Πρεμιέρα με τριάρα για τον «γεμάτο» Παναθηναϊκό και… τώρα Μπράγκα!

Ο Παναθηναϊκός επαλήθευσε το βάθος που διαθέτει φέτος

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με το ευρύ 3-0 τον Βόλο, στο «Απόστολος Νικολαΐδης» για την 1η αγωνιστική της Stoiximan Super League και ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα με το δεξί!

Παρά τις επτά αλλαγές στο βασικό σχήμα το «τριφύλλι» δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα από την ομάδα της Μαγνησίας, επαλήθευσε την ανεβασμένη ποιότητα του ρόστερ του, ενώ παράλληλα έκανε και διαχείριση δυνάμεων στο δεύτερο ημίχρονο ενόψει της σπουδαίας ρεβάνς με την Μπράγκα.

Ο Τσέριν άνοιξε το σκορ μόλις στο 11’, επιβεβαιώνοντας πως ο Βόλος είναι ο αγαπημένος του αντίπαλος, με τον Ιωαννίδη να επαληθεύει την… καυτή του φόρμα, σκοράροντας στο 37ο λεπτό, ενώ ο Βέρμπιτς ολοκλήρωσε τον χορό των τερμάτων, στο 74’.

Στα αξιοσημείωτα και το ντεμπούτο του Πάλμερ-Μπράουν, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 70ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός -που πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς του- αγωνίζεται με τον ΠΑΣ στα Γιάννενα, την επόμενη αγωνιστική, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι θα υποδεχτούν στην ΑΕΚ, έχοντας έναν πόντο.

Στο… μυαλό των κόουτς:

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε έχοντας υποστεί εκτεταμένο rotation, σχηματισμό το 4-2-3-1, τον Μπρινιόλι στην εστία και τους Κώτσιρα, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον και Μλαντένοβιτς στα μετόπισθεν. Ενώ Ρούμπεν και Τσέριν ήταν οι εσωτερικοί μέσοι, Παλάσιος-Βέρμπιτς στα «φτερά» και ο Μπερνάρ πίσω από τον προωθημένο Ιωαννίδη.

Ο Βόλος από την άλλη «κατέβηκε» με μια μόνο αλλαγή σε σχέση με την πρεμιέρα, επίσης με σύστημα 4-2-3-1 και τον Σιαμπάνη κάτω από τα γκολπόστ. Άλχο, Σιέλης, Κρούζλιακ και Λούνα αποτέλεσαν την τετράδα στην άμυνα και οι Τσοκάνης-Γκλάβτσιτς το δίδυμο στον άξονα. Με τους Ντέλετιτς, Κόμπα και Μαχαίρα την τριπλέτα πίσω από τον Μραζ που ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς:

Όπως συμβαίνει στα περισσότερα εντός έδρας παιχνίδια του Παναθηναϊκού, έτσι και στο σημερινό, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πήρε την κατοχή από το ξεκίνημα και κυκλοφόρησε την μπάλα, απέναντι σε έναν αντίπαλο πάντως που τον περίμενε ολόκληρος πίσω από τη σέντρα σε φάση άμυνας.

Αυτό το γεγονός συν το ότι η εν λόγω 11άδα του «τριφυλλιού» ουδέποτε είχε ξαναπαίξει μαζί, με αποτέλεσμα να χρειαστεί αναπόφευκτα χρόνο για να βρει τα «πατήματά» της, οδήγησαν τον Βόλο στο να βγάλει το πρώτο δεκάλεπτο… αναίμακτα.

Ωστόσο, στο 11’, έγινε το 1-0, όταν από τη Σέντρα του Παλάσιος, ο Κρούζλιακ απομάκρυνε πάνω στον Σιέλη και ο Τσέριν που… καιροφυλακτούσε «έσκαψε» τη μπάλα πάνω από τον Σιαμπάνη, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ του Παναθηναϊκού στο φετινό πρωτάθλημα και τέταρτο πρσωπικό του απέναντι στη συγκεκριμένη ομάδα!

Παρά την εμφανή διάθεση των γηπεδούχων να «καθαρίσουν» το ματς όσο πιο γρήγορα γινόταν, πιέζοντας ψηλά, η διάθεση του αντιπάλου να μείνει σε παθητικό ρόλο, κλείνοντας πάντως σωστά τους χώρους, δεν επέτρεψε την δημιουργία ευκαιριών στη συνέχεια.

Μετά το ημίωρο, το «τριφύλλι» ανέβασε το τέμπο και μέσα σε ένα επτάλεπτο κατάφερε να φτιάξει αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις. Κι αν η σέντρα-σουτ του Μλαντένοβιτς στο 32’ δεν κατέληξε στα δίχτυα, ή ο Σιαμπάνης έβγαλε με το πόδι το εντυπωσιακό… σλάλομ και το σουτ του Κώτσιρα μέσα από την περιοχή στο 33’, τελικά το μοιραίο για την ομάδα της Μαγνησίας δεν αποφεύχθηκε…

Καθώς στο 37ο λεπτό, από την εκτέλεση κόρνερ του Μπερνάρ από την δεξιά πλευρά, η καρφωτή κεφαλιά του Ιωαννίδη στο πρώτο δοκάρι σήμανε το 2-0 παρά την προσπάθεια του Σιαμπάνη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το συγκεκριμένο σκορ!