Με φόρα… στους «8» η ΑΕΚ!

Δίνοντας συνέχεια στην ανοδική πορεία, η ομάδα της Λάρνακας απέκλεισε σχετικά εύκολα (4-2) τον Οθέλλο και προκρίθηκε στα προημιτελικά

Σε ένα παιχνίδι με έξι τέρματα η ΑΕΚ κατάφερε να κλείσει εισιτήριο για την οκτάδα του κυπέλλου, κερδίζοντας τον Οθέλλο στην «Αρένα» με 4-2. Σκόρερ για την ομάδα της Λάρνακας, που δεν βρήκε μεγάλη αντίσταση, ήταν οι Τόνγκια (10΄), Γκαρσία (16΄), Σάντσεθ (48΄) και Σάντος (57΄), ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσαν οι Ανάνγκ (53’) και Ντούρις (71’).

Α' Ημίχρονο

Όπως ήταν φυσιολογικό, στο ξεκίνημα του αγώνα ο Οθέλλος ήταν κλεισμένος πίσω στο δικο του μισό περιμένοντας την ΑΕΚ. Οι «Λαρνακείς» από την πλευρά τους κρατούσαν μπάλα θέλοντας να πέτυχουν ένα γρήγορο τέρμα.

Αυτό ήρθε μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Τόνγκια να δοκιμάζει το πόδι του λίγο μέσα από την περιοχή και να πετυχαίνει ένα όμορφο γκολ. Μάλιστα, η ομάδα του Μπεν Σίμον πέτυχε και δεύτερο τέρμα μόλις έξι λεπτά αργότερα!

Μετά από σέντρα στην περιοχή του Οθέλλου ο Σολ κατέβασε με το κεφάλι στον Γκαρσία και αυτός από πολύ κοντά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ακολούθως ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατά πολύ, με την επόμενη αξιόλογη στιγμή να καταγράφεται στο 40’, όταν ο Παναγιώτου απόκρουσε σε σουτ του Γκιούρτσο.

Ο Κύπριος κίπερ απάντησε αρνητικά και σε δεύτερη προσπάθεια του Ούγγρου δύο λεπτά μετά. Το πρώτο μέρος έκλισε με την πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία από τον Σάντσεθ, ο οποίος έστειλε την μπάλα αρκετά έξω υστέρα από γύρισμα του Γκαρσία.

Β΄ Ημίχρονο

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια για λογαριασμό της ΑΕΚ! Αυτή την φορά σκόρερ ήταν ο Σάντσεθ, ο οποίος πηρέ το κεφάλι σε εκτέλεση κόρνερ. Ο Οθέλλος μείωσε στο σκορ τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Ανάνγκ που έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ στα όρια της περιοχής, για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Η απάντηση από την ΑΕΚ ήρθε στο 58ο λεπτό, όταν ο Σάντος με κεφαλιά ψαράκι πέτυχε το τέταρτο γκολ της ομάδας του. Ακολούθως, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε σημαντικά, με το μόνο που άλλαξε ήταν το γεγονός πως ο Οθέλλος μείωσε σε 4-2 στο 71’. Ο Ντούρις υποδέχθηκε πολύ ωραία την μπάλα πέρασε και τον Πίριτς και σκόραρε για το τελικό σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν κάπως, προσπαθώντας να βάλουν και τρίτο γκολ, ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα. Έτσι ο αγώνας έληξε με την ΑΕΚ να παίρνει την πρόκρισή για τους «8» με τελικό αποτέλεσμα το 4-2.

ΑΕΚ: Πίριτς, Σάντσες, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, (46. Ντιουγκού)  Τόνγκια, Πονς, Ντίμερς,(61. Μάμας) Σολ, (51.Τρισκόφσκι) Φαράζ, (51.Σάντος) Γκιούρτσο(79. Καπτούμ)

Στον πάγκο: Ερέριν, Τούμπας, Ντιουγκού, Γκαλιόλο, Λέδες, Τρισκόφσκι, Λόπες, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Ναούμ, Μάμας

Οθέλλος: Παναγιώτου, Σταμούλης,(61.Κατσιάτης)  Γιάνσεν, Ναρντίνι,(58.Χατζηπασχάλης) Κυριάκου, Ολιβέιρα,(46. Χριστοδούλου) , Μπραμπίλα,(46. Πιχ) Ανάνγκ, Κόπας, Ντούρις,( 72. Σανγκαρέ) Ουεσλάτι.

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Μαλλούρης, Χριστοδούλου, Σούτο, Σανγκαρέ, Κατσιάτης, Καστάνας, Χατζηπασχάλης, Σλάβικ, Πιχ, Ιωάννου, Κορινούς

Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης
VAR: Χριστοφόρου Μάριος
Σκόρερ: 10' Τόνγκια, 16' Γκαρσία, 48' Σάντσεθ, 57' Σάντος / 53' Ανάνγκ, 71' Ντούρις
Κίτρινες: Σολ / Ανάνγκ, Χριστοδούλου