Θα τα… πουν στη ρεβάνς ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός!

«Μάχη» χωρίς νικητή στο ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός. Ο «δικέφαλος του Βορρά» και οι Πειραιώτες ήρθαν 0-0 και το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου θα κριθεί στη ρεβάνς της Τετάρτης στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ελάχιστες οι καλές φάσεις στην Τούμπα. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι σε μεγάλο μέρος του α’ ημιχρόνου, στο οποίο υπήρξε ακυρωθέν γκολ του Μασούρα στο 10’ για οφσάιντ, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο υπόλοιπο του αγώνα.

Πιο ευχαριστημένη η ομάδα του Μαρτίνς, η οποία βολεύτηκε στην τελική ευθεία με το 0-0. Υπενθυμίζεται ότι ισχύει κανονικά ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

Στο μυαλό των κόουτς:

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον ΠΑΟΚ ο Ραζβάν Λουτσέσκου, δίχως να επιφυλάξει κάποια έκπληξη. Ο Πασχαλάκης ήταν κάτω από τα δοκάρια, έχοντας τετράδα μπροστά του Λύρατζη, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ. Στα χαφ ήταν Κούρτιτς, Αουγκούστο, ενώ η τριπλέτα, η οποία πλαισίωσε τον μοναδικό προωθημένο Άκπομ, αποτελείτο αποτελούσαν Α. Ζίβκοβιτς, Ζαμπά και Μπίσεσβαρ.

Με 4-3-3 και τέσσερις αλλαγές (σε σχέση με το ντέρμπι στη Λεωφόρο) ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Ο Βατσλίκ ήταν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα -από τα δεξιά προς τα αριστερά- Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ. Στο κέντρο Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Μαντί Καμαρά. Στα «φτερά» Γκάρι Ροντρίγκες και Μασούρας, ενώ στην κορυφή βασικός αυτήν τη φορά ο Τικίνιο.

Φορτσάτος μπήκε στην αναμέτρηση ο Ολυμπιακός, ο οποίος λίγο έλειψε να πιάσει στον ύπνο τον ΠΑΟΚ, απειλώντας δύο φορές στα πρώτα λεπτά. Με τον «δικέφαλο» να μην έχει τη γνωστή ορμή στο ξεκίνημα, παρά την ώθηση της έδρας. Οι Πειραιώτες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μισό του α’ μέρους και μόλις στο 1’ καλή φάση για το 0-1 με τον Μασούρα (όπως με τον Παναθηναϊκό στο 4’), τον οποίο πρόλαβε ο Πασχαλάκης. Ο διεθνής μεσοεπιθετικός πανηγύρισε γκολ στο 10’, πλασάροντας μετά το γύρισμα του Ροντρίγκες, αλλά υπήρξε οφσάιντ.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να κυριαρχούν έχοντας δικό τους το κέντρο και παίζοντας πολύ από τα πλάγια και κυρίως από τα δεξιά, βάζοντας στη μέση τον Σίντλεϊ με τον Γκάρι Ροντρίγκες να παίζει πολύ καλά. Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μισάωρο δεν είχε ένταση στο παιχνίδι του, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ισορρόπησε την κατάσταση και στη συνέχεια πήρε τα ηνία. Φτάνοντας την κατοχή της μπάλας ακόμα και στο 56%. Στο 32’ έφτιαξε την πρώτη του φάση και μάλιστα ήταν μεγάλη, με τον Βατσλίκ να κάνει εξαιρετική επέμβαση -δίχως να βλέπει καλά λόγω Ρέαμπτσιουκ- σε σουτ του Ζίβκοβιτς.

Από εκεί που άφησε το παιχνίδι στην τελική ευθεία του πρώτου μέρους, το έπιασε στο β’ ο ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν προβλήματα από την πλευρά του Σίντκλεϊ στο α’ ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι από εκείνη του Λαλά στο δεύτερο. Όπως στο 58’, όταν ο Γάλλος πρόλαβε οριακά εκτός περιοχής να κάνει φάουλ στον Ζαμπά. Στο 60’ υπήρξαν φωνές των γηπεδούχων για χέρι του Γκάρι, όπως και στο 70’ των φιλοξενούμενων για αποβολή του Αουγκούστο. Πιθανόν και να είχαν δίκιο. Ένα μακρινό σουτ του Μ. Καμαρά στο 64’ είχε σπάσει τη μονοτονία του Ολυμπιακού.

Μέχρι το φινάλε δεν έγινε κάποια μεγάλη φάση, παρότι υπήρχαν τελικές. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε όταν ανακάτεψαν την τράπουλα οι δύο προπονητές. Στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός οχυρώθηκε στην περιοχή, αλλά δεν ανησύχησε ούτε όταν κέρδισε στημένες μπάλας ο ΠΑΟΚ.