Απόδραση τριάδας με Σάντος

Μεγάλο διπλό για την ΑΕΚ που την ανεβάζει στην 3η θέση και στο -6 από την κορυφή

Με την χρυσή αλλαγή τον Σάντος που σκόραρε στο 84ο λεπτό, η ΑΕΚ πήρε ένα μεγάλο διπλό στο «Αμμόχωστος» με 1-0 απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα.

Συνεχίζει την αντεπίθεση της η ΑΕΚ με δεύτερη συνεχόμενη νίκη η οποία βρίσκεται πλέον στο -6 από την κορυφή και τον ΑΠΟΕΛ. Απο την άλλη η Νέα Σαλαμίνα δεν κατάφερε να κερδίσει το βαθμό της ισοπαλιάς. Να υπενθυμίσουμε πως η ομάδα του Χριστοδούλου έπαιζε με 10 ποδοσφαιριστές απο το 30ο λεπτό λόγω της αποβολής του Μπεχαράνο. Στην 3η θέση πλεον η ΑΕΚ με 36 βαθμούς ενώ η Σαλαμίνα μένει στη 8η θέση και στους 28 βαθμούς.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι ήταν στα 45 δευτερόλεπτα για την ΑΕΚ. Ο Ντίμερς έκανε ένα σκαφτό σουτ όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Η Νέα Σαλαμίνα απείλησε στο 2ο λεπτό με κεφαλιά του Μιγκελίτο μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Το πρώτο 10λεπτό συμπληρώθηκε χωρίς να καταγραφεί άλλη ευκαιρία, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 20ο λεπτό η κεφαλιά του Πόνς κατέληξε στα χέρια του Μελισσά. Δεν είχε ρυθμό η συνέχεια, με τις ισορροπίες να αλλάζουν στο 30ο λεπτό όπου ο Μπεχαράνο με επικίνδυνη προβολή στον Λέδες, ανάγκασε τον Κωνσταντίνο Φελλα να του δείξει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να φέρει την αποβολή του αρχηγού της Νέας Σαλαμίνας.

Μετά την αποβολή η ομάδα του Χριστοδούλου δέχτηκε πίεση από την ομάδα του Μπεν Σιμόν, με την ΑΕΚ να χάνει διπλή ευκαιρία μέσα σε 3 λεπτά στο 35ο και 36ο λεπτό με ισάριθμες κεφαλιές του Ράφα Λόπες, οι οποίες ήταν άστοχες.

Στο 42’ το γυριστό του Ράφα Λόπες κατέληξε απελπιστικά έξω. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με εξαιρετική ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 48ο λεπτό. Ο Γκαρσία έκανε το γύρισμα στην περιοχή, με τον Σολ να σημαδεύει το δοκάρι μέσα από τη μικρή περιοχή και ενώ ο Μελισσάς ήταν εξουδετερωμένος.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου περιμέναμε να δούμε την ΑΕΚ να δείχνει την ανωτερότητα της λόγω του αριθμητικού πλεονεκτήματος κι αυτό έγινε με φοβερή ευκαιρία στο 47ολεπτό. Ο Πόνς από κοντά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με την μπάλα να χτυπάει στην γραμμή και να καταλήγει στα χέρια του Μελίσσα. Όλα αυτά μετά από γύρισμα του Φαράζ.

Η συνεχής πίεση έφερε και άλλες ευκαιρίες. Μετα από γύρισμα του Σολ στο 50ο λεπτό, έγινε επέμβαση από τον Μελισσά ενώ στην ίδια φάση μετά από μπαλιά του Γκαρσία και στραβοκλωτσιά του Ντιακιτέ, ο Μελίσσας απόκρουσε με δυσκολία.

Το σουτ του Ντίμερς στο 66ο λεπτό βρήκε έτοιμο τον τερματοφύλακα της Σαλαμίνας

Η Νέα Σαλαμίνα βρήκε την μεγαλύτερη της ευκαιρία στο 81ο λεπτό. Από τη κάθετη του Γιάνγκα, ο Νάρσινγκ βρέθηκε απέναντι στον Πίριτς όμως νικήθηκε από τον κήπερ της ΑΕΚ.

Το πολυπόθητο γκολ για την ΑΕΚ ήρθε στο 84ο λεπτό. Μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Σολ έδωσε την ασίστ στον Σάντος που με κοντρόλ και σουτ με το αριστερό να άνοιξε σκορ, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα της ΑΕΚ

Στο 94ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα βρήκε ευκαιρία για να ισοφαρίσει με κεφαλιά του Παπαγεωργίου η οποία κατέληξε στα χέρια του Πίριτς. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να παίρνει μια σημαντική νίκη και να σφραγίζει το πρώτο της διπλό στο Αμμόχωστος για φέτος.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Ντάτκοβιτς, Ντιακιτέ, Κονατέ (Κατσιάρης 67'), Μπεχαράνο, Φράγκος, Μιγκελίτο(Καρλίτος 38'), Κονέ(Παπαγεωργίου 55'), Φερνάντες( Νάρσινγκ 67') , Ντουρμισάι(Γιάνγκα 55').

Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Νάρσινγκ, Κουζμάνοβιτς, Καρλίτος, Παπαγεωργίου, Χριστοδούλου, Γιάνγκα, Βίκτωρος, Σίλβα, Κατσιάρης και Κορομά.

ΑΕΚ: Πίριτς, Τιουνκού, Λέδες(Γκιούρτσο 60'), Σόλ, Φαράζ, Λόπες, Γκαρσία(Γκάμα 60'), Μιλίτσεβιτς, Πόνς( Τρισκόφσκι 78'), Ρομπέρζ, Ντίμερς.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Γκαλιόλο, Τρισκόφσκι, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσεζ, Γκιούρτσο, Μάμας.

Σκόρερ: -/ Σάντος 84'

Κίτρινες: Μπεχαράνο, Καρλίτος /Γκαρσία, Γκιούρτσο

Αποβολές: Μπεχαράνο/-

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος