ΑΕΚ: Με φάρο... το καλό της διάστημα

Η ομάδα του Λουίς Όλτρα έδειξε ότι έχει την ποιότητα να σφραγίσει την πρόκριση στην Αρένα

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο 81’ με τον Γκιούρτσο, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα της μέχρι τέλους και ισοφαρίστηκε στο 84’ από τη Μίντιλαντ η οποία με βάση τη συνολική εικόνα του παιχνιδιού θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα γκολ.

Η ομάδα του Λουίς Όλτρα πέτυχε τον στόχο της στην «MCH Arena» που δεν ήταν άλλος από το να μην ηττηθεί. Οι «κιτρινοπράσινοι» άντεξαν στην μεγάλη πίεση που έβαλαν οι Δανοί κατά διαστήματα και έχουν την ευκαιρία να χτυπήσουν την πρόκριση στην έδρα τους την ερχόμενη εβδομάδα.

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες. Πιο κλασσικές τα δοκάρια των Ίσακσεν (12’) και Εβάντερ (41’).

Στην επανάληψη, η ομάδα της Λάρνακας μπήκε πολύ καλύτερα. Γύρω στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν να αφήνουν αρκετούς ανοικτούς χώρους στα μετόπισθεν και εκεί η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να πάρει πιο νωρίς το προβάδισμα.

Ο Άνταμ Γκιούρτσο πέρα από το γκολ, ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης των «κιτρινοπράσινων» και έδειξε με τη σημερινή του εμφάνιση ότι μπορεί να ηγηθεί της ομάδας μεσοεπιθετικά.

Οι Δανοί πραγματοποίησαν 24 τελικές έναντι πέντε της ΑΕΚ. Παρ’ όλα αυτά, το 1-1 μόνο χαμόγελα φέρνει στην ομάδα του Λουίς Όλτρα. Την ερχόμενη Τετάρτη, οι Λαρνακείς θα έχουν την ευκαιρία στην έδρα τους, μπροστά στον κόσμο τους να κερδίσουν την Μίντιλαντ και να πάρουν την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Άλλωστε, σε κάποια διαστήματα του παιχνιδιού οι «κιτρινοπράσινοι» έδειξαν ότι έχουν την ποιότητα να παίξουν ωραίο ποδόσφαιρο και να κάνουν τη ζημιά στη Δανέζικη ομάδα. Η προσοχή όλων πλέον είναι στη ρεβάνς της 26ης Ιουλίου ημέρα στην οποία η ΑΕΚ έχει ραντεβού με την ιστορία…