Ζορίστηκε, αλλά έκανε τη… δουλειά του ο Παναθηναϊκός

Ανεβάζοντας στροφές στην 4η περίοδο, ο Παναθηναϊκός πέρασε από την Ποντγκόριτσα, 72-67 την Μπουντούτσνοστ, και πανηγύρισε το πρώτο διπλό του στη φετινή Ευρωλίγκα.

Μπορεί να μην έπεισε με την απόδοσή του, όμως ο Παναθηναϊκός έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα από την έδρα της Μπουντούτσνοστ (67-72) και πανηγύρισε το πρώτο φετινό διπλό του στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Πασκουάλ έδωσε πολλά δικαιώματα στους γηπεδούχους για 3 δεκάλεπτα, αλλά πάτησε γκάζι στην 4η περίοδο και κάπως έτσι απέφυγε την «παγίδα» των Μαυροβούνιων για να φτάσει σε μια «επαγγελματική» νίκη.

Κορυφαίος για το «τριφύλλι» ο Τόμας, που σημείωσε 14 πόντους με 4/5 τρίποντα. Σημαντική και η βοήθεια των Παπαπέτρου (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Καλάθη (10 πόντοι, 9 ασίστ, 4 ριμπάουντ).

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά το παιχνίδι, όπως φαίνεται και από το χαμηλό σκορ στο πρώτο τρίλεπτο (2-2). Για τον Παναθηναϊκό ξεχώριζε ο Αντετοκούνμπο, που σημείωσε και τους 5 πρώτους πόντους της ομάδας του, ενώ -ως συνήθως- έβγαλε πολλή ενέργεια στην άμυνα.

Η Μπουντούτσνοστ πέρασε μπροστά στο 7’ με ένα σερί 5-0 (11-9) και προκάλεσε τον εκνευρισμό του Πασκουάλ. Εντούτοις, οι «πράσινοι» απάντησαν με ένα δικό τους 5-0 (13-16 στο 9’) για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +3 (15-18), με τον Παπαγιάννη να έχει αλλάξει την εικόνα της ομάδας του σε άμυνα και επίθεση.

Με δύο τρίποντα του Τόμας, το «τριφύλλι» ξέφυγε με 9 πόντους στις αρχές της δεύτερης περιόδου (15-24 στο 12’ και 17-26 στο 13’). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 6-0 μείωσαν (23-26 στο 15’). Μάλιστα, η ομάδα του Τζίκιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσια (29-29 στο 19’) εκμεταλλευόμενη την κακή επιθετική λειτουργία των πρωταθλητών Ελλάδος. Το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (31-31).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με σερί 4-0 την τρίτη περίοδο (31-35 στο 22’), αλλά κάπου εκεί χαλάρωσε την άμυνά του και επέτρεψε στην Μπουντούτσνοστ να περάσει μπροστά με ένα σερί 7-0 (38-35 στο 24’).

Με 4 συνεχόμενα τρίποντα, δύο από κάθε ομάδα, φτάσαμε στο 44-41 (27’), με τους «πράσινους» να ανεβάζουν στροφές σε εκείνο το σημείο και να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 9-3 για να κλείσουν στο +3 (47-50) το 3ο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (49-50) με ένα καλάθι του Μπάροβιτς, ωστόσο το «τριφύλλι» σοβαρεύτηκε και με ένα επιμέρους σκορ 15-4 έφτασε στο +12 (53-65 στο 35’). Μπροστάρης της ομάδας του Πασκουάλ σε αυτό το διάστημα ο Τόμας, που σημείωσε δύο τρίποντα.

Κι ενώ οι παίκτες του Παναθηναϊκού έδειχναν να έχουν φέρει στα μέτρα τους το παιχνίδι, ήρθε ένα κακό τους τρίλεπτο, για να επιτρέψουν πάλι στους γηπεδούχους να επανέλθουν (62-68 στο 38’).

Τρεις εύστοχες βολές του Παππά έφεραν τους πρωταθλητές Ελλάδας στο +9 (62-71 στο 39’), αλλά ο Ιβάνοβιτς «απάντησε» με 5 συνεχόμενους πόντους (67-71 στα 49 δευτερόλεπτα).

Με ½ βολές του Παππά στο φινάλε, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τη… δουλειά που είχε στην Ποντγκόριτσα και έφτασε στο πρώτο διπλό του στη φετινή Ευρωλίγκα (67-72), μία εβδομάδα πριν από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-31, 47-50, 67-72.

Μπουντούτσνοστ (Τζίκιτς): Τζάκσον 6, Ιβάνοβιτς 12 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Σέχοβιτς, Ερλ Κλαρκ 9, Μπάροβιτς 7, Κότι Κλαρκ 2, Γκόρντιτς 7, Ίλιτς 6 (5 ριμπ.), Κραφτ, Όμιτς 16 (10 ριμπ.), Πόποβιτς 2, Νίκολιτς.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 14 (4/5 τρίποντα, 4 ριμπ.), Λάνγκφορντ, Παπαγιάννης 6, Λάσμε 2 (5 ριμπ.), Παπαπέτρου 13 (6 ριμπ.), Παππάς 6, Γκιστ 5, Λεκαβίτσιους 3, Λοτζέσκι 8, Καλάθης 10 (9 ασίστ, 4 ριμπ.), Αντετοκούνμπο 5, Μήτογλου.