Λύγισε από πέναλτι και έπεσε ηρωικά στη Γαλλία η Ελλάδα

Μοιραίος ο Μαυροπάνος που υπέπεσε σε δύο πέναλτι ενώ στη συνέχεια αποβλήθηκε

Κρίμα για αυτήν την Ελλάδα! Η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στη Γαλλία, γνωρίζοντας εκτός έδρας ήττα με 1-0 για την 4η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του 2ου ομίλου.

Η «γαλανόλευκη» παρουσίασε θετικό πρόσωπο σε σημαντικό διάστημα του αγώνα, αλλά λύγισε από πέναλτι του Εμπαπέ στο 55’, το οποίο εκτελέστηκε δις, με τον Βλαχοδήμο να αποκρούει αρχικά και τον Λαόθ να διατάσσει επανάληψη επειδή μπήκε νωρίτερα στην περιοχή ο Μαυροπάνος. Ο στόπερ της Στουτγκάρδης αποδείχθηκε μοιραίος για την Ελλάδα, αφού ήταν εκείνος, ο οποίος υπέπεσε στην παράβαση, για την οποία έδειξε την άσπρη βούλα ο Ισπανός διαιτητής, κάνοντας… καρατιά στον Γκριζμάν. Επιπλέον, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 69’ για φάουλ στον Κόλο Μουανί που ήταν έτοιμος να βγει φάτσα με τον Βλαδοχήμο.

Στο ματς

Το φιλμ του αγώνα ήταν το αναμενόμενο, με τη Γαλλία να έχει συντριπτικά υπέρ της την κατοχή την μπάλα, πιέζοντας για ένα γρήγορο 1-0. Πάντως, η πρώτη στιγμή παραλίγο να έρθει από τη γαλανόλευκη, με τον Σιώπη να κάνει μακρινή μπαλιά στο 1’ για τον Μασούρα που βγήκε σε ρόλο κρυφού φορ, αλλά ο Μενιά διάβασε τη φάση και μπλόκαρε. Στο επόμενο λεπτό, η Γαλλία προσπάθησε να απειλήσει, με τον Εμπαπέ να πέφτει εύκολα έπειτα στο κράτημα του Μπάλντοκ. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ζήτησαν συνολικά τέσσερα πέναλτι.

Η πρώτη απειλή από πλευράς Γαλλίας σημειώνεται στο 6’, όταν μετά από κακό υπολογισμό του Μαυροπάνου, προσπάθησαν να επωφεληθούν Τεό Ερναντέζ και Κόλο Μουανί, οι οποίοι ήταν μέσα στην περιοχή, αλλά Χατζηδιάκος και Μαυροπάνος απέτρεψαν τα χειρότερα. Η μπάλα βρήκε και στο χέρι του στόπερ της Στουτγκάρδης, αλλά το σουτ ήταν από πολύ κοντινή απόσταση. Με πιο ορθολογικό τρόπο ήρθε η επόμενη φάση (8’) της Γαλλίας που άρχισε να βρίσκει ρυθμό, με τον Κομάν να κάνει το γύρισμα και τον Εμπαπέ να κάνει σουτ από καλή θέση, αλλά όχι με τις ιδανικές συνθήκες, αστοχώντας λόγω και της πίεσης του Μπάλντοκ. Στο 11’ ο Τσιμίκας πήρε το φάουλ από τον Κομάν και έσβησε τη φάση έπειτα από την επικίνδυνη πλαγιοκόπηση του Εμπαπέ από τα αριστερά.

Κοντά στο εικοσάλεπτο, η Ελλάδα μπόρεσε να «παγώσει» κάπως τον ρυθμό και να βάλει φρένο στη Γαλλία, αλλά σε αυτό το διάστημα οι «τρικολόρ» έφτιαξαν την πρώτη κλασική τους ευκαιρία, με τον Εμπαπέ να κάνει ωραία σέντρα και τον Κόλο Μουανί να κάνει σκαστή κεφαλιά (25’), με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Ένα λεπτό μετά, η Ελλάδα είχε το πρώτο της σουτ, όταν μετά τη σέντρα του Μπάλντοκ, ο Κονατέ έδιωξε και ο Μπακασέτας έπιασε συρτό σουτ που μπλόκαρε ο Μενιάν.

Το αργό τέμπο από το δεύτερο μισό του α’ ημιχρόνου και μετά, τα συνεχόμενα παράπονα των Γάλλων και κυρίως του Εμπαπέ, που είχαν ως αποτέλεσμα τις συχνές διακοπές, ευνόησαν την Ελλάδα, που έβλεπε τους γηπεδούχους να πατάνε πιο δύσκολα την περιοχή της. Σε κάποιες περιπτώσεις προσπάθησε δειλά-δειλά να βγει μπροστά, αλλά στη μία ο Μασούρα φρέναρε επειδή δεν βρήκε στήριγμα, ενώ ο Γιακουμάκης έκανε κάκιστο σουτ περίπου από τα 20 μέτρα στο 33’. Η Γαλλία είχε λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους μία από τις καλύτερές της φάσεις, με τον Κομάν να κάνει ωραίο και τον Κούντε να πλασάρει από κοντά, με τον Βλαχοδήμο να αποκρούει εντυπωσιακά.

Μπορεί η Ελλάδα να συνέχισε στο δεύτερο μέρος από εκεί που είχε στο σταματήσει στο πρώτο, μπαίνοντας συγκεντρωμένη, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ σχεδόν από το πουθενά. Το άτσαλο μαρκάρισμα του Μαυροπάνου, που προσπάθησε να απομακρύνει με… καρατιά προ του Γκριζμάν με αποτέλεσμα να τραυματίσει τον επιθετικό της Ατλέτικο Μαδρίτης, έδωσε την ευκαιρία να σκοράρει στο 53’, με τον Βλαχοδήμο να λέει «όχι» στον Εμπαπέ. Ωστόσο, επαναλήφθηκε η εκτέλεση, επειδή ο Μαυροπάνος, ο οποίος νωρίτερα τη γλίτωσε με κίτρινη, μπήκε νωρίτερα στην περιοχή. Ο 24χρονος σούπερ σταρ της Παρί βρήκε εστία, με τον Έλληνα να γκολκίπερ να πέφτει καλά και στη δεύτερη περίπτωση, αλλά να μην καταφέρνει να αποτρέψει το 1-0 στο 55’.

Η Ελλάδα έψαχνε πλέον τα πατήματά της και η Γαλλία έβλεπε να μπαίνει νερό στ’ αυλάκι και επιδίωξε να βάλει ένα δεύτερο γκολ γρήγορα, με τον Χατζηδιάκο να απομακρύνει στο 60’ προ του Εμπαπέ έπειτα από προσπάθεια του Κομάν. Εκεί που άρχισε να πατάει ξανά καλά η Ελλάδα και να δείχνει ικανή να απειλήσει, με τον Μάνταλο να έχει γεμάτο σουτ (65’), αλλά πάνω στον Μενιάν, ήρθε δεύτερο «χτύπημα». Ο Κόλο Μουανί έφυγε στην πλάτη της άμυνάς μας, ο Μαυροπάνος προσπάθησε να τον σταματήσει και έσπρωξε τον αντίπαλό του, με τον Λαόθ να του δείχνει απευθείας κόκκινη.

Από εκεί και μετά το πράγμα ήταν άνισο. Ο Πογέτ με Κουλιεράκη, Ρέτσο από τον πάγκο προσπάθησε να δημιουργήσει αμυντική συνοχή και να ψάξει για ένα θαύμα, την ώρα που οι Γάλλοι έριξαν στροφές.

Από εκεί και μετά το πράγμα ήταν άνισο. Ο Μπαπέ είχε λυσσάξει να σκοράρει, όμως στο 82ο λεπτό σημάδεψε άουτ, λίγο αργότερα (87’) έκανε λιγάκι πιο ανοιχτή πάσα στον Ντεμπελέ που είχε άδεια εστία και στις καθυστερήσεις (94’) είδε τον Βλαχοδήμο να έχει απάντηση.

Σε ένα δεύτερο ημίχρονο με άπειρες διακοπές, ο Λαόθ έδειξε 14 λεπτά καθυστερήσεις, με τους παίκτες της Εθνικής να παλεύουν σαν λιοντάρια σε κάθε φάση, με τον Φούντα να κοψοχολιάζει τους Γάλλους σε σουτ στην κόντρα που εξοστρακίστηκε από το σώμα του Κονατέ και έφυγε κόρνερ (86’).

Η ήττα στο «Σταντ ντε Φρανς» ήταν μέσα στο πρόγραμμα. Το 1-0 και ο τρόπος που ήρθε, μπορεί να μην δίνει κάποιο βαθμό στην Εθνική Ελλάδας, αλλά την ατσαλώνει κι άλλο.

Πηγή: sportfm.gr