ΠΑΟΚ και Τρεϊμάνις έφεραν... Τούμπα τον Παναθηναϊκό!

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-1 την ομάδα του Γιοβάνοβιτς

Ο Παναθηναϊκός είχε πλάνο, αλλά η παθητικότητα μετά το 75' και η απόφαση του Τρεϊμάνις να μη δώσει πέναλτι στο 29' με το σκορ 0-1 οδήγησαν στη νίκη-ανατροπή του ΠΑΟΚ (2-1) με γκολ των Ίνγκασον-Σάστρε!

Στο… μυαλό των κόουτς:

O ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με σύστημα 4-2-3-1, τον Πασχαλάκη στην εστία και τους Σάστρε, Ίνγκασον, Μιχαηλίδη και Βιεϊρίνια στα μετόπισθεν. Τσιγγάρας και Κούρτιτς αποτέλεσαν τους κεντρικούς χαφ, με τους Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο και Μουργκ να συνθέτουν την τριπλέτα πίσω από τον Τσόλακ που ήταν ο σέντερ φορ.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη «κατέβηκε» έχοντας ως σχηματισμό το 4-3-3 και τον Μπρινιόλι κάτω από τα γκολπόστ, ενώ Σάντσες, Σένκεφελντ Βέλεθ και Χουάνκαρ ήταν η τετράδα στην άμυνα. Ρούμπεν Πέρεθ, Λούντκβιστ και Αλεξανδρόπουλος έπαιξαν στον άξονα, με τους Παλάσιος-Αϊτόρ να αγωνίζονται στα άκρα και τον Ιωαννίδη μοναδικό προωθημένο.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να ξεκινήσει το ντέρμπι με τον καλύτερο τρόπο. Με γκολ από τα… αποδυτήρια και μάλιστα μετά από «κομπίνα», αμφότερα για πρώτη φέτος στο πρωτάθλημα!

Όταν από εκτέλεση φάουλ και πάσα του Ρούμπεν Πέρεθ για τον Παλάσιος την κατάλληλη στιγμή, ο Αργεντινός εξτρέμ πάτησε περιοχή, άδειασε τον Ζίβκοβιτς και «εκτέλεσε» τον Πασχαλάκη, για το 0-1 στο 6’.

Το πλάνο των «πράσινων» περιλάμβανε πίεση στην μεσαία γραμμή προκειμένου ο αντίπαλος να μην μπορεί να «απλώσει» το παιχνίδι του και άμεσες επαφές με την μπάλα για να «χτυπήσουν» σε κάποια κόντρα. Κάτι που συνέβη, ουσιαστικά, στην συνέχεια.

Με τους γηπεδούχους να παίρνουν την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην βρίσκουν διαδρόμους προς την εστία του Μπρινιόλι. Ενώ θα μπορούσαν να βρεθούν πίσω στο σκορ με 0-2, αν ο Αϊτόρ δεν σπαταλούσε την πολύ ωραία μπαλιά του Βέλεθ για τον Παλάσιος που πάσαρε στον Ισπανό μέσο ακολούθως, λόγω… στραβοκλωτσιάς, στο 16’…

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 25ο λεπτό για να καταγραφεί η πρώτη καλή στιγμή του ΠΑΟΚ, με τον Μουργκ να βγάζει ωραία σέντρα από αριστερά, τον Τσόλακ να παίρνει την κεφαλιά από τον Χουάνκαρ, αλλά την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστία του Μπρινιόλι!

Τρία λεπτά μετά, ο Παναθηναϊκός «απάντησε», με την κεφαλιά «ψαράκι» του Σάντσες από την εκτέλεση φάουλ του Ρούμπεν Πέρεθ, αλλά ο Πασχαλάκης… οριζοντιώθηκε και απέκρουσε εντυπωσιακά.

Μάλιστα, στην εξέλιξη της φάσης, ο Τσιγγάρας έδιωξε μεν την μπάλα, αλλά γλίστρησε και βρήκε το πίσω μέρος του ποδιού του Αϊτόρ, που ήταν εντός περιοχής. Ο διαιτητής Τρεϊμάνις έκανε on field review, μετά από υπόδειξη του VAR, ωστόσο δεν καταλόγισε το πέναλτι!

Ακολούθησαν αρκετές διακοπές, που έκοψαν τον όποιο ρυθμό, με τους «ασπρόμαυρους» να έχουν τον έλεγχο, αλλά να συνεχίζουν να υπολείπονται σε ιδέες και δημιουργία.

Από μια τέτοια, «τρελή», έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο πρώτο των συνολικά… εννιά λεπτών καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο. Όταν ο αμαρκάριστος Τσόλακ έκανε το ανάποδο «ψαλίδι» μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπρινιόλι.

Νωρίτερα, οι φιλοξενούμενοι «έχασαν» τον Λούντκβιστ λόγω τραυματισμού στο 41’, ενώ είδαν τον Ιωαννίδη να κάνει κακή εκτίμηση σε μια φάση που… υποσχόταν περισσότερα. Πήγαν ωστόσο στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 1-0.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (64’ Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας (64’ Μιτρίτσα), Κούρτιτς (82’ Σβαμπ), Μουργκ (46’ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Τσόλακ (64’ Άκπομ).

Έμειναν στον πάγκο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Τέιλορ, Κρέσπο, Σοάρες.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Λούντκβιστ (41’ Βιτάλ), Αλεξανδρόπουλος (68’ Αγιούμπ), Παλάσιος (80’ Καρλίτος), Ιωαννίδης (68’ Γκατσίνοβιτς), Αϊτόρ (80’ Χατζηγιοβάνης).

Έμειναν στον πάγκο: Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης, Σάρλια, Πούγγουρας.

Διαιτητής: Άντρις Τρεϊμάνις.

Βοηθοί: Χάραλντς Γκουντερμάνις, Αλεξέις Σπασιονίκοφς.

4ος διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος.

Διαιτητής VAR: Ιβάν Μπέμπεκ.

Διαιτητής AVAR: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου.