Ολυμπιακός – Πλζεν 4-0: Στον Γ΄ προκριματικό μέσω 45λεπτου «φωτιά»

Οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν την ερχόμενη εβδομάδα της Μπασακσεχίρ

Την πρόκρισή του στον Γ΄ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός, που με εξαιρετική εμφάνιση στο  Β΄ μέρος, έφτασε στη νίκη με 4-0 επί της Βικτόρια Πλζεν σε αποψινή αναμέτρηση στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Γκιλιέρμε (51΄, 73΄), Γκερέρο (70΄) και Σεμέδο (82΄) υπέγραψαν τη μεγάλη βραδιά των Πειραιωτών που πλέον βλέπει τους επόμενους αγώνες με της Μπασακσεχίρ, αρχής γενομένης από την άλλη εβδομάδα.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, καταφέρνοντας μέσα στα πρώτα δέκα λεπτά να απειλήσει τέσσερις φορές. Μόλις στο 2ο λεπτό, έπειτά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Γκιλιέρμε πριν σταματήσει στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Χρούτσκα. Στο 7΄ ο Γκερέρο πήρε την κεφαλιά εντός περιοχής αναγκάζοντας τον Χρούτσκα να διώξει δύσκολα. Ένα λεπτό αργότερα μια επικίνδυνη σέντρα-σουτ από το Ποντένσε, απομακρύνθηκε ξανά με την πρώτη από τον τερματοφύλακα της Πλζεν. Στο 9ο λεπτό ο Μασούρας δοκίμασε το πόδι εκτός περιοχής, όμως ο Χρούτσκα έπεσε στην γωνία του και μάζεψε. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κρατάει μπάλα και στο 22΄ ο Τσιμίκας σέντραρε χαμηλά για τον Γκερέρο που εκτέλεσε με την μια εντός περιοχής, χωρίς ωστόσο να πετυχαίνει σωστά τη μπάλα και να την στέλνει εκτός εστίας. Στο 23ο λεπτό είχαμε τη πρώτη καλή φάση για την Πλζεν. Ο Χροσόβσκι έκανε ένα καλό σουτ εντός περιοχής με την μπάλα να αποκρούεται στο σώμα του Γκιλιέρμε. Στο 28΄ ήταν η σειρά του 8αριού του Ολυμπιακού να εκτελέσει εντός περιοχής και να στείλει τη μπάλα στα αντίπαλα σώματα. Χαμηλό το τέμπο του αγώνα στα λεπτά που ακολούθησαν, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει στροφές στα τελευταίο πεντάλεπτό του Α΄ μέρους . Ο Ποντένσε προσπάθησε να απειλήσει δις, στο 41΄ και στο 43΄ , αλλά η αρχική του προσπάθεια κόντραρε σε αντίπαλο, και η επόμενη πέρασε αδύναμα και χαμηλά εκτός εστίας. Τελευταία τελική στο Α΄ μέρος ήταν το σουτ του Μασούρα εκτός περιοχής που μάζεψε ο τερματοφύλακας των Τσέχων.

Β΄ Ημίχρονο: Με παρόμοιο τρόπο, σχέση με το Α΄ μέρος μπήκε στην επανάληψη ο Ολυμπιακός, μόνο που τώρα έφερε αποτέλεσμα. Αρχικά, στο 49΄ ο Μασούρας γύρισε εκτός περιοχής και έκανε το μακρινό σουτ που έφυγε ωστόσο μακριά από την εστία.   Δυο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης έπιασε καλό βολέ εντός περιοχής, το οποίο όμως έδιωξε σε κόρνερ ο Χρούτσκα. Η συνέχεια ήταν καταιγιστική για τους γηπεδούχους. Στο 51ο λεπτό ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γκιλιέρμε πήρε τη κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας για να κάνει το 1-0. Στο 63΄ ο Τσιμίκας σέντραρε στην περιοχή όπου ο Γκερέρο έκανε τη προβολή, στέλνοντας τη μπάλα όμως στο κέντρο της εστίας και στα χέρια του Χρούτσκα. Δυο λεπτά πιο μετά, ο Μασούρας έκανε το σουτ από καλή θέση εντός περιοχής, όμως η προσπάθειά του δεν βρήκε στόχο. Στο 70΄ είχαμε το 2-0 για τον Ολυμπιακό με τον Γκερέρο που υποδέχτηκε τη μπάλα αρκετά εκτός περιοχής, πήγε με επιτυχία στο 1vs1 και με τη μύτη του ποδιού νίκησε τον Χρούτσκα. Δεν πρόλαβαν να περάσουν τρία λεπτά και ο Γκιλιέρμε έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων για τον Ολυμπιακό. Στο 73΄, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, πήρε τη κεφαλιά στο 1ο δοκάρι κάνοντας έτσι το 3-0. Ένα σουτ του Μασούρα στο 81΄ σταμάτησε στα αντίπαλα σώματα, ενώ ένα λεπτό αργότερα διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Και πάλι από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Σεμέδο που από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για το 4-0! Το ματς έκλεισε με το σουτ του Γκιλιέρμε στην κίνηση, στο 86΄, το οποίο έφυγε εκτός εστίας.

Κοουτσάρισμα:

Μαρτίνς (Ολυμπιακός): Με μοναδική αλλαγή τον Μεριά αντί του τραυματία Αβραάμ Παπαδόπουλου και τον Βαλμπουενά βασικό επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση ο τεχνικός των «ερυθρολεύκων». Είχαν καλά διαστήματα στο ματς οι γηπεδούχοι, έφτιαξαν φάσεις και δίκαια πέρασαν στην επόμενη φάση.

Βρμπα (Πλζεν): Δυο νέα πρόσωπα είχε η ενδεκάδα των φιλοξενουμένων σε σχέση με το Α΄ παιχνίδι στην Τσεχία με τους Ρέζνικ και Μιχάλικ να παίρνουν τις θέσεις των Χάβελ και Τσέρμακ. Προσπάθησε περισσότερο να κλέψει το παιχνίδι, παρά να επιβληθεί, ωστόσο υπέκυψε στην ανωτερότητα και την ποιότητα της Ελληνικής ομάδας.

Διακριθέντες: Εξαιρετική εμφάνιση από τον Γκιελιέρμε που πέραν των τερμάτων που πέτυχε, ήταν μέσα στις φάσεις και προσπάθησε αρκετά.

Απογοητεύσαντες: Λίγα πράγματα επιθετικά από την Πλζεν που δεν απείλησε όσο θα έπρεπε. Ήθελε ένα γκολ γρήγορα για να βάλει πίεση στον Ολυμπιακό, αλλά δεν κατάφερε.

Διαιτησία: Χωρίς κάποιο σοβαρό λάθος πέρασε η βραδιά για τον Ισπανό ρεφ.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας, Ποντένσε (Ρατζέλοβιτς 85΄), Βαλμπουενά (Σισέ 66΄), Γκερέρο (Ελ Αραμπί 80΄).

Πλζεν (Βρμπα): Χρούτσκα, Ρέζνικ, Περνίκα, Μπράμπετς, Χλούσεκ, Κάλβαχ, (Γιάνοσεκ 79΄) Χροσόβσκι, Καγιάμπα (Κόβαρικ 55΄), Κόπιτς, Μιχάλικ (Χόρικ 74΄), Κρμέντσικ.

Σκόρερ: Γκιλιέρμε (51΄, 73΄), Γκερέρο (70΄), Σεμέδο (82΄) / -

Κίτρινες κάρτες: Τσιμίκας / Μπράμπετς, Χόρι

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Xoυάν Μαρτίνες (Ισπανία)