Τρελό κάζο για τον ΠΑΟΚ στην Τρίπολη!

Κέρδιζε με 2-0 μέχρι το 90' όμως δεν πανηγύρισε το τρίποντο

Είδε… φαντάσματα ξανά στη «στοιχειωμένη» Τρίπολη ο ΠΑΟΚ! Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου προηγήθηκε 2-0 στην πρωτεύουσα της Αρκαδίας και έδειχνε πως θα περάσει… αέρα από μια έδρα που δυσκολεύεται συχνά, αλλά οι ψυχωμένοι παίκτες του Άκη Μάντζιου βρήκαν δύο γκολ από το 90’ και μετά για να κάνουν απίθανο come-back για το 2-2!

Ο Σίτο στο 90’ και ο Πίτσου στο 90’+4’… ξέραναν τον «δικέφαλο του βορρά», που είχε ανοίξει το σκορ με τον Νάσμπεργκ (6’) και ο Μπράντον στο 82’ με υπέροχο πλασέ είχε κάνει δύο τα τέρματα για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι πνίγηκαν στο φινάλε σε μια κουταλιά νερό!

Με τον ΠΑΣ Γιάννινα εντός έδρας παίζει την επόμενη αγωνιστική ο Αστέρας, υποδέχεται την ΑΕΚ στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ!

Πολύ δυνατά μπήκε ο ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, με την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου να ανοίγει το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό. Μετά από κόρνερ ο Νάσμπεργκ πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Ολιβέιρα έκανε τσαφ και πάσαρε κατά λάθος στον πρώτο και ο στόπερ του ΠΑΟΚ πέτυχε το 1-0.

Ο «δικέφαλος του βορρά» είχε την κατοχή της μπάλας και απειλούσε συνεχώς την εστία του Παπαδόπουλου για το 2-0. Στο 10ο λεπτό ο Νάρεϊ πέρασε εύκολα την άμυνα του Αστέρα, έκανε το σουτ αλλά έδιωξε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας του Αστέρα. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους Αρκάδες ήρθε στο 12ο λεπτό, με τον Ριέρα να βγάζει μια απίστευτη μπαλιά στον Κρέσπι, που βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ζίβκοβιτς, αλλά αντί να κοντρολάρει, τελείωσε τη φάση με τη μία και δεν βρήκε εστία για λίγο.

Τα νεύρα δεν έλειψαν από το πρώτο μέρος του αγώνα, υπήρχε αρκετή ένταση και μαρκαρίσματα εκατέρωθεν. Στο 28ο λεπτό ο Αστέρας απείλησε αλλά η φάση ήταν ως μη γενόμενη. Ο Ριέρα έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω, ο Κρέσπι το σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Ο ΠΑΟΚ στο 36ο λεπτό είχε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του Νάρεϊ να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Ο Σίτο στο 39ο λεπτό έκανε ένα φοβερό βολέ, αλλά ο Ζίβκοβιτς έκανε μια εκπληκτική επέμβαση και κράτησε το μηδέν στην εστία του. Οι φιλοξενούμενοι ένα λεπτό αργότερα έχασαν μια τεράστια ευκαιρία, όταν ο Κωνσταντέλιας βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με την μπάλα να περνάει από το δεξί δοκάρι της εστίας.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα (1-0) και τον Αστέρα να καλείται να βγάλει αντίδραση στο δεύτερο 45λεπτο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ διαχειρίστηκε το προβάδισμα και απείλησε πρώτος. Στο 62΄ο Νάρεϊ εκτέλεσε εντός περιοχής κι απέκρουσε ξανά ο Παπαδόπουλος, ο οποίος έκανε το ίδιο σε σουτ του Αουγκούστο στο 75’. Στο 78’ φάουλ του Νάρεϊ, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος. Στο 82’ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 0-2 με την αλλαγή του, τον Μπράντον Τόμας. Εξαιρετική σέντρα του Ράφα Σοάρες, ο Μπράντον με εκπληκτικό τελείωμα με το εξωτερικό νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 0-2.

Στο 84' οι Αρκάδες έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν. Σέντρα του Τιλίκα, ο Προύντζος πλάσαρε στην κίνηση και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ζίβκοβιτς. Στο 89' ο Κεντζιόρα στην πρώτη του επαφή άγγιξε το 0-3. Η ομάδα, όμως, του Άκη Μάντζιου, με ένα «ξέσπασμα» στα τελευταία λεπτά αρχικά μείωσε με τον Πασκουάλ στο 90' και στην εκπνοή του ματς έφτασε στην ισοφάριση με τον Ατιένθα να χαρίζει το βαθμό στους γηπεδούχους. Σέντρα του Κρέσπι, ο Κωστέας δεν βρήκε τη μπάλα και ο Σίτο από κοντά έκανε το 1-2. Στο 94' ο Αστέρας έφτασε στην ανατροπή και το 2-2. Σέντρα του Τασουλή, ο Ατιένθα έκανε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ και νίκησε τον Ζίβκοβιτς για το 2-2!

Αστέρας Τρίπολης (Ακης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Ρούμπεν Γκαρθία (46’ Γκαρντάβσκι), Πίτσου Ατιένθα, Καστάνιο, Αλβαρες (87′ Τασουλής), Αλάγκμπε, Σανταφέ (70’ Προύντζος), Ριέρα (77’ Τιλίκα), Μπαράλες (87′ Κωστέας), Κρεσπί, Σίτο.

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιτς, Νέσμπεργκ, Ινγκασον, Σάστρε (87′ Κετζιόρα), Ράφα Σοάρες, Αουγκούστο (88′ Φιλίπε Σοάρες), Σβαμπ, Κωνσταντέλιας (68’ Μπίσεσβαρ), Νάρει, Ολιβέιρα (68’ Τόμας), Α. Ζίβκοβιτς (77’ Τάισον).