«Ξελάσπωσε» ξανά τον ΠΑΟ ο Ιωαννίδης!

Ο Παναθηναϊκός πηγαίνει με το απίστευτο 12/13 στη διακοπή του πρωταθλήματος

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να δυσκολεύτηκε πολύ να κάμψει την αντίσταση του πολύ καλά στημένου αμυντικά στη Λεωφόρο, Ατρόμητου, όμως χάρη σε δύο γκολ από Ιωαννίδη (80') και Μάγκνουσον (90'+4'), κατάφερε να πάρει λύσει τον Γόρδιο δεσμό και να πάρει το σημαντικότατο τρίποντο. Με 10 παίκτες από το 35’ αγωνίστηκαν οι Περιστεριώτες, λόγω αποβολής του Έρλινγκμαρκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Έτσι, οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν ιδανικά τις υποχρεώσεις τους πριν τη διακοπή για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, αυξάνοντας τη διαφορά από τους διώκτες τους (εν αναμονή του ντέρμπι Ολυμπιακός-ΑΕΚ) και συνεχίζοντας ως η μοναδική αήττητη ομάδα στη φετινή Super League!

Ο Παναθηναϊκος μπήκε έχοντας την κυριαρχία από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, κυκλοφορώντας την μπάλα στο μισό του Ατρόμητου. Η πρώτη επίσκεψη των «πράσινων» στην περιοχή του Γιαννιώτη ήρθε στο 6’, όταν μετά από φάση διαρκείας ο Κώτσιρας σούταρε πάνω σε σώμα αμυντικού, ενώ στο 8’ ένα διαγώνιο σουτ του Σπόραρ κόντραρε στον Κεσχρίντα και κατέληξε κόρνερ.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς συνέχισε να κυκλοφορεί την μπάλα στο μισό των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ήταν πολύ καλά οργανωμένοι αμυντικά μπροστά από την περιοχή του Γιαννιώτη, χωρίς να αφήνουν ελεύθερους διαδρόμους. Στο 28’ ο Κώτσιρας σούταρε από μακριά λίγο άουτ, ενώ στο 31’ ο Ατρόμητος έκανε την πρώτη τελική του, με ένα πολύ άστοχο μακρινό σουτ του Ροτάριου.

Στο 30’ ο Έρλινγκμαρκ δέχθηκε κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Κουρμπέλη και μόλις πέντε λεπτά αργότερα αποβλήθηκε από τον Μανούχο, βλέποντας δεύτερη κίτρινη για πάτημα στον Πέρεθ, αφήνοντας τους Περιστεριώτες με παίκτη λιγότερο. Στο 37’ ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία για να προηγηθεί, όταν μετά από εκτελεση φάουλ του Μπερνάρ, ο Σπόραρ πήρε την κεφαλιά και η μπάλα έφτασε στον Κουρμπέλη, ο οποίος από πολύ κοντά και με τον Γιαννιώτη εξουδετερωμένο, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός πίεσε ακόμα περισσότερο, κλείνοντας για τα καλά τον Ατρόμητο μπροστά από τα καρέ του, με τον Κώτσιρα να σουτάρει πάνω στον Γιαννιώτη στο 44’ και τον Σένκεφελντ να στέλνει την μπάλα ελάχιστα άουτ με κεφαλιά, στο 45’+2’.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και να ψάχνουν τρόπο να «ξεκλειδώσουν» την αντίπαλη άμυνα. Στο 52' ένα τρομερό μακρινό σουτ του Κουρμπέλη, ανάγκασε τον Γιαννιώτη σε εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ στο 62΄ο Κώτσιρας βρήκε χώρο και πήρε μέτρα, σουτάροντας με δύναμη δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 65' ο Μπερνάρ έκανε όμορφη ενέργεια και γύρισμα από τα αριστερά, με τον Μαυρομάτη να προλαβαίνει και να απομακρύνει προ του Σπόραρ, ενώ στο 77' ο Βραζιλιάνος σούταρε από απόσταση, λίγο άουτ. Στο 79' ο Ατρόμητος τρόμαξε τη Λεωφόρο, όταν μετά από μπαλιά του Ντε Μποκ ο Τζαβίδας βρέθηκε φάτσα με τον Μπρινιόλη και σούταρε ψηλά.

Τελικά, οι Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ, μετά από όμορφη συνεργασία Μπερνάρ, Σπόραρ και Ιωαννίδη μέσα στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων, και με τον τελευταίο να πλασάρει κάτω από το σώμα του Γιαννιώτη, για το 1-0. Στη συνέχεια, η ομάδα του Κόλμαν προσπάθησε να ανέβει στο γήπεδο για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά στο 90'+4', ο Ιωαννίδης πήρε φάουλ σε πολύ καλή θέση και ο Μάγκνουσον εκτέλεσε υπέροχα με το αρσιτερό του πόδι, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0!

Οι συνθέσεις των ομάδων

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κώτσιρας (82' Βαγιαννίδης), Χουάνκαρ (82' Γκάνεα), Τσέριν, Πέρεθ, Κουρμπέλης (64’ Ιωαννίδης), Μπερνάρντ, Βέρμπιτς (87' Βουτσάς), Σπόραρ

Ατρόμητος (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Χατζιησαΐας, Μαυρομμάτης (87' Τζαβίδας), Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ, Γκονζάλες, Ροτάριου (45’ Οικονομίδης), Ρομπαΐγ (45’ Κλωναρίδης), Μουνίθ (64’ Τζοβάρας), Κιάρτασον (64’ Φριτζόνσον)