Πάλεψε αλλά στο τέλος λύγισε… η Σάκκαρη

Σπουδαία προσπάθεια από την Ελληνίδα τενίστρια

Μετά από μια πραγματική μάχη που διήρκεσε τρεις ώρες και 18 λεπτά, η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 2-1 σετ (7-5, 6-4, 9-7) από την Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα και δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του Roland Garros, αν και στην αναμέτρηση με την Τσέχα νικήτρια έκανε ό,τι μπορούσε.

Αν και η Ελληνίδα τενίστρια που είχε τους θεατές στο Παρίσι με το μέρος της, έβγαλε ψυχή στο ματς και παρότι είχε ακόμα και ένα match point, προδόθηκε από τα λάθη που έκανε λόγω της πίεσης. Παρόλα αυτά φεύγει με ψηλά το κεφάλι από το τουρνουά μιας και πραγματοποίησε την καλύτερη πορεία που έχει κάνει ποτέ αθλήτρια από την Ελλάδα σε Grand Slam.

Πλέον η Κρεϊτσίκοβα θα κληθεί να αντιμετωπίσει στον τελικό τη Ρωσίδα Αναστάσια Παβλιουτσένκοβα, με τις δύο παίκτριες να βρίσκονται για πρώτη φορά στον τελικό.

Η Σάκκαρη κέρδισε το στρίψιμο του νομίσματος και έδωσε στην Κρεϊτσίκοβα το πρώτο σερβίς, για να το «σπάσει» με το… καλημέρα (0-1). Μπορεί η Τσέχα να απάντησε με τον ίδιο τρόπο (1-1), αλλά η Μαρία το έκανε ξανά και στη συνέχεια κράτησε άνετα το σερβίς της (1-3).

Παρόλα αυτά εκμεταλλευόμενη τα πολλά αβίαστα λάθη της Ελληνίδας τενίστριας, η Κρεϊτσίκοβα πήρε τέσσερα συνεχόμενα game (5-3) και έφτασε μια ανάσα από το σετ. Η Σάκκαρη πίεσε και ισοφάρισε (5-5) χωρίς να χάσει πόντο (!), όμως η Τσέχα κράτησε την αυτοσυγκέντρωση της και πήρε το σετ (7-5).

Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα-Μαρία Σάκκαρη: 2-1 σετ

Στο δεύτερο σετ, η Μαρία ήταν απίθανη! Ξεκίνησε ξανά με μπρέικ στο σερβίς της αντιπάλου (0-1) και πολύ γρήγορα έφτασε να πάρει «αέρα» τεσσάρων game (0-4), κάτι που ουσιαστικά την έκανε να έχει το πάνω χέρι για την ισοφάριση. Η Κρεϊτσίκοβα το πάλεψε και με την Ελληνίδα να μην μπορεί να κάνει το μπρέικ ενώ είχε δύο ευκαιρίες, μείωσε (3-4). Οι δύο τενίστριες κράτησαν το σερβίς τους εύκολα (4-5), με την Σάκκαρη αφού πρώτα έχασε δύο set points, να ισοφαρίζει σε 1-1 (6-4)!

Η Τσέχα μπήκε δυνατά, κάνοντας εύκολο το 1-0 χωρίς να χάσει πόντο, όμως η Μαρία κράτησε το σερβίς της, στη συνέχεια έκανε το μπρέικ που την έβαλλε σε θέση οδηγού και έφτασε στο 3-1! Με την Κρεϊτσίκοβα να μειώνει (2-3), η Σάκκαρη άντεξε στην πίεση (2-4). Μετά από επικά ράλι η Ελληνίδα τενίστρια έφτασε στο 5-3, όμως η αντίπαλός της με μια τρομερή αντεπίθεση διαρκείας, «τούμπαρε» τα ματς σε 6-5.
Το ματς πήγε στο 6-6 και από την στιγμή που δεν υπήρχε τάι μπρέικ στο τρίτο σετ, συνέχισα να παίζουν με την Κρεϊτσίκοβα να φτάνει στο 7-6. Μάλιστα έκανε το 40-15 με την Σάκκαρη να σερβίρει, αλλά η Ελληνίδα με τρομερή ψυχή πήρε το game και έμεινε ζωντανή (7-7)! Η Τσέχα κράτησε το σερβίς της για ακόμη μια φορά (8-7), ενώ κατάφερε να πάρει το σετ και τη νίκη μετά ένα απίθανο και γεμάτο ανατροπές game (9-7).