Μισή, αλλά ατσάλινη η ΑΕΚ!

Πέμπτη σερί νίκη στο Champions League

Mε τον Χάντερ, να σημειώνει τους 12 από τους 18 πόντους της Ένωσης στην τελευταία περίοδο, τον Μωραϊτη να παίζει απίθανες άμυνες στον Μάβρα που είχε κάνει τη ζημιά μέχρι εκείνη την ώρα στην ΑΕΚ, η κάτοχος του Basketball Champions League, παρά τις 4 απώλειες και το -6 στα 7:10 πριν το τέλος, πήρε το ματς με 65-59. Αυτό ήταν το 5ο σερί ροζ φύλλο αγώνα για την "βασίλισσα" στη διοργάνωση!

Φοβερός ο Βινς Χάντερ με 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, έσπασε τα κοντέρ με ranking 34. Όμως την αθόρυβη δουλειά στην άμυνα έκανε στο φινάλε ο Δημήτρης Μωραϊτης (7 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) που καθήλωσε τον Μάβρα. Στους 12 πόντους σταμάτησε ο Λαρεντζάκης που έπαιξε καθοριστικό ρόλο και αυτός στο φινάλε, με καθοριστικές άμυνες, αλλά και μια φοβερή ασίστ στον Χάντερ. Εκπληκτική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο από την Ένωση, που δέχτηκε μόλις οκτώ πόντους συνολικά στην τελευταία περίοδο και πέντε στα τελευταία 7:10.

Παρά τις απώλειες, η ΑΕΚ μπήκε καλά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, ακόμα με οκτώ πόντους στην πρώτη περίοδο, αφού έφτασε στο 16-8. Ωστόσο μόλις πέρασε η δεύτερη πεντάδα στο ματς οι Λιθουανοί άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, με τις επιθέσεις της Ένωσης να μην είναι οι καλύτερες δυνατές προς το φινάλε της περιόδου που έκλεισε με την «βασίλισσα» προηγούμενη με 17-13.

Με καλάθι του Γκρίφιν άνοιξε η δεύτερη περίοδος για το 19-13, ωστόσο από εκείνο το σημείο και μετά οι κακές επιθέσεις και η αστοχία της ΑΕΚ έξω από την γραμμή των 6.75, έδωσαν την ευκαιρία στους Λιθουανούς να μπουν για τα καλά στο παιχνίδι και μάλιστα να κάνουν ένα σερί 11-0 και να προηγηθούν με 24-19 περίπου στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Η ΑΕΚ επέτρεψε μόνον επτά πόντους στους αντιπάλους της, όταν πέρασε ξανά η αρχική τετράδα με τον Λαρεντζάκη, με τον Μωραϊτη να της δίνει προβάδισμα με 28-26 στα 2:28 πριν το τέλος. Ο Χάντερ με τρεις δικούς του πόντους, θα φέρει την Ένωση στους 31, ο Μάβρα πέτυχε μια βολή, για να τελειώσει το 2ο δεκάλεπτο με 31-31.

Οι δύο ομάδες συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι τα μισά περίπου της γ’ περιόδου, με συνεχείς ισοπαλίες 34-34, 36-36 και 38-38, όμως σε εκείνο το σημείο οι Λιθουανοί με πέντε σερί πόντους του Κουλβιέτις κάνει το 38-43. Παρά τη μείωση από τέσσερις σερί πόντους του Χάντερ, οι Λιθουανοί θα αξιοποιήσουν την κόπωση, αλλά και το φόρτωμα με 3ο φάουλ του σέντερ της Ένωσης, για να πάνε τη διαφορά ως και τους έξι (45-51) με τον Σίνοβετς, πριν ο Σαντ- Ρος κάνει το 47-51 για να διαμορφώσει το σκορ στην 3η περίοδο.

Όλα έμοιαζαν να πηγαίνουν στραβά και ανάποδα για την Ένωση με το 4ο φάουλ του Γκρίφιν και τους Λιθουανούς στα 7:10 πριν το τέλος να έχουν ξεφύγει με 6 σε ένα ματς με τόσο κλειστό σκορ. Εκεί ο Μωραϊτης κάνει ένα καθοριστικό κλέψιμο πάνω στον Μάβρα, για να πάρει αντιαθλητικό και να δώσει το σύνθημα για την κιτρινόμαυρη αντεπίθεση.

Η ΑΕΚ έκανε ένα σερί 8-0 για να πάρει το προβάδισμα, αφήνοντας για κάτι παραπάνω από 4:30 λεπτά (4:47) για την ακρίβεια, μέχρι ο Ταρόλις να κάνει το 56-55. Ο Χάντερ θα βάλει μια βολή για το 57-55, ο ίδιος όμως θα κάνει κλέψιμο και με λέι-απ το 59-55 από ασίστ του Λαρεντζάκη στο 1:58 πριν το φινάλε. Ο Γουίλσον μείωσε με βολές στο 59-57 στο 1:32 , ο Χάντερ βάζει μια βολή στο 1:22 για το 60-57.

Στην επίθεση της Λιετκαμπέλις, ο Μωραϊτης θα παίξει τρομερή άμυνα στον Μάβρα, θα συμπληρωθεί το 24άρι και με τον Λαρεντζάκη να ευστοχεί σε δύο βολές για το 62-57 και να κλειδώνει ουσιαστικά το ματς. Με ασίστ του Μωραϊτη, ο Χάντερ έβαλε με κάρφωμα το κερασάκι στην τούρτα της νίκης για το τελικό 65-59.

Τα δεκάλεπτα:17-13, 31-31, 47-51, 65-59

ΑΕΚ: Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 0/6 σουτ, Λαρεντζάκης 12, Μωραΐτης 7, Γκρίφιν 4 (2/8 σουτ), Σαντ-Ρος 5 (7 ριμπάουντ), Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος 5, Χάντερ 28 (8/11 δίποντα, 12/16 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

ΛΙΕΤΚΑΜΠΕΛΙΣ: Ταρόλις 5 (9 ριμπάουντ), Σίνοβετς 2, Πίλεπιτς, Κουλβιέτις 8 (7 ριμπάουντ), Γιασάιτις 8, Μόρισον 9, Μάβρα 10, Γουίλσον 6, Κούπσας 7, Βαλίνσκας 4, Ρουμπστάβιτσους