Ο Μπρινιόλι κράτησε τη Μακάμπι Χάιφα στο μηδέν και τον Παναθηναϊκό… στην κορυφή!

Η Μακάμπι Χάιφα «ζόρισε» τον Παναθηναϊκό, με τον Μπρινιόλι να κρατάει ανέπαφη την εστία και να διατηρεί το «τριφύλλι» αήττητο στην 1η θέση του 6ου ομίλου

Μακάμπι Χάιφα και Παναθηναϊκός ήρθαν ισόπαλοι 0-0, στο «Σάμι Όφερ» στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Europa League.

Με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερες ευκαιρίες συνολικά στο παιχνίδι, με κύριο εκφραστή τον Νταβίντ ο οποίος «ταλαιπώρησε» τον Χουάνκαρ, αλλά να «πέφτουν πάνω» στον Μπρινιόλι, που μαζί με κάποιες καίριες επεμβάσεις του Σένκεφελντ, κράτησαν το μηδέν σε δεύτερο σερί ευρωπαϊκό ματς.

Παράλληλα, το «τριφύλλι» έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία να σκοράρει στο 17’, καθώς από σέντρα του Βιλένα ο Ιωαννίδης έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!

Πλέον, ο Παναθηναϊκός μετράει τέσσερις βαθμούς στον 6ο όμιλο και υποδέχεται τη Ρεν στις 26/10 για την 3η αγωνιστική, στις 22:00. Με τη Μακάμπι Χάιφα, που έχει έναν πόντο, να φιλοξενείται από τη Βιγιαρεάλ, την ίδια ημέρα και ώρα.

Στο… μυαλό των κόουτς:

Η Μακάμπι Χάιφα παρατάχθηκε με σχηματισμό το 4-3-3, τον Κέουφ στην εστία και τους Σούντγκρεν, Σίμιτς, Σεκ και Κόρνουντ τετράδα στα μετόπισθεν. Καφουμάνα και Τζαμπέρ ήταν οι «κόφτες» με τον Σάμπια μπροστά τους, ενώ Κχαλαϊλί-Σουράνοφ αγωνίστηκαν στα «φτερά» και ο Νταβίντ στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη «κατέβηκε» επίσης με σύστημα 4-3-3 και τον Μπρινιόλι κάτω από τα γκολπόστ. Κώτσιρας, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γεντβάι και Χουάνκαρ αποτέλεσαν την τετράδα στην άμυνα και οι Αράο, Τσέριν και Βιλένα τους παίκτες στα χαφ. Με τους Μαντσίνι και Μπερνάρ στα δύο άκρα της επίθεσης και τον Ιωαννίδη σέντερ φορ.

Το ματς:
Η Μακάμπι Χάιφα έβαλε πολύ πίεση στον Παναθηναϊκό με το… καλημέρα, ενώ επέλεξε να παίξει με «βαθιές» μπαλιές στην «πλάτη» της αντίπαλης άμυνας και γρήγορο ποδόσφαιρο.

Ωστόσο, έκανε την πρώτη της φάση από το… πουθενά και λόγω του ότι ο Μπρινιόλι δεν ήταν σίγουρος για το αν θα βγει ή όχι, στο 7’. Με αποτέλεσμα ο Νταβίντ να κάνει το σουτ, από το γέμισμα του Σίμιτς, αλλά τον Ιταλό να αποκρούσει τελικά!

Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να ελέγξουν τον ρυθμό, ενώ από μια κακή ενέργεια του Γεντβάι, ήρθε η δεύτερη καλή στιγμή των γηπεδούχων, στο 14ο λεπτό, με ίδιους πρωταγωνιστές και… κατάληξη, αφού ο Μπρινιόλι έδιωξε το σουτ του Νταβίντ, που ήταν μια μόνιμη πηγή κινδύνων.

Τρία λεπτά αργότερα, καταγράφηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να προηγηθεί. Όταν από την εκτέλεση φάουλ του Βιλένα στο δεύτερο δοκάρι ο Ιωαννίδης έκανε την καρφωτή κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι!

Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς κατάφερε να χαμηλώσει το τέμπο, να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να κυκλοφορήσει καλύτερα την μπάλα, χάρη στην παρουσία του Μπερνάρ πρωτίστως, αλλά και των Αράο-Βιλένα δευτερευόντως...

Μια νέα μακρινή μεταβίβαση και η σωστή τοποθέτηση του σώματος του Χαλαϊλί έναντι του Χουάνκαρ οδήγησαν στο μονοκόμματο σουτ του πρώτου από θέση μέσα δεξιά και μια ακόμα απόκρουση του Μπρινιόλι, στο 20’.

Ακολούθησαν ένα αξιόλογο, αν και συρτό, σουτ του Βιλένα στο 25ο λεπτό, που πέρασε ελάχιστα άουτ και η μεγάλη χαμένη ευκαιρία των φιλοξενούμενων εννιά λεπτά μετά. Καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ με «κομπίνα», ο Βιλένα έβγαλε μια «γλυκιά» σέντρα για τον αμαρκάριστο Μαντσίνι, ο οποίος ωστόσο δεν μπόρεσε να γυρίσει σωστά το σώμα του και έστειλε τη μπάλα άουτ με κεφαλιά!

Μπαίνοντας στην τελική ευθεία για την ανάπαυλα, αμφότερες οι ομάδες «κατέβασαν ταχύτητα». Ενώ ο Χαλαϊλί εκμεταλλεύθηκε ένα ακόμα κακό διώξιμο του Χουάνκαρ, σούταρε από θέση μέσα δεξιά, αλλά αστόχησε, στο 39’. Με τον σοβαρό τραυματισμό του Σουράνοφ στο πρώτο λεπτό του έξτρα χρόνου να «σημαδεύει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

MVP: Ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι δικαιούται να υποστηρίζει ότι κράτησε όρθιο το «τριφύλλι» απόψε στο Ισραήλ. Πραγματοποίησε πολλές και κρίσιμες επεμβάσεις, είτε με τα χέρια, είτε με τα πόδια του, επιβεβαιώνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση. Παράλληλα, αυτή ήταν η δεύτερη φορά που ο Ιταλός γκολκίπερ κατέγραψε clean sheet σε ισάριθμα παιχνίδια στο Europa League!

Η «σφυρίχτρα»: Δεν είχε να διαχειριστεί κάποια «επικίνδυνη» ή δύσκολη φάση ο Πορτογάλος Νόμπρε. Με τα σφυρίγματά του βοήθησε κι αυτός στο να έχει ρυθμό το ματς, ενώ έκανε και σωστή χρήση καρτών, περνώντας ουσιαστικά μάλλον… απαρατήρητος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν και πάλι η Μακάμπι Χάιφα εκείνη που ξεκίνησε πιο δυνατά, παίρνοντας ώθηση και από την κερκίδα. Ο Βιλένα… πήρε την μπουκιά από το στόμα του Σερί -που αντικατέστησε τον Σουράνοφ- στο 47’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Σερί κέρδισε τη μονομαχία από τον Χουάνκαρ γύρισε από δεξιά στην περιοχή, όπου η προβολή του Νταβίντ κόντραρε στον Σένκεφελντ και κατέληξε κόρνερ!

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κάνει εύκολα λάθη, να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα και παράλληλα να αναγκάζεται σε παθητικό ρόλο. Από μια ακόμα «βαθιά» μπαλιά του Σεκ, ο Νταβίντ μπήκε στην περιοχή από πλάγια και δεξιά, σούταρε για να διώξει με το πόδι ο Μπρινιόλι, εκ νέου, στο 59’. Η ισραηλινή ομάδα παρέμεινε σε φάση επίθεσης, αλλά μια ακόμα σωτήρια επέμβαση με τάκλιν του Σένκεφελντ, στο 63ο λεπτό, την στιγμή που ο Νταβίντ ετοιμαζόταν να σουτάρει απέναντι στον Μπρινιόλι, διατήρησε το 0-0!

Ακολούθησαν εκατέρωθεν αλλαγές από τους δύο προπονητές, θέλοντας να φρεσκάρουν κυρίως παίκτες και όχι να αλλάξουν κάτι σε επίπεδο σχηματισμών. Ακόμα κι έτσι, όμως, ήταν ξανά η Μακάμπι εκείνη η οποία απείλησε στο 70’, για να έρθει μια ακόμα μεγάλη επέμβαση του Μπρινιόλι, εν προκειμένω σε καρφωτή κεφαλιά του Χαλαϊλί!

Με το παιχνίδι να οδεύει προς την ολοκλήρωσή του, το «τριφύλλι» δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να πετύχει το… πολυπόθητο τέρμα. Όμως, ένα σουτ του Παλάσιος στο 85’ σταμάτησε πάνω στα αντίπαλα σώματα, ενώ η κεφαλιά του Γεντβάι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πέρασε άουτ, με το 0-0 να διατηρείται μέχρι τέλους.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μακάμπι Χάιφα (Μεσάγιε Ντέγκου) : Κέουφ, Σούντγκρεν, Σίμιτς, Σεκ, Κορνούντ, Καφουμάνα, Τζαμπέρ, Σάμπια, Κχαλαϊλί, Νταβίντ, Σουράνοφ (46' λ.τ. Σερί).

Έμειναν στον πάγκο: Νίτζαν, Γκόλντμπεργκ, Μοαμέντ, Πιερό, Ρεφαέλοφ, Ποντγκορεάνου, Ναόρ, Καντίλ, Χάγκαγκ, Σίμπλι, Γκέρσον.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Χουάνκαρ, Αράο, Τσέριν, Βιλένα, Μαντσίνι, Ιωαννίδης, Μπερνάρ.

Έμειναν στον πάγκο: Λοντίγκιν, Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Ρούμπεν, Σπόραρ, Τζούριτσιτς, Μλαντένοβιτς, Παλάσιος, Αϊτόρ, Σιδεράς, Προδρομίτης, Μπιλάλ.

Διαιτητής: Αντόνιο Νόμπρε (Πορτογαλία).
Βοηθοί: Πέδρο Μαρτίνς, Πάουλο Μπρας (Πορτογαλία).
4ος διαιτητής: Μπρούνο Βιέιρα (Πορτογαλία).
VAR: Λουίς Γκοντίνιο (Πορτογαλία).