Κούκλα στην «Αρένα»… προσγείωσε την Πάφο

Ένατη σερί νίκη για την ομάδα του Όλτρα που κέρδισε την Πάφο με 1-0

Νίκησε το ντέρμπι και «έπιασε» το ΑΠΟΕΛ στην κορυφή η ΑΕΚ που επικράτησε με 1-0 της Πάφου στην «Αρένα». Οι γηπεδούχοι με «όπλο» την καλή αμυντική τους λειτουργία κράτησαν μακριά τον αντίπαλο από την περιοχή του Πίριτς και με το «χρυσό» γκολ του Άλτμαν στο 15’ πήραν το υπερπολύτιμο τρίποντο.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λάρνακα με τις δύο ομάδες να θέλουν να σκοράρουν ένα γρήγορο γκολ.

Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε για τους γηπεδούχους στο 11ο λεπτό, με τον Γκαρθία να κάνει την παράλληλη σέντρα μέσα στη περιοχή για τον Ολατούντζι ο οποίος σε πρώτο χρόνο έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα δίπλα δεξί κάθετο δοκάρι.

Τρία λεπτά μετά η ομάδα του Όλτρα «ζευγάρωσε» τις ευκαιρίες της, με τον Άντος να πραγματοποιεί εκπληκτική απόκρουση στο δυνατό σουτ του Φαράζ από τα δεξιά της περιοχής.

Στην αμέσως επόμενη φάση στο 15’, η ΑΕΚ μετουσίωσε την υπεροχή της και πήρε προβάδισμα στο σκορ! Ο Γκιούρτσο εκτέλεσε το κόρνερ με τον Άλτμαν να πιάνει καταπληκτικό σουτ στη κίνηση από το σημείο του πέναλτι και να στέλνει την μπάλα στο παραθυράκι του Άντος.

Στο 27ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά με την κεφαλιά του Ζάιρο από την παράλληλη σέντρα του Κανέ, να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πίριτς.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με αρκετές δυνατές μονομαχίες, ένταση και πάθος, που δεν επέτρεψε στην αναμέτρηση να πάρει γρήγορο ρυθμό.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ να έχει το προβάδισμα.

Με την Πάφο να προσπαθεί να αντιδράσει και την ΑΕΚ να θέλει να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα, ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στην επανάληψη μετουσιώθηκε σε γκολ για την Πάφο στο 66’ που ωστόσο, μετά από παρέμβαση του VAR, δεν μέτρησε. Ο Ζάιρο έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας όμως σύμφωνα με την εξέταση του VAR ήταν ελάχιστα μπροστά και το σκορ παρέμεινε ως είχε.

Δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απείλησαν με το μακρινό σουτ του Λέδες να καταλήγει στην αγκαλιά του Άντος.

Στο 73’ η ομάδα του Μπεργκ έχασε καλή ευκαιρία με το διαγώνιο σουτ του Ικόκο να εξουδετερώνεται από τον Πίριτς που μάζεψε σταθερά.

Πέντε λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμη μια καλή εύκαιρα για να φέρουν στα ίσα το ματς, με πρωταγωνιστή τον Σεμέδο που από τα αριστερά της περιοχής επιχείρησε το πλασέ που κατέληξε εν τέλει στην εξωτερική μεριά των δικτύων.

Στο τελευταίο 10λεπτο η ομάδα του Όλτρα κλείστηκε καλά στο δικό της μισό και δεν επέτρεψε στην Παφιακή ομάδα να απειλήσει περεταίρω την εστία του Πίριτς.

Έτσι η Λαρνακιώτικη ομάδα έφτασε σε ακόμη ένα τρίποντο με το οποίο «έπιασε» το ΑΠΟΕΛ στην κορυφή.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Σανχούρχο (75' Μάμας), Λέδες, Φαράζ (90 ΅Εγγλέζου), Γκαρθία, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Ολατούντζι (84' Ρομό), Γκιούρσκο (84' Γκονζάλεθ), Άλτμαν (90' Κάσας).

Πάφος FC (Μπεργκ): Άντος, Κβίντα, Σεμέδο (82' Μπεντανκόρ), Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς (40' Χέσταντ), Βαλακάρι (79' Αμπουραχίμι), Ντράγκομιρ, Μπάιριτς.

Σκόρερ: 15' Άλτμαν /

Κίτρινες: 31' Σανχούρχο, 50' Λέδες / 83' Κβίντα

Διαιτητής: Danielle Doveri

VAR: Federico La Penna