Το «τελείωσε» νωρίς και βλέπει Ολυμπιακό η ΑΕΚ!

Η Ένωση επικράτησε με 3-0 του ΟΦΗ και επικεντρώνεται στο ντέρμπι

Η Ένωση επικράτησε 3-0 των Κρητικών πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη.

Χωρίς να πατήσει «γκάζι», όπως μας έχει συνηθίσει στα παιχνίδια της, η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει τον ΟΦΗ με 3-0 στην κατάμεστη OPAP Arena για την 12η αγωνιστική της Super League.

Η Ένωση που παρουσιάστηκε με έξι αλλαγές στην ενδεκάδα της σε σχέση με το προηγούμενο ματς στην Τρίπολη, «τελείωσε» το ματς πριν καν αυτό αρχίσει και επέστρεψε στις νίκες.

Με εύστοχο πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία και το γκολ του Γκατσίνοβις, οι «κιτρινόμαυροι» απλοποίησαν τα πράγματα, ενώ ο Μάνταλος στο 60' διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και αποχώρησε με τραυματισμό δέκα λεπτά αργότερα.

Η ΑΕΚ πηγαίνει στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό χωρίς νέα βαθμολογική απώλεια, καθώς παραμένει στο -6 από τον Παναθηναϊκό, αλλά με αγωνία για το μέγεθος του προβλήματος του Μάνταλου.

Καθάρισε με γρήγορα γκολ

Η ΑΕΚ αν και είχε έξι αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα που έπαιξε στην Τρίπολη μπήκε με φόρα και κατάφερε να σκοράρει δύο φορές με τη συμπλήρωση 10 λεπτών. Ο Άμραμπατ κέρδισε τραβηγμένο πέναλτι στο 5' από μαρκάρισμα αντιπάλου στην περιοχή και ο Λιβάι Γκαρσία άνοιξε το σκορ. Πριν καλά καλά ο ΟΦΗ μπορέσει να συνέλθει, η Ένωση έφτασε στο 2-0 με ωραία εκτέλεση του Γκατσίνοβιτς στο 11', έπειτα από ασίστ του Μάνταλου. Οι Κρητικοί δεν μπόρεσαν να γίνουν ιδιαίτερα επικίνδυνοι, με τον Γκερέρο να απειλεί δύο φορές χωρίς να προκαλέσει ανησυχία στον Αθανασιάδη.

Σκόραρε και αποχώρησε ο Μάνταλος

Και στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ διατήρησε την υπεροχή της αλλα ανέβασε και την ένταση της σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο. Κυκλοφόρησε την μπάλα και αναζήτησε και τρίτο γκολ, με τον ΟΦΗ να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα και να δημιουργήσει πλην ελαχίστων περιπτώσεων. Η Ένωση έφτασε στο 3-0 από ενέργεια του Πινέδα και σέντρα του Άμραμπατ, που έφερε τον Μάνταλο σε θέση βολής κι αυτός σκόραρε με κεφαλιά. Κάπου εκεί υπήρξαν στιγμές που η ΑΕΚ πάτησε γκάζι και έχασε μεγάλες ευκαιρίες με Σιντιμπέ, Άμραμπατ, Μάνταλο, που αποχώρησε με τραυματισμό στο 70'. Τέταρτο γκολ εντέλει δεν ήρθε και οι γηπεδούχοι έκαναν διαχείριση χωρίς να κινδυνέψουν από τον αντίπαλο μέχρι το φινάλε.

Πηγή: onsprots.gr