Ήταν διπρόσωπη αλλά «καθάρισε» (vid)

Η ΑΕΚ δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο όμως ξύπνησε στην επανάληψη

Newsroom 24sports

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 3-0 απέναντι σε μια Καρμιώτισσα που στάθηκε πολύ καλά για ένα ημίχρονο. Η ομάδα της Λάρνακας ήταν κακή στο πρώτο 45λεπτο όμως στην επανάληψη ανέβασε στροφές καταφέρνοντας να πάρει μια καθαρή νίκη, η οποία μετατρέπει τον επαναληπτικό σε παιχνίδι τυπικής διαδικασίας. Τα γκολ πέτυχαν οι Χέφελ, Τέτε και Ράσπας. Ο επαναληπτικός θα γίνει την Τετάρτη 22 Ιανουαρίου στο «Αμμόχωστος».

Με το ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση η ΑΕΚ

Στο πρώτο ημίχρονο το τέμπο του αγώνα ήταν αρκετά χαμηλό, χωρίς να καταγράψουμε πολλές φάσεις μπροστά από τις εστίες των δυο ομάδων. Η ΑΕΚ είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας χωρίς ωστόσο να καταφέρει να παραβιάσει την εστία του Πιερή. Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 5ο λεπτό. Ο Φιόλιτς έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι όμως ο Πιερή ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα, η οποία χτύπησε και στο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ. Η ΑΕΚ απείλησε και στο 24’ με τον Ρουίζ, η κεφαλιά του οποίου όμως κατέληξε στην αγκαλιά του Ρουίζ. Στο 29’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με μια όμορφη εκτέλεση φάουλ του Πιντσέλι, ο οποίος ανάγκασε τον Χριστοδούλου να αποκρούσει τη μπάλα δύσκολα σε κόρνερ. Στο 44’ οι γηπεδούχοι απείλησαν με μια καρφωτή κεφαλιά όμως και πάλι ο Πιερή δήλωσε παρών αποκρούοντας δύσκολα σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε ανεβασμένη στην επανάληψη και σε αυτό βοήθησε η διπλή αλλαγή του Χαραλάμπους, ο οποίος έριξε στον αγώνα τους Τέτε και Χέφελ. Στο 55ο λεπτό ο Φακούντο Γκαρσία έπιασε ένα δυνατό μακρινό σουτ όμως ο Πιερή ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα ασταθώς. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με συρτό σουτ του Χέφελ από το ύψος της περιοχής. Στο 59’ ο Ρουίζ έπιασε ένα κεραυνό όμως ο Πιερή απόκρουσε ασταθώς. Δυο λεπτά αργότερα ο Χέφελ έπιασε ένα κεραυνό έξω από την περιοχή όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο δοκάρι σταμάτησε και το πλασέ του Κωνσταντίνου στο αμέσως επόμενο λεπτό. Στο 68’ ο ίδιος παίκτης βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Πιερή όμως το πλασέ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Στο 70΄η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ με δυνατό σουτ του Τέτε από το ύψος της περιοχής. Στο 79’ ο Χέφελ έπιασε ένα μακρινό σουτ όμως ο Πιερή μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα. Στο 84’ οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ με κοντινό πλασέ του Ράσπα έπειτα από ασίστ πάρε-βάλε του Φιόλιτς.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΚ: Ο Έκτορ Χέφελ πέρασε στο παιχνίδι στην επανάληψη και βοήθησε καταλυτικά στη βελτίωση της αγωνιστικής εικόνας της ομάδας του.

Καρμιώτισσα: Ο 21χρονος Ιωάννης Πιερή έκανε μια καλή εμφάνιση, έχοντας στο ενεργητικό του αρκετές δύσκολες αποκρούσεις.