AEK-Σκάλα-Ευρώπη…και το 2023!

Έγραψαν ιστορία τα παλληκάρια του Όλτρα

Έγραψε ιστορία η ΑΕΚ μέσα στην «Αρένα», καθώς εξήλθε ισόπαλη 3-3 με την Ντιναμό Κιέβου για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, αποτέλεσμα που της δίνει την πρόκριση και μαθηματικά στο Κόνφερενς Λιγκ. Έτσι θα συνεχίσει στην Ευρώπη και τον Ιανουάριο του 2023, κάτι που πετυχαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Η ομάδα του Όλτρα στο πρώτο μέρος προηγήθηκε στο 27’ με τον Άλτμαν με υπέροχο γυριστό να κάνει το 1-0, όμως δεν άντεξε για να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της σκορ και στο 45’ ο Βανάτ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια. Στο 53’ ο Λόπες με κεφαλιά έκανε το 2-1 και στο 72’ ο Άλτμαν εξελίχτηκε ως ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αποψινής βραδιάς, καθώς σημείωσε το δεύτερο του προσωπικό γκολ και έκανε το 3-1. Στη συνέχεια η Ουκρανοί κατάφεραν να μειώσουν σε 3-2 με τον Γκαρμάς και στο 91’ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 3-3, που φέρνει την ΑΕΚ να συνεχίζει και το 2023 στο Κόνφερενς Λιγκ.

Στους τέσσερις βαθμούς η ΑΕΚ και στην 3η θέση, στον ένα η Ντιναμό και στην τελευταία θέση του ομίλου.

Α’ ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά από το ξεκίνημα και προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό της μέσα στο γήπεδο. Όμως την πρώτη μεγάλη ευκαιρία την βρήκε η Ντιναμό μόλις στο 4ο λεπτό με τον Βανάτ εντός περιοχής να κάνει το πλασέ και τον Πίριτς να διώχνει με τα πόδια.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ ανέβασε στροφές ακόμη περισσότερο με σκοπό να φτιάξει προϋποθέσεις απέναντι στην αντίπαλη εστία, πράγμα που το κατάφερε, καθώς πίεζε ψηλά τον αντίπαλο και με κάποια σουτ απείλησε χωρίς να καταφέρει να βρει την ξεκάθαρη φάση. Όμως στο 27’ η υπεροχή της ομάδας έφερε καρπούς. Ο Φαράζ έκανε μαγική μπαλιά από δεξιά και ο Άλτμαν με υπέροχο γυριστό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Μετέπειτα η ΑΕΚ φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι και να κρατά το υπέρ της σκορ και δεν απειλήθηκε και ιδιαίτερα μέχρι το τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους που έγινε ζημιά. Στο 45’ η άμυνα της ΑΕΚ πιάστηκε στον ύπνο και ο Βανάτ εντός περιοχής με πλασέ έκανε το 1-1, σκορ που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο β΄ μέρος η ΑΕΚ μπήκε δυνατά από την αρχή του ημιχρόνου και στο 53’ ευτύχησε να προηγηθεί ξανά μετά από πολύ ωραία μπαλιά του Εγγλέζου, ο Λόπες με κεφαλιά έκανε το 2-1 για την ομάδα του. Στη συνέχεια η ομάδα του Όλτρα πατούσε καλύτερα μέσα στο γήπεδο, έλεγχε το ματς και περιόρισε σε μεγάλο βαθμό τον αντίπαλο. Σε μία αντεπίθεση στο 72’ ο Φαράζ πέρασε από τα δεξιά στον Άλτμαν, αυτός δεν κατάφερε σε πρώτο χρόνο να σουτάρει, όμως σε δεύτερο χρόνο έκανε το πλασέ από κοντά, πετυχαίνοντας το δεύτερο του προσωπικό γκολ, γράφοντας το 3-1 για την ΑΕΚ. Από εκεί και πέρα όμως χάθηκε η συγκέντρωση από τους παίκτες του Όλτρα και στο 78’ ήρθε ο Γκαρμάς να μειώσει σε 3-2, ενώ στο 91’ ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 3-3, μετατρέποντας σε θρίλερ το φινάλε του αγώνα, ενώ στο τελευταίο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Παρίς για το 3-4, όμως ο Πίριτς είπε «όχι» και κράτησε την ισοπαλία και την πρόκριση για την ΑΕΚ στο Κόνφερενς Λιγκ.

ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ:

ΑΕΚ: Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Εγγλέζου, Πονς, Λέδες, Φαράζ, Γκιούρσκο, Άλτμαν, Λόπες

Στον πάγκο: Γκόρντιτς, Τούμπας, Γκονζάλεθ, Ολατούντζι, Χριστοφόρου, Ναούμ, Ανδρέου, Μάμας.

Ντιναμό: Νεσκερέτ, Βιβτσαρένκο, Σίντορτσουκ, Καμπάιεβ, Σιεπέλιεβ, Βανάτ, Τσιγκάνοβ, Τάιμτσικ, Ζαμπάρνι, Μπουγιάλσκι, Σιρότα

Στον πάγκο: Ιχνατένκο, Αβραμένκο, Ποπόβ, Μπουρντά, Παρίς, Γκαρμάς, Καράβαεβ, Κραφτσένκοβ, Ντιαλό, Μπεσεντίν, Κέντζιορα.

Σκόρερ: 27', 72'  Άλτμαν, 53' Λόπες/ 45' Βάνατ, 82', 91' Γκαρμάς

Κίτρινες: Ροσάλες/Σεπέλιεβ, Σίτορτσουκ, Ζαμπάρνι