ΑΕΚάρα… στους ομίλους!

Την τρίτη της συμμετοχή σε ευρωπαϊκό όμιλο εξασφάλισε η ομάδα της Λάρνακας, που εξήλθε ισόπαλη 2-2 με την Παρτιζάν στο Βελιγράδι!

Τεράστια πρόκριση για την ΑΕΚ η οποία έμεινε στο 2-2 με την Παρτιζάν και σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου αγώνα, κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Το συγκρότημα του Όλτρα παρουσιάστηκε έτοιμο και συγκεντρωμένο, άντεξε στη πίεση των Σέρβων και έτσι κλείδωσε την συμμετοχή του στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ. Τα γκολ της αναμέτρηση πέτυχαν οι Ρικάρντο 24’, 54’, Γκιούρσκο 51’ και Φαράζ 56’.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στο Βελιγράδι με τους γηπεδούχους να πιέζουν από τα πρώτα λεπτά και την ΑΕΚ να έχει την κατοχή της μπάλας.

Η πρώτη καλή εύκαιρα στην αναμέτρηση ήρθε για την Παρτιζάν στο 11ο λεπτό με τον Ντιαμπατέ να συγκλίνει από τα δεξιά, να κάνει το σουτ και την μπάλα να βρίσκει στον Λέδες για να καταλήξει σε κόρνερ.

Στην αμέσως επόμενη φάση που απείλησε η Σέρβικη ομάδα κατάφερε να σκοράρει με τον Ρικάρντο να είναι ξεχασμένος από αριστερά, να βγαίνει απέναντι από τον Πίριτς και να γραφεί το 1-0 στο 24’.

Τρία λεπτά μετά η Λαρνακιώτικη ομάδα έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία με τον Φαράζ να επιχειρεί το συρτό σουτ από τα δεξιά και την μπάλα να βρίσκει πάνω σε σώμα αμυντικού.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με πολλές μονομαχίες και την ΑΕΚ να έχει την κατοχή αλλά να μην μπορεί να απειλήσει περεταίρω την εστία του Πόποβιτς.

Πέντε λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου το συγκρότημα του Όλτρα έχασε καλή ευκαιρία να φέρει στα ίσα το παιχνίδι με τον Άλτμαν να κάνει το μακρινό πλασέ και την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια της αντίπαλης εστίας.

Καλύτερα ξεκίνησε το Β’ μέρος η ΑΕΚ η οποία μόλις στο 49ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Άλτμαν να εκμεταλλεύεται το λάθος διώξιμο του Βούγιατιτς να κάνει το σουτ και η μπάλα να βρίσκει στον Φιλίποβιτς προτού πάρει πορεία προς τα δίκτυα.

Δύο λεπτά μετά όμως η ομάδα της Λάρνακας έφερε στα ίσα το παιχνίδι με τον Γκιούρσκο να μπαίνει στη περιοχή από τα αριστερά, να κάνει το πλασέ και την μπάλα να βρίσκει πάνω σε πόδι αμυνόμενου, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στο πλεχτό.

Παρόλα αυτά η ομάδα του Όλτρα δεν άντεξε και πολύ αφού στην ακριβώς επόμενη φάση στο 54’ οι Σέρβοι πήραν και πάλι προβάδισμα με τον Ντιαμπατέ να κάνει την σέντρα από τα δεξιά με παραλήπτη τον Ρικάρντο, ο οποίος πήδηξε στην καρδία της άμυνας, πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 2-1.

Όμως η Λαρνακιώτικη ομάδα δεν είπε την τελευταία της λέξη αφού δύο λεπτά μετά απάντησε και πάλι, με ένα γκολ «ποίημα» του Φαράζ ο οποίος έκανε το μακρινό πλασέ και έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Πόποβιτς.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με την Παρτιζάν να βάζει πίεση στην Κυπριακή ομάδα και στο 76’ λίγο έλειψε να βρεθεί και πάλι στο σκορ με το μακρινό συρτό σουτ του Μένιγκ να καταλήγει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Πίριτς.

Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού η ΑΕΚ κλείστηκε καλά στο δικό της μισό και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους εκτός από κάποια μακρινά σουτ να απειλήσουν την εστία του Πίριτς.

Έτσι οι «κιτρινοπράσινοι» με το τελικό 2-2 πήραν την πρόκριση και εξασφάλισαν την συμμετοχή τους στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ κλειδώνοντας ταυτόχρονα την είσοδο τους στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ.

Παρτιζάν (Στόλιτσα): Πόποβιτς, Βούγιατιτς, Μάρκοβιτς, Φιλίποβιτς, Ουρόσεβιτς, Φέισα, Αντράντε, Νάτσο (64' Γιόβιτς), Ντιαμπατέ, Μενίνγκ (79' Λούτοβατς ), Ρικάρντο (84' Μπαζντάρ).

ΑΕΚ (Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (66' Κάσας), Σανχούρχο, Λέδες, Φαράζ (89' Γκονζάλεζ), Γκιούρτσκο (66' Γκάμα), Άλτμαν (79' Μάμας), Λόπες (79' Ολατούντζι).

Σκόρερ: 24', 54' Ρικάρντο / 58' Γκιούρτσκο, 56' Φαράζ

Κίτρινες: 60' Μάρκοβιτς, 61' Ουρόσεβιτς / 80' Κάσας

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Χοσέ Μαρτίνεζ