ΑΕΚ: Ξεχνά το ΓΣΠ και βλέπει τον «τελικό»

Οι «κιτρινοπράσινοι» αφήνουν πίσω τους την χθεσινή ήττα και εστιάζουν στον κρίσιμο αγώνα με την Δυναμό

Τρίτη φετινή ήττα για την ΑΕΚ που έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι χθες από το ΓΣΠ. Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Όλτρα δεν κατάφερε να διασπάσει την καλή αμυντική λειτουργία του αντιπάλου, «κόλλησε» στο μηδέν και πλέον βλέπει την επόμενη μέρα.

Η Λαρνακιώτικη ομάδα ήταν μακριά από τον καλό της εαυτό στο Α’ μέρος, απείλησε ελάχιστες φορές την εστία του Χριστοδούλου και στη κόντρα δέχθηκε το γκολ στο 41’ από την κεφαλιά του Δώνη. Στην επανάληψη το συγκρότημα του Ισπανού τεχνικού έβγαλε αντίδραση, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει επαφή με τα αντίπαλα δίκτυα και έτσι γνώρισε την ήττα.

Είναι γεγονός πως οι κιτρινοπράσινοι «πλήρωσαν» την κακή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου και έφυγαν χωρίς βαθμό από την Λευκωσία. Αναμφίβολα το χθεσινό αποτέλεσμα δεν αφήνει κανέναν ευχαριστημένο στην ομάδα της Λάρνακας που είδε την διαφορά από την κορυφή να αυξάνεται στους επτά βαθμούς, στις πρώτες οκτώ αγωνιστικές.

Παρόλα αυτά ο δρόμος του πρωταθλήματος είναι μακρύς και η ομάδα του Όλτρα διαθέτει την ποιότητα και την ομοιογένεια για να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Πλέον η Λαρνακιώτικη ομάδα καλείται να αφήσει πίσω της την χθεσινή ήττα και να επικεντρωθεί στο μεγάλο ματς της Πέμπτης (27/10, 19:45) κόντρα στη Δυναμό Κιέβου στην «Αρένα». Το παιχνίδι απέναντι στους Ουκρανούς κρίνεται καίριας σημασίας αφού σε περίπτωση που δεν χάσει η ομάδα του Όλτρα θα «κλειδώσει» μια και καλή την 3η θέση στον όμιλο που οδηγεί στην επόμενη φάση του Κόνφερενς Λιγκ.