πήρε ξανά τα πάνω της και άρχιζε να πιέζει ψάχνοντας να βρει το γκολ από τη συμπλήρωση μιας ώρας και μετά. Τελικά εκείνο ήρθε στο 71’ όταν ο Μάνταλος ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή νωρίτερα, έκανε την σέντρα και ο Γιακουμάκης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0.

Ωστόσο η χαρά του γκολ παραλίγο να χαθεί, αφού μια μερίδα οπαδών της Εθνικής πέταξαν καρέκλες και καπνογόνα σε φιλάθλους του Κοσόβου, με το ματς να διακόπτεται για περίπου πέντε λεπτά.

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ πίεζε, με το Κόσοβο να μην μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα, με την πιο σημαντική στιγμή των φιλοξενούμενων να διαδραματίζεται στο 90+7’ όταν ο Λουσάι έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής, κόντραρε στον Μουρίκι και πέρασε άουτ. Μόνο έτσι μπορούσαν να απειλήσουν οι φιλοξενούμενοι, από κάποια στατική φάση ή με... καραμπόλες.

Η Ελλάδα δεν σταμάτησε εκεί και στο 90+9’ πέτυχε και δεύτερο τέρμα, κάνοντας το 2-0. Η εστία του Κοσόβου ήταν κενή, καθώς ο Μούριτς είχε φύγει για να βοηθήσει την ομάδα του στην προηγούμενη φάση, ο Μάνταλος βγήκε στην κόντρα και διαμόρφωσε το τελικό 2-0!

Κάπως έτσι, Η Εθνική με αυτή την πρωτιά ανέβηκε κατηγορία, θα αγωνιστεί στο επόμενο Nations League στη League B, ενώ σε περίπτωση που αποτύχει μέσω των προκριματικών να προκριθεί στο Εuro του 2024, η πρώτη θέση που εξασφάλισε σήμερα θα της δώσει μια δεύτερη ευκαιρία για να πάρει το εισιτήριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.