Τελείωσε τον Παναθηναϊκό και «κλείδωσε» την Ευρώπη η ΑΕΚ! (vid)

Λύγισε τον Παναθηναϊκό (0-1) που είχε χαμένο πέναλτι με τον Μακέντα στο 90'+5'

Ετοιμάζει βαλίτσες για Ευρώπη η ΑΕΚ! Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ «χτύπησε» στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Μάνταλο, επικράτησε 1-0 του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο και «κλείδωσε» τη συμμετοχή της στα προκριματικά του Conference League δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε των playoffs, με τους «πράσινους» να μένουν με... άδεια χέρια.

Έχασε πέναλτι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μακέντα για να κρατήσει όρθιο τον Παναθηναϊκό και να διατηρήσει ζωντανές όποιες ελπίδες για την πρώτη τετράδα, σε ένα παιχνίδι με φοβερή ένταση, πολλές δυνατές μονομαχίες αλλά κακό θέαμα!

Ισορροπημένο το πρώτο μέρος, χωρίς κλασικές ευκαιρίες και σε σχετικά χαμηλό τέμπο. Ο Χιμένεθ έριχνε τον Σιμάνσκι πάνω στον Βιγιαφάνιες και τον Γαλανόπουλο στον Χουάνκαρ, θέλοντας να τους κόψει την δημιουργία, με το παιχνίδι να παίζεται πολύ στο κέντρο αλλά και να έχει πολλά λάθη από τις δύο πλευρές. Η πρώτη, ίσως και μοναδική, φάση του ημιχρόνου ήρθε στο 16ο λεπτό όταν ο Σανκαρέ δεν κατάφερε να κάνει καλό τελείωμα για να νικήσει τον Τσιντώτα, με την ΑΕΚ να παίζει σφιχτά για να κρατήσει το μηδέν και να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως μέσω στατικών φάσεων.

Ο Μάνταλος ήταν καλά μπλοκαρισμένος και δεν έπαιρνε μπάλες στα πόδια του, το ίδιο συνέβαινε, όμως, και από τον Βιγιαφάνιες που έβλεπε να τον ντουμπλάρουν και να μην του επιτρέπουν να βοηθήσει στη δημιουργία, με την μπάλα να περνάω συχνά-πυκνά από τα πόδια των Νιάς-Σανκαρέ, οι οποίοι δεν είναι και οι καλύτεροι χειριστές. Ενδεικτικό της, κακής, ποιότητας του αγώνα ήταν τα 20 φάουλ που σφυρίχτηκαν στο πρώτο μέρος και οι τρεις κάρτες, με το πάθος να επικρατεί στο χορτάρι αλλά μέχρι εκεί...

Όσα δεν είδαμε στο πρώτο μέρος, τα είδαμε όλα στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου! Ο Μακέντα (48') με το ξεκίνημα δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση, αφού δεν βρήκε την μπάλα με πλασέ στην κίνηση και ενώ χρειαζόταν ένα... χάδι για να πάει στα δίχτυα, με την ΑΕΚ να το εκμεταλλεύεται αυτό και να χτυπάει δύο λεπτά μετά όταν ο Ανσαριφάρντ έκανε το γύρισμα στην περιοχή, με τον Μάνταλο να βγαίνει προ του Σένκεφελντ και με πλασέ να νικάει τον Διούδη για το 1-0. Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στην ΑΕΚ και έφερε... τρικυμία στον Παναθηναϊκό, που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και γλίτωσε στο 52' το δεύτερο γκολ (που είχε πετύχει ο Ανσαριφάρντ) αφού η μπάλα είχε βγει στο γύρισμα του Μάνταλου.

Ο Διούδης έβγαλε (55') την προσπάθεια του Γαλανόπουλου και κράτησε τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι, με τον Ελληνα κίπερ να βγάζει και αυτό του Σιμάνσκι τρία λεπτά μετά, έστω και ασταθώς. Ο Μπόλονι έριξε Καρλίτος, Αλεξανδρόπουλο στο ματς, οι γηπεδούχοι άρχισαν να γεμίζουν περιοχή και άγγιξαν την ισοφάριση στο 68ο λεπτό αλλά ο Χατζηγιοβάνης δεν τελείωσε καλά τη φάση μέσα από την περιοχή, δίνοντας την ευκαιρία στον Τσιντώτα να κάνει την μεγάλη επέμβαση και να κρατήσει το προβάδισμα για την ομάδα του! Τα λεπτά περνούσαν, οι δύο προπονητές προσπαθούσαν να γίνουν επιδραστικοί για την ομάδα τους μέσα από τις αλλαγές τους. Φευ... Δεν άλλαζε κάτι, με την ΑΕΚ να κρατά σφιχτά στα χέρια της το ευρωπαϊκό εισιτήριο και τον Παναθηναϊκό να κάνει απέλπιδες προσπάθειες για την ισοφάριση.

Και λίγο έλειψε να φτάσει σε αυτή όταν ο Νεντελτσιάρου που είχε μπει λίγο νωρίτερα στο ματς έκανε πέναλτι στον Μακέντα, με τον Ιταλό να αναλαμβάνει την εκτέλεση στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά να στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας για να παραμείνει το σκορ ως είχε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Μολό(80' Σάντσες), Σένκεφελντ, Βέλεθ, Νιάς(79' Μπουζούκης), Σανκαρέ(71' Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης(71' Νγκμπακοτό), Καμπετσής(58' Καρλίτος), Μακέντα

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Λόπες, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος(81' Μπακάκης), Κρίστισιτς, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλος, Μάνταλος(70' Σάχοφ), Τάνκοβιτς(70' Αλμπάνης), Ανσαριφάρντ (89' Νεντελτσεάρου)