Έκανε τον περίπατο… θρίλερ

Έστω αν αγχώθηκε στο τέλος, η ΑΕΚ κέρδισε εκτός έδρας με 3-2 την Τορπέντο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης

Νίκη με αγχωτικό τρόπο για την ομάδα της Λάρνακας που επικράτησε με 3-2 της Τορμπέντο. «Διπρόσωπη»η ΑΕΚ που εκεί που έδειχνε να κλειδώνει απο το πρώτο ημίχρονο (0-3) τη πρόκριση δεν κατάφερε να διαχειριστεί όπως ήθελε στο δεύτερο μέρος του αγώνα.

Α Μέρος

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ μπήκαν κάπως νωθρά με αποτέλεσμα τα αρκετά αβίαστα λάθη. Στο 3ο λεπτό λίγο έλειψε να κάνει την ζημιά η Τορμπέντο με τον Μένσα απο κοντά να μην μπορεί να σκοράρει.

Δύο λεπτά αργότερα και στην πρώτη επίσκεψη των «κιτρινοπράσινων» στη περιοχή της Τορμπέντο ο Ράφα Λόπες ανατράπηκε με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκιούρτσο ο οποίος ήταν εύστοχος και άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Λάρνακας.

Το γκολ αυτό έδωσε περισσότερη αυτοπεποίθηση στους ποδοσφαιριστές του Όλτρα που στο 16ο λεπτό σημείωσαν και δεύτερο γκολ. Ο Φακούντο Σάντες έκανε το σουτ έξω απο τη περιοχή με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να αποκρούει ασταθές και στην επαναφορά ο Κάσας με κεφαλιά σημειώσε το δεύτερο γκολ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και λίγο έλειψε να μειώσουν στο σκορ αλλά το σουτ του Πομπουντέι κτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τούμπα.

Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους η ΑΕΚ ευτύχησε να σκοράρει και τρίτο γκολ, αυτή τη φορά με τον Φαράζ που υποδέχθηκε την πάσα του Γκιούρτσο και με πλασέ νίκησε τον Γκόρπατσικ.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με την ΑΕΚ να θέτει βάσεις πρόκρισης απο το πρώτο κιόλας σαρανταπεντάλεπτο.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να δίνει μέτρα στους ποδοσφαιριστές της Τορμπέντο με σκοπό να κτυπήσουν στην αντεπίθεση.

Περισσότερο προσπάθησαν να διαχειριστούν τον αγώνα και να μην αφήσουν τους γηπεδούχους να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Η πρώτη ουσιαστική φάση στο δεύτερο μέρος ήταν για την ΑΕΚ με τον Γκιούρτσο απο πλεονεκτική θέση αλλά το πλασέ του ήταν κακό.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι κυλούσαν ευνοικά για την ΑΕΚ ένα εφιαλτικό πεντάλεπτο ξαναέβαλε την Τορμπέντο στο παιχνίδι. Αρχικά στο 69ο λεπτό ο Γκλουτσένοφ εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Τούμπα και μειώσε σε 1-3.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι μειώσαν ακόμη περισσότερο με τον Οβόνο να κάνει τη κεφαλιά και να σημειώνει το 2-3.

Οι ποδοσφαιριστές της Τορμπέντο με την ψυχολογία στο μέρος τους στα τελευταία λεπτά έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης. Λίγο έλειψε να το καταφέρουν στο 85ο λεπτό με τον Λισάκοβιτς απο εκτέλεση φάουλ αλλά ο Τούμπας απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν αλλά οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ άντεξαν και έτσι πανηγύρισαν με αγχωτικό τρόπο τη νίκη που τους δίνει προβάδισμα πρόκρισης.

Τορπέντο: Γκορπατσικ, Μενσά,Πομπουντέι, Λισάκοβιτς, Σεφσένκο, Μπατυτσεχ, Τσιχ, Πρεμουντρόβ, Μπούρκο, Γκλουσκενκοφ, Αβράμοβιτς

ΑΕΚ: : Τούμπας, Κάσας, Μιλίσεβιτς, Τόμοβιτς, Σάντσες, Πονς, Μάμας, Γκιούρτσο, Λόπες, Φαράζ, Φραν Σολ

Σκόρερ: 69′ Γκλουστσένκοφ, 73′ Οβόνο / 6′ (πεν) Γκιούρσκο, 16′ Κάσας, 40′ Φαράζ

Κίτρινες:   42′ Πρεμούντροφ, 90+3′ Σεβτσένκο