Πάει για την πρόκριση στο «Βικελίδης» ο Άρης!

Έμεινε στην ισοπαλία με την Αραράτ (1-1), θέλοντας πλέον να τελειώσει την πρόκριση στη Θεσσαλονίκη

Έμεινε στην ισοπαλία με την Αραράτ και πηγαίνει στο «Κλ. Βικελίδης» για να τελειώσει την πρόκριση ο Άρης (1-1)!

Οι Θεσσαλονικείς έδειξαν πιο ανέτοιμοι σε σχέση με τους Αρμένιους, φεύγοντας, τουλάχιστον, με ένα θετικό αποτέλεσμα. Εξαιρετικό παιχνίδι -μέχρι να πέσει αισθητά ο ρυθμός- από τον Νταρίντα, θετικό και το ντεμπούτο του Μορόν, ο οποίος έφτασε δις κοντά στο γκολ.

Αντιμετώπισε πολλά προβλήματα ο Ματαρίτα στο πρώτο μέρος με τους Αλεμάο και τους Σερομπιάν, κάτι που έδειξε να αλλάζει στο δεύτερο ημίχρονο. Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Εμπακατά, που είχε συνεχή ανεβάσματα, έχοντας και συμμετοχή στο τέρμα της ομάδας του. Άχρωμοι οι Ζουλ και Μενέντες στο επίσημο ντεμπούτο τους.

Έζα (11’) και Πάλμα (21’) οι σκόρερ της αναμέτρησης, με τη ρεβάνς να αναμένεται να λάβει χώρα την επόμενη Πέμπτη.

Στο μυαλό των κόουτς:

Με 4-3-3 παρέταξε τον Άρη ο Τόλης Τερζής, με τον Κουέστα κάτω από τα δοκάρια, τους Εμπακατά, Φαμπιάνο, Ουντομπάτζο, Ματαρίτα στην άμυνα, τους Νταρίντα, Ρουπ και Ζουλ στον άξονα και τους Πάλμα, Μενέντες, Γκρέι στην επίθεση.

Με το ίδιο σύστημα κατέβασε την Αραράτ και ο Βαρντάν Μινασιάν, με τον Ερμάκοφ στην εστία, τους Αλεμάο, Μπουένο, Σέιντ, Γκριγκοριάν στην άμυνα, τους Ομπιέρο, Καστανιέιρα, Τέρα στον άξονα και τους Σερομπιά, Γένε και Έζα στην επίθεση.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες. Στο 3’, ο Πάλμα εκτέλεσε απευθείας (χωρίς αντίκρισμα) ένα φάουλ από πολύ μακρινή απόσταση, ενώ στο 9’, ο Σερομπιάν προειδοποίησε τον Κουέστα, αλλά το σουτ του δεν απείλησε τον Ισπανό τερματοφύλακα.

Στο 11', οι Αρμένιοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Μετά από λάθος του Πάλμα, ο Σερομπιάν πήρε την μπάλα από τα δεξιά, πέρασε εύκολα τον Ζουλ και έκανε την παράλληλη σέντρα, με τον Έζα να πλασάρει σε ανυπεράσπιστη εστία για το 1-0. Πάντως, οι παίκτες του Άρη φώναξαν για φάουλ στον μεσοεπιθετικό από την Ονδούρα, με τον διαιτητή να λέει «παίζεται».

Τρία λεπτά αργότερα, οι «κίτρινοι» έχασαν μία πολύ καλή ευκαιρία για να φέρουν το ματς στα ίσα. Ο Γκρέι πήρε την μπάλα στα όρια της περιοχής των Αρμένιων και μπαίνοντας σε αυτή έκανε το σουτ, με τον Ερμάκοφ να διώχνει. Στη συνέχεια το σουτ του Νταρίντα, κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Στο 21’, όμως, ο Άρης βρήκε τον τρόπο να παραβιάσει την αντίπαλη εστία. Μετά από ωραία προώθηση του Εμπακατά από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Νταρίντα στην περιοχή, εκείνος έκανε την παράλληλη πάσα προς τον Πάλμα, που πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-1!

Στο 28’, ο Νταρίντα βρήκε τον Ματαρίτα, που κοντρόλαρε και σούταρε από τα 35 μέτρα, με τον Ερμάκοφ να μπλοκάρει. Τρία λεπτά αργότερα, ο Τσέχος χαφ, ο οποίος βρέθηκε σε πολύ καλή ημέρα, βρήκε τον Εμπακατά, εκείνος πήγε να αιφνιδιάσει τον Ερμάκοφ από πολύ πλάγια θέση, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να διώχνει και τους αμυντικούς της Αραράτ να στέλνουν την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 38’, ο Σερομπιάν διένυσε σχεδόν όλη τη δεξιά πλευρά, άφησε πολύ πίσω του τον Ματαρίτα και συνέκλινε προς τον άξονα, αλλά το σουτ εκτός περιοχής κατέληξε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Κουέστα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η Αραράτ είχε μία πολύ μεγάλη τριπλή ευκαιρία για να πάρει και πάλι προβάδισμα. Αρχικά ο Σερομπιάν βρήκε όμορφα τον Αλεμάο από τα δεξιά, εκείνος έκανε το παράλληλο γύρισμα τον Γένε, με τον Κουέστα να αποκρούει εντυπωσιακά την προβολή του από κοντά. Στη συνέχεια ο Καστανιέιρα έγινε αποδέκτης, αλλά το σουτ του σταμάτησε το δοκάρι, ενώ το νέο σουτ του Γένε πέρασε άουτ. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα στην ισοπαλία.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος άνηκε στην Αραράτ. Στο 50’, ο Σερομπιάν βρήκε τον Ομπιέρο, ο οποίος έκανε το μακρινό σουτ, με τον Κουέστα να μπλοκάρει σταθερά. Στο 54’, μετά από εξαιρετική βαθιά μπαλιά, ο Γένε κατέβασε όμορφα την μπάλα και έκανε το προσπάθησε να πλασάρει τον Κουέστα, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

Στο 61’, ο Μορόν πήγε να σκοράρει στο ντεμπούτο του, λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο παιχνίδι. Ο Ισπανός επιθετικός πίεσε τον Ερμάκοφ και έβαλε το πόδι του στο διώξου του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, με την μπάλα να καταλήγει λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Μετά από αρκετά λεπτά κακού -ποιοτικά- ποδοσφαίρου, ο Άρης έφτασε κοντά στο γκολ, ξανά με το νέο του απόκτημα. Στο 83’, η μπάλα στρώθηκε στον Μορόν εκτός περιοχής, εκείνος σούταρε χωρίς δεύτερη σκέψη, με την μπάλα να περνά εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Ερμάκοφ.

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη στιγμή στο παιχνίδι, με το 1-1 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.