«Σκότωσε» με… Kill Bill τη Ζενίτ ο Ολυμπιακός!

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Σπανούλης για άλλη μια φορά

Με τρομερή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και τον Σπανούλη... εγγυητή, ο Ολυμπιακός νίκησε 75-61 τη Ζενίτ, στο ΣΕΦ!

Με τους Κουφό, Βεζένκοβ, ΜακΚίσικ, Τζένκινς και Σλούκα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Μετά το αρχικό 5-0, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αδύνατο να αναχαιτίσουν τον Πάνγκος σε δημιουργία και εκτέλεση και έτσι η Ζενίτ ισορρόπησε γρήγορα (9-9). Στη συνέχεια, η άμυνα των Ρώσων υποχρέωσε σε απανωτά λάθη τους παίκτες του Μπαρτζώκα και με σερί πόντους του Πονίτκα και του Πάνγκος, οι Ρώσοι έκαναν ένα 14-0 (9-23), μέχρι το 7’. Με την είσοδο των Σπανούλη και Πρίντεζη οι Πειραιώτες βελτιώθηκαν επιθετικά, αλλά όχι αμυντικά και έτσι οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (15-28).

Καμία αλλαγή και βελτίωση από τον Ολυμπιακό ούτε στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να σκοράρουν κυρίως μέσα από τη ρακέτα, αλλά από την άλλη η Ζενίτ είχε βρει ρυθμό έξω από τα 6,75μ. (ακόμη και από τον Χβοστόφ) και έτσι ξέφυγε στο +17 (22-39), στο 16’. Και το χειρότερο ήταν πως όλο αυτό το διάστημα ο Πάνγκος… ξεκουραζόταν στον πάγκο. Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν μία αντίδραση με τον Ζαν-Σαρλ στο «5» και τον Λαρεντζάκη να πιέζει στην άμυνα και με ένα 8-0 έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (30-39), με τον Πάνγκος να διαμορφώνει το 30-41 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο αισθητά βελτιωμένος ΜακΚίσικ στο δεύτερο ημίχρονο κρατούσε επιθετικά τον Ολυμπιακό στην αρχή, αλλά ο Πόιθρες διατηρούσε τη Ζενίτ στο +15 (35-50), μέχρι το 23’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έγιναν πιο σκληροί στην άμυνα και με τον Αμερικανό που είχε πλέον βοήθεια από τον Βεζένκοβ έκαναν αρχικά ένα 10-0 (45-50), ενώ μετά πλησίασαν και στο καλάθι (50-52), στο 29’. Ο φόργουορντ των Πειραιωτών πήρε την σκυτάλη στο τέλος και έτσι το -2 έμεινε μέχρι τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (54-56).

Μέσα από την καλή του άμυνα, ο Ολυμπιακός έκανε ένα 6-0 για το προσπέρασμά του (60-56), ενώ με τους Σπανούλη-Πρίντεζη πήγε στο +6 (65-59), στο 35’. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν περιορίσει τη δημιουργία του Πάνγκος, με τους Ρώσους να εκτελούν το ένα «σκοτωμένο» τρίποντο –και άστοχο- τρίποντο πίσω από το άλλο, ενώ παίζοντας μυαλωμένα στην επίθεση με μπροστάρη τον αρχηγό, έκαναν επιμέρους σκορ 10-2 μέχρι τη λήξη για τη νίκη με το τελικό 75-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61