Αγριεμένος Ολυμπιακός, ανέτρεψε το +14 του Παναθηναϊκού και… αγγίζει τον τίτλο!

Διπλό στο ΟΑΚΑ και 2-0 στη σειρά των τελικών

Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός μπήκε… φουριόζος και γεμάτος πάθος στον δεύτερο τελικό με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και βρέθηκε να προηγείται με διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν σαφώς βελτιωμένοι στο δεύτερο μέρος, όπου σκόραραν 46 πόντους και δέχθηκαν μόλις 26, πανηγυρίζοντας τελικά τη νίκη με 78-72 και κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών της φετινής Stoiximan Basket League. Πλέον, οι Πειραιώτες βρίσκονται ένα βήμα πριν την κατάκτηση του τίτλου, ενώ οι «πράσινοι» ψάχνουν ένα θαύμα με τρεις συνεχόμενες νίκες (οι δύο από αυτές στο ΣΕΦ), για την επική ανατροπή.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σλούκας (20π, 4 ασίστ), Βεζένκοφ (19π με 5/7 τρίποντα) και Ντόρσεϊ (17π), ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παπαπέτρου (17π, 9 ριμπάουντ) και Παπαγιάννης (double-double με 12π. και 10 ριμπάουντ).

Το ματς:

Χάρη σε δύο τρίποντα των Γουόκαπ και Ντόρσεϊ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-2, ενώ ο πρώτος έκανε γρήγορα δύο προσωπικά φάουλ, αναγκάζοντας τον Μπαρτζώκα να περάσει γρήγορα τον Σλούκα στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 5’ (8-6), με δύο βολές του Παπαγιάννη, ενώ ο Ολυμπιακός σκόραρε μόνο με τρίποντα, ισοφαρίζοντας σε 12-12 με τον Βεζένκοφ. Χωρίς ρυθμό στην επίθεση οι δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν το υπέρ τους 20-18 με τρίποντο του Σλούκα και τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά με απίθανο buzzer-beater τρίποντο του Νέντοβιτς από το κέντρο, για το 21-20 της πρώτης περιόδου.

Μετά από ένα αντιαθλητικό φάουλ του Λαρεντζάκη στον Οκάρο και ένα ακόμα εύστοχο τρίποντο του Αμερικάνου φόργουορντ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 27-21 στο 12’, ενώ έφτιαξαν και διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο ματς (38-27) στο 16’ με τρίποντο του Παπαπέτρου στη λήξη του χρόνου επίθεσης. Οι «πράσινοι» βασίστηκαν στην πολύ καλή τους άμυνα και πήραν τη δεύτερη περίοδο με επί μέρους σκορ 25-12, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14ων πόντων (46-32).

Τελείως διαφορετική η εικόνα του παιχνιδιού στην τρίτη περίοδο, με τον Ολυμπιακό να εμφανίζεται σαφώς βελτιωμένος και τον Παναθηναϊκό να μπλοκάρει εντελώς στην επίθεσή του, θυμίζοντας την απόδοσή του στο πρώτο δεκάλεπτο του πρώτου τελικού στο ΣΕΦ. Με τον Ντόρσεϊ να «παίρνει φωτιά» και να σκοράρει συνεχόμενα τρίποντα, οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά με 50-48 στο 23’, ενώ δημιούργησαν ένα εντυπωσιακότατο σερί 23-2, περνώντας μπροστά με 55-48, στο 26’. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να έχει προβάδισμα πέντε πόντων (56-61).

Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Βεζένκοφ και ένα σουτ του Σλούκα από μέση απόσταση, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε τη μέγιστη υπέρ του διαφορά στο ματς (61-71), στο 35’, ενώ μετά από καλάθι και φάουλ του Φαλ προηγήθηκε για πρώτη φορά με +11 (63-74). Οι Νέντοβιτς και Παπαπέτρου μείωσαν στους 4 (72-76) για τους «πράσινους», μπαίνοντας στην «τελική ευθεία» του ματς, με τον Φαλ να παίρνει σημαντικότατο επιθετικό ριμπάουντ με 16.6’’ για το φινάλε και τον Σλούκα να κερδίζει φάουλ, διαμορφώνοντας το τελικό 72-78 από την γραμμή των ελεύθερων βολών.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78