«Δραπέτευσε» κι απ’ το Αμμόχωστος η ΑΕΚ

Προσωρινά στην πρώτη θέση ανέβηκαν οι «κιτρινοπράσινοι» οι οποίοι κέρδισαν τη Νέα Σαλαμίνα με 2-0

Πέρασε και από το «Αμμόχωστος» η ΑΕΚ που επικράτησε με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας. Η ομάδα του Όλτρα ήταν ανώτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, μετουσίωσε τις ευκαιρίες της σε γκολ και με αυτό το τρίποντο «σκαρφάλωσε» στην κορυφή της βαθμολογίας και πλέον περιμένει. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Ρομό 34’ και Άλτμαν 39’.

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Αμμόχωστος» η ΑΕΚ που από τα πρώτα λεπτά επέβαλε τον ρυθμό της και έκλεισε τους γηπεδούχους στο δικό τους μισό.

Μόλις στο 5ο λεπτό η ομάδα του Όλτρα «άγγιξε» το γκολ με το διαγώνιο σουτ του Φαράζ από τα δεξιά της περιοχής να καταλήγει στην οριζόντια δοκό του Μελίσσα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και στο 19’ «ζευγάρωσαν» τις ευκαιρίες τους με το σουτ στη κίνηση του Λέδες από το ύψος της περιοχής, να περνάει πάνω από τα δοκάρια της αντίπαλης εστίας.

Στο 34’ οι «κιτρινοπράσινοι» μετουσίωσαν την ανωτερότητα τους σε γκολ με τον Ρομό να παίρνει την κεφαλιά στην καρδία της περιοχής της Νέας Σαλαμίνας μετά από σέντρα από τα αριστερά του Γκαρθία, και να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Πέντε λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν το προβάδισμα τους με τον Μελισσά να κάνει κακό υπολογισμό στο σουτ που επιχείρησε ο Άλτμαν από το ύψος της περιοχής, με την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ένα σημαντικό προβάδισμα (2-0).

Με αργό ρυθμός ξεκίνησε το Β’ μέρος, με την ομάδα του Όλτρα να έχει την κατοχή και τη Νέα Σαλαμίνα να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Πίριτς, όντας πίσω στο σκορ.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήρθε για τους «κιτρινοπράσινους» στο 50ο λεπτό, με το κακό διώξιμο του Κατσικά να καταλήγει στον Τρισκόφσκι ο οποίος από κοντινή απόσταση πήρε τη κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Η Λαρνακιώτικη ομάδα συνέχισε να έχει την υπεροχή και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 72’, με τον αμαρκάριστο Άλτμαν από τα δεξιά να επιχειρεί το σουτ και να στέλνει την μπάλα λίγο έξω.

Δύο λεπτά μετά ο Ρομό έμελλε να χάσει την ευκαιρία του αγώνα, αφού όντας αμαρκάριστος στο σημείο του πέναλτι και μόνος απέναντι από τον Μελίσσα (μετά την παράλληλη πάσα του Φαράζ), έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν την κατοχή όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάτι μεμπτό προς την εστία του Πίριτς και έτσι η ΑΕΚ συνέχισε το νικηφόρο της σερί πετυχαίνοντας την όγδοη συνεχόμενη νίκη.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Μιγκελίτο, Τσίκο (65' Φράγκος), Καρλίτος, Ντορεγκαράι (46' Τολεμές), Μαργκάσα (46' Κατσικάς), Φιάκας (75' Νικολάου), Φελίπε (65' Κλίμοβιτς), Ντιακιτέ.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Τόμοβιτς, Κάσας, Λέδες (88' Σανχούρχο), Τρισκόφσκι (80' Μάμας), Φαράζ (88' Γκιούρτσο), Λόπες (27' Ρομό), Άνχελ, Μιλίτσεβιτς, Πονς, Άλτμαν (80' Ροσάλες).

Σκόρερ: - / 34' Ρομό, 39' Άλτμαν

Κίτρινες: 12' Ντορεγκαράι, 52' Τολεμές / 45' Λέδες, 40' Άνχελ, 56' Κάσας, 64' Ρομό

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας

VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης