Σούπερ Αστέρας και πρεμιέρα με το δεξί!

Πέρασε από τον Βόλο επικρατώντας 2-0

Με το δεξί μπήκε στα playouts ο Αστέρας! Η ομάδα της Τρίπολης πέρασε από τον Βόλο και επικράτησε 2-0 με σκόρερ τον Σίτο και τον Κρέσπι. Κάπως έτσι και σε συνδυασμό με την ήττα του ΟΦΗ από τον Ιωνικό, ο Αστέρας ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη ο Βόλος βρίσκεται στην 10η θέση με 30 βαθμούς.

Στο μυαλό του κόουτς:

Με 4-2-3-1 κατέβασε τον Βόλο ο Κώστας Μπράτσος. Ο Κλέιμαν στο τέρμα, με τους Άλχο, Ρίνερ, Γκιουλέν και Φεράρι στην άμυνα. Σοάρες, Μπαριέντος στα χαφ, Φερνάντες, Όρος, Κορέα στην μεσοεπιθετική τριάδα και ο Φαν Βέερτ στην επίθεση.

Ίδια διάταξη και για τον Αστέρα Τρίπολης από τον Μίλαν Ράσταβατς. Παπαδόπουλος στην εστία, με τους Καρμόνα, Πίτσου, Αντζουλά, Τασουλή στην τετράδα της άμυνας. Βαλιέντε, Σανταφέ στον άξονα. Μπροστά τους οι Σίτο, Ριέρα, Κρέσπι και επιθετικός ο Μπενίτο.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τον Αστέρα γρήγορα να παίρνει τα πάνω του και να απειλεί τον Βόλο. Στο 15ο λεπτό ο Σίτο με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Αρκάδες, αφού ελέγχθηκε πρώτα από το VAR για οφσάιντ. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερο τον έλεγχο του αγώνα, με τον Βόλο να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις. Στο 18’ ο Κρέσπι πέτυχε το 2-0 ωστόσο ήταν εκτεθειμένος και σωστά το γκολ του δεν μέτρησε. Στο 25’ ο Ισπανός πήρε την… εκδίκησή του και με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα για τον Αστέρα, αφού πρώτα πέρασε δυο αντιπάλους του.

Ο Αστέρας στο 33’ είχε μια μεγάλη ευκαιρία για το 3-0, όταν μετά από κάθετη του Ριέρα, ο Μπενίτο έκανε το γύρισμα, αλλά η μπάλα δεν βρήκε κανέναν συμπαίκτη του. Στο 35’ ο Μπενίτο σκόραρε, αλλά ήταν εκτεθειμένος και σωστά ακυρώθηκε το γκολ του. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τους Αρκάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με προβάδισμα δυο τερμάτων.

Τον ίδιο ρυθμό είχε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Αστέρα να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, πιέζοντας συνεχώς την ομάδα του Κώστα Μπράτσου. Στο 55’ ο Σίτο πέρασε τον Κλέιμαν που είχε βγει μακριά από την περιοχή του, αλλά δεν επωφελήθηκε κανείς από το γύρισμά του. Στο 60’ ξανά ο ίδιος παίκτης του Αστέρα έκανε ένα ωραίο σουτ, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της εστίας του Βόλου. Στο 64’ ο Φαν Βέερτ είχε ευκαιρία να μειώσει ωστόσο το πλασέ που επιχείρησε στο τετ-α-τετ πέρασε άουτ. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια προσπαθούσαν να απειλήσουν, ωστόσο δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν όσες ευκαιρίες είχαν σε κάποιο γκολ.

Ο Φαν Βέερτ ήταν εκείνος που απείλησε την εστία του Νίκου Παπαδόπουλου στην συνέχεια, ωστόσο χωρίς να καταφέρει να μειώσει για την ομάδα του. Προς το τέλος του αγώνα υπήρξε και μια μικρή ένταση ανάμεσα στον Ρεγκατέν και τον Σίτο, οι οποίοι κιτρινίστηκαν και συνεχίστηκε κανονικά το παιχνίδι. Μάλιστα, ντεμπούτο για τον Αστέρα έκαναν και οι νεαροί Μιχόπουλος, Παπαδόπουλος, στις καθυστερήσεις, με το σκορ να παραμένει το ίδιο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

MVP: Ο Σίτο ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα. Εκτός του ότι σκόραρε το πρώτο τέρμα του Αστέρα, στην συνέχεια ήταν πολύ δραστήριος, κυκλοφορούσε την μπάλα, είχε δοκάρι και ήταν ο πιο επικίνδυνος ποδοσφαιριστής στο παιχνίδι.

Η σφυρίχτρα: Ο κ. Φωτιάς δεν είχε να αντιμετωπίσει κάποια δύσκολη φάση. Σωστά ακύρωσε δυο γκολ του Αστέρα για οφσάιντ, με τη βοήθεια του VAR. Γενικά έκανε ένα καλό παιχνίδι.