Παναθηναϊκος: Πέρασε από το Βόλο και… τώρα ΑΕΚ!

Τα «κανόνια» της ομάδας Σπόραρ και Ιωαννίδης έβαλαν την υπογραφή τους στο διπλό

Με ένα ακόμα «διπλό» στις αποσκευές του αλλά και την τέταρτη σερί νίκη έφυγε από το Παανθεσσαλικό στάδιο ο Παναθηναϊκός, ο οποίος κέρδισε με 2-ο τον Βόλο, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των playoffs της Stoiximan Super League.

Οι «πράσινοι» δυσκολεύθηκαν στο πρώτα 45λεπτά, όπου είχαν ευκαιρίες πάντως να προηγηθούν και σωστά ακυρωθέν γκολ του Παλάσιος στο 25’. Αντιθέτως, στο δεύτερο ημίχρονο με μπροστάρηδες τον Ιωαννίδη που άνοιξε το σκορ στο 46’ κι έφτασε τα επτά γκολ στο πρωτάθλημα, αλλά και τον Σπόραρ ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 60’ και «καθάρισε» τη νίκη πέντε λεπτά μετά, έφτασε αρκετά εύκολα στο «τρίποντο»!

Έτσι, ο Παναθηναϊκός παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, με 75 πόντους, όντας στο +3 και με ματς περισσότερο από την δεύτερη ΑΕΚ, την οποία υποδέχεται την Κυριακή στη Λεωφόρο…

Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι διατηρήθηκαν στην έκτη θέση, έχοντας συγκεντρώσει 40 βαθμούς, αφού η αμυντική τους προσπάθεια δεν στάθηκε αρκετή για το... κάτι παραπάνω.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με εμφανή διάθεση να σκοράρει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα, επιτιθέμενος κυρίως από τα αριστερά με τον Βέρμπιτς και ψάχνοντας να βρει το κενό στην «πλάτη» της αντίπαλης άμυνας. Μόλις στο 4’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσέριν, η μπάλα έφτασε στο όριο της περιοχής στον Κώτσιρα ο οποίος ωστόσο σούταρε ψηλά πάνω από την εστία.

Με τον Βόλο να περιμένει πίσω από την μπάλα, καταφέρνοντας να κλείσει αποτελεσματικά τους διαδρόμους και προσπαθώντας να βρει μια αντεπίθεση ή ένα «στημένο» για να γίνει απειλητικός, αλλά δίχως ιδιαίτερη επιτυχία. Το «τριφύλλι» συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, να κερδίζει κάποια κόρνερ και να αυξάνει σταδιακά την πίεσή του, πατώντας αρκετές φορές περιοχή, χωρίς ωστόσο να βρει το… πολυπόθητο 1-0.

Καθώς στο 17’, από γύρισμα του Παλάσιος στην περιοχή η μπάλα «στρώθηκε» στον Βέρμπιτς αλλά εκείνος σούταρε ψηλά άουτ. Ενώ στο 25ο λεπτό, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, ο Παλάσιος σκόραρε κιόλας, με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Βέρμπιτς, ήταν όμως ακάλυπτος και το γκολ ορθώς δεν μέτρησε…

Με την ομάδα της Μαγνησίας να ξεκινάει τις καθυστερήσεις… από νωρίς και να προσπαθεί να παίξει με το χρονόμετρο, ενίοτε και υπέρ το δέον σκληρά, ο Παναθηναϊκός «ανέβασε στροφές» στο τελευταία 10λεπτο αλλά δεν έδειξε την απαιτούμενη ηρεμία στην τελική προσπάθεια.

Ακόμα και έτσι, πάντως, στο 34ο λεπτό κατέγραψε διπλή χαμένη ευκαιρία για το 0-1… Από κόρνερ του Τσέριν, η μπάλα έμεινε στη μικρή περιοχή, με τον Ιωαννίδη να σουτάρει, τη μπάλα να φτάνει μετά από κόντρες στον Βέρμπιτς που έκανε το γυριστό σουτ, για να μπλοκάρει ο Κότνικ! Ενώ στο 41’, μετά από γέμισμα του Παλάσιος από δεξιά, ο Άλχο πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα η οποία προοριζόταν για τον Βέρμπιτς, στο δεύτερο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με γκολ από τα... αποδυτήρια. Συγκεκριμένα απ’ το 15ο δευτερόλεπτο του δευτέρου 45λέπτου. Ο Ρουμπέν έδωσε στον Κώτσιρα ο οποίος έκανε την κάθετη πάσα για τον Μαντσίνι, με τον Αργεντινό να κινείται ανάμεσα στις γραμμές και να γυρίζει παράλληλα προς τον Ιωαννίδη ο οποίος πλάσαρε για το 7ο εφετινό του τέρμα και το 1-0 των «πράσινων».

Στο 48’ το γύρισμα του Παλάσιος βρήκε τον Βέρμπιτς, ο οποίος πλάσαρε με τη μία αλλά εκτός εστίας, ενώ δύο λεπτά αργότερα (50’) ο Άλχο έσωσε την τελευταία στιγμή με το κεφάλι, τη σέντρα προς τον Ιωαννίδη. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να επιτίθενται με πολύ καθαρό σχέδιο και στο 65ο λεπτό έφτασαν σε δεύτερο γκολ. Σε μία επίθεση που ξεκίνησε από τα αριστερά με τη συμμετοχή επτά παικτών και 15 πάσες, η μπάλα κατέληξε στον Μαντσίνι που έβγαλε ακόμη μία σέντρα ακριβείας, αυτή τη φορά προς τον Σπόραρ, ο οποίος με κεφαλιά-ψαράκι έκανε το 2-0 για τον Παναθηναϊκό, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά τη νίκη για τους φιλοξενούμενους. Στο 80’ ο Βόλος είχε την πρώτη τελική του στο παιχνίδι με ένα μακρινό σουτ του Καρτάλη που πέρασε λίγο άουτ απ’ την εστία του Μπρινιόλι, ενώ στο 90’ ο Σπόραρ δεν πρόλαβε να «τσιμπήσει» καλά την μπάλα προ του Κότνικ για να κάνει το 3-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Άλχο, Σιέλης, Πίρινεν, Λούνα, Τσοκάνης (46' Μπαριέντος), Μεταξάς, Γκάγκι (67' Σι), Ντέλετιτς, Τσιρίνος (67' Πιρές), Οζέγκοβιτς.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (74' Πούχατς), Τσέριν (68' Τσόκαϊ), Ρούμπεν, Παλάσιος (60' Μπερνάρ), Μαντσίνι, Βέρμπιτς (68' Κλεϊνχέισλερ), Ιωαννίδης (60' Σπόραρ).

Πηγή: sport-fm.gr