Πράσινο πάρτι στη Λεωφόρο! (vid)

Οδοστρωτήρας ο Παναθηναϊκός , ισοπέδωσε τον ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με το εντυπωσιακό 3-0 τον ΠΑΟΚ, για την 2η αγωνιστική των play-offs της Super League στο «Απόστολος Νικολαΐδης», με αποτέλεσμα να ανέβει αφενός στην 4η θέση -με ματς παραπάνω από την ΑΕΚ που παίζει το βράδυ- αφετέρου να πλησιάσει το σημερινό αντίπαλό του στον πόντο!

Το ματς:

Στο πρώτο ημίχρονο, o ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιέζοντας ψηλά με αποτέλεσμα να αναγκάσει τον αντίπαλό του σε αρκετά λάθη και να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα, ενώ εκείνος έβγαινε πιο εύκολα στην επίθεση.

Η πρώτη επίσκεψη των φιλοξενούμενων στα καρέ του Διούδη καταγράφηκε στο 5’, με ένα σουτ του Μουργκ που κόντραρε στον Μολό, την ώρα που ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να πατήσει περιοχή, αρκούμενος σε «βαθιές» μπαλιές για να επιτεθεί στην «κόντρα» αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο δίλεπτο 14’-15’ ένα «τσαφ» του Ελ Καντουρί και μια καθυστερημένη προβολή του Σβιντέρσκι, «κόστισαν» το… κάτι παραπάνω στον ΠΑΟΚ. Ενώ, από εκείνο το σημείο και μετά, το «τριφύλλι» πήρε μέτρα στο γήπεδο, για να φτάσει στην πρώτη του καλή στιγμή στο 21ο λεπτό, με τον Αλεξανδρόπουλο να αστοχεί μπροστά από τον Πασχαλάκη, ενώ υποδείχθηκε και οφσάιντ…

Χρειάστηκε ένα λάθος του Σένκεφελντ για να απειλήσει ξανά ο «δικέφαλος του Βορρά», στο 32’, με το σουτ του Μουργκ ωστόσο να είναι πολύ αδύναμο για να προβληματίσει τον Διούδη και το 0-0 να διατηρείται.

Αντιθέτως, σε μια φάση… βγαλμένη από το ματς της κανονικής περιόδου ανάμεσα στις δύο ομάδες, ο Βιγιαφάνιες τροφοδότησε με μακρινή μπαλιά τον Χατζηγιοβάνη, εκείνος σέντραρε από δεξιά με την μια και ο Μακέντα στο δεύτερο δοκάρι νίκησε Ίνγκασον και Πασχαλάκη, για το 1-0 στο 39ο λεπτό, στην πρώτη τελική των γηπεδούχων!

Ακολούθησαν κάποιες στιγμές… σύγχυσης στην περιοχή του Παναθηναϊκού, με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει άμεσα την ισοφάριση, όχι όμως ικανές να αλλάξουν το σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Νιάς (87’ Καμπετσής), Μαουρίσιο (74’ Σάντσες), Χατζηγιοβάνης (78’ Αϊτόρ), Μακέντα (78’ Ιωαννίδης), Βιγιαφάνιες.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Σβαμπ (70’ Ουάρντα), Αουγκούστο, Ελ Καντουρί, Μουργκ (62’ Τζόλης), Σβιντέρσκι (70’ Κρμέντσικ), Ζίβκοβιτς.