Υποκλίθηκε στην ανωτερότητα του Τζόκοβιτς... ο Τσιτσιπάς

O Σέρβος κέρδισε με 2-1 σετ και προκρίθηκε στους «4» του Italian Open

Δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά του κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς ο Στέφανος Τσιτσιπάς, με τον 33χρονο Σέρβο να επικρατεί 2-1 σετ και να προκρίνεται στους «4» του Italian Open.

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε κόντρα στον Νόβακ Τζόκοβιτς ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 2-1 σετ (4-6, 7-5, 7-5) στα προημιτελικά του Italian Open.

Σε έναν αγώνα που άρχισε την Παρασκευή (14/5) και ολοκληρώθηκε το Σάββατο (15/5) -ύστερα από 3 ώρες 16 λεπτά- λόγω έντονης βροχόπτωσης.

Με το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης να καλείται να αντιμετωπίσει στις 19:30 για τους «4» τον νικητή του ζευγαριού Ρούμπλεφ-Σονέγκο, τη στιγμή που τον έτερο ημιτελικό συνθέτουν οι Ναδάλ και Οπέλκα.

Το παιχνίδι:

O Τσιτσιπάς είχε κερδίσει από χθες το πρώτο σετ (6-4), ενώ στο δεύτερο προηγούταν με 2-1 στα γκέιμς. Έχοντας πάρει, λοιπόν, φόρα έκανε το 3-1, κράτησε το σερβίς του για το 4-2, με τον Τζόκοβιτς όμως να μειώνει με συνοπτικές διαδικασίες σε 4-3. Έκτοτε εξελίχθηκε ένα απίστευτο ντέρμπι για το 5-5, με τον 33χρονο Σέρβο να παίζει μεγάλο τένις κάνοντας το 6-5 και παίρνοντας ψυχολογία. Με back-to-back σετ πόιντς ο Τζόκοβιτς κατάφερε να πάρει το σετ (7-5) και να πάει τον αγώνα στο τρίτο.

Εκεί ξεκίνησε με πολύ καλό σερβίς κάνοντας το 1-0, με τον Στέφανο, ωστόσο, να φορτσάρει και να παίρνει «κεφάλι» με 3-1! Όμως, ενώ ο Έλληνας τενίστας πήγαινε για το 4-1, η τεράστια ποιότητα και οι φοβερές άμυνες του αντίπαλού του έφεραν αρχικά το 3-3 με μπρέικ και εν συνεχεία το 4-3 για το No1 της παγκόσμιας κατάταξης. Παρότι ο Τσιτσιπάς έδειχνε απογοητευμένος με την εν λόγω εξέλιξη, με κράτημα του σερβίς του και βγαίνοντας νικητής από ένα φοβερό rally πέρασε εκ νέου μπροστά για το 5-4. Τότε «μίλησαν» οι εκπληκτικές άμυνες του Τζόκοβιτς, οι οποίες έφεραν το 6-5 και εντέλει -ύστερα από λάθος στο backhand του No5 στην παγκόσμια κατάταξη- το 7-5.